Az Antarktisz és a Déli-óceán élővilága hatalmas veszélynek van kitéve

camera

1

Az Antarktisz és a Déli-óceán élővilága hatalmas veszélynek van kitéve

-illusztráció- (Fotó: TASR/AP) 

Megosztás

Az Antarktiszon és a környező Déli-óceánon élő állatok egyre veszélyeztetettebbek az Antarktisz Tengeri Élő Erőforrások Védelmével Foglalkozó Bizottság (CCAMLR) ausztráliai éves ülésén közzétett jelentés szerint. Erről a TASR a DPA hírügynökség jelentése alapján tájékoztatott.

A kockázatok a gyakoribb hőhullámokkal és a tengeri jég drámai elvesztésével kapcsolatosak, példátlan hőmérsékleti anomáliákból erednek – közölte az Antarktisz és Déli-óceán koalíciója (ASOC). Elmondásuk szerint a változások főként Kelet-Antarktiszt érintették – a tudósok régóta úgy vélik, hogy ez a terület kevésbé érzékeny a klímaváltozásra, mint Nyugat-Antarktiszon vagy az Északi-sarkvidéken.

A jelentés szerint a régióra nehezedő nyomás a túlhalászás, a mikroműanyagok és a turizmus miatt is tovább növekszik.

Az ASOC ezért felszólította a CCAMLR-t, hogy tegye meg a szükséges intézkedéseket. Itt az ideje, hogy a CCAMLR, amely hétfőn kezdte éves találkozóját az ausztráliai Hobart városában, “eleget tegyen az antarktiszi tengeri élőlények sáfáraként betöltött szerepének” – közölte az ASOC.

A CCAMLR idei 43. ülésszaka számos védett tengeri terület (MPA) lehetséges lehatárolásával foglalkozik, amelyet Németország és más országok már régóta kérnek.

“A CCAMLR ezen ülésén hozott döntések meghatározhatják a Déli-óceán – és bolygónk jövőjét” – mondta Sascha Müller-Kraenner, a Deutsche Umwelthilfe (DUH) környezetvédelmi egyesület ügyvezető igazgatója.

Ez összesen négy védett területet hozna létre Kelet-Antarktiszon, a Weddell-tengeren és az Antarktiszi vizeken. Ez a régió pingvinek, fókák és bálnák otthona, amelyek egyre inkább veszélyeztetettek.

Ezt a lépést azonban évek óta ellenzi Kína és Oroszország, akiknek a hozzájárulása szükséges, akárcsak a többi tagállam hozzájárulása.

A bizottság már 2009-ben megállapodott a Déli-óceán védett tengeri területeinek rendszerének létrehozásáról. Azóta azonban a tervezett hatból csak kettőt hoztak létre.

2016 óta a tárgyalások nagyrészt megtorpantak. „Legfőbb ideje, hogy a CCAMLR-tagállamok kormányai utolérjék az Antarktiszon tapasztalható változások ütemét és az óceán védelmére vonatkozó globális kötelezettségvállalásokat” – kérte a Greenpeace International óceánpolitikai tanácsadója.

Eddig a világ óceánjainak csak mintegy nyolc százaléka védett. A cél 2030-ra a 30 százalék védelme.

A CCAMLR-t 1980-ban hozták létre, és 26 államot és az EU-t foglal magában.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program