1
Fotó: Pixabay - illusztráció
Míg a fizetések lassan, a költségek egyre gyorsabban emelkednek Szlovákiában, így több család számára válik nehézséggé, hogy rendezni tudja havi kiadásait - ez olvasható ki az Európai Uniós átlagbéreinek rangsorából, amelyen Szlovákia egészen az utolsó helyre csúszott le.
Szakértők szerint a pénzügyi instabilitást az energia, az élelmiszer és a szolgáltatások növekvő ára is számottevően fokozza, ez pedig hosszútávon az életszínvonal jelentős csökkenéséhez vezethet. Szlovákiában a jelenlegi bruttó minimálbér mindössze 750 euró, és még ha jövőre 816 euróra is emelkedik, a költségek emelkedésének jelenlegi üteme mellett ez nem segít majd a lakosság helyzetén. Ennek kapcsán a Hnutie Slovensko (Szlovákia Mozgalom) ellenzéki párt egy olyan törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentbe, amely ezt a bért minimum havi 858 euróra emelné.
A Startitup példával is illusztrálta a helyzetet, amiből az derül ki, hogy egy kétgyermekes, két minimálbért kereső szülős háztartás esetén mindössze havi 1631 euróból tudnak gazdálkodni a szülők, ebbe pedig már a gyerekek után járó támogatások is bele vannak számolva.
Az Eurostat adatai szerint az uniós tagállamok közül a szlovákiai átlagos bruttó jövedelem a legalacsonyabb és míg az úgynevezett “szuperbruttó” bér növekszik, ami a munkáltató alkalmazottakhoz kapcsolódó minden költséget jelenti, addig a valóban kézhez kapott nettó bér tekintetében elenyésző növekedés tapasztalható.
A szakértői vélemények azt mondják, hogy bár számszerűen azóta sokat emelkedett a szlovák állampolgárok fizetése, vásárlóértékben jelenleg ugyanott van, mint 12 évvel ezelőtt.
Az uniós bérstatisztikát nézve Szlovákia esetében az átlagos éves nettó jövedelem mindössze 10 777 euró, míg az utána következő Romániában 4 euró híján eléri a 12 ezret, Magyarország esetében pedig a 12 349-et. A szomszédos Csehország sokkal jobb helyzetben van 18 051 euróval, nem is beszélve Ausztriáról, ami az EU második legkedvezőbb helyét foglalja el 31 914 eurós átlagos éves nettó jövedelemmel.
A kormány minimálbérre vonatkozó javaslata értelmében, melyet a parlamenti képviselők első olvasatban október 3.-án fogadtak el, 2026-tól a minimálbér havi összegének legalább a havi átlagbér 60 százalékát kell majd elérnie.