7
Az iskola felvételei.
A dunaszerdahelyi Neratovicei téri Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola mint koordinátor szervezet és a Veszprémi SZC "SÉF" Vendéglátás-Turizmus Technikum és Szakképző Iskola mint partnerszervezet 2023 őszén sikeresen pályázott, pozitív elbírálást kapott a „Zöld gondolkodás a kulináris élvezetek tükrében” című ERASMUS + pályázatukra.
A projekt keretén belül a két szakközépiskola diákcsapata az ételkészítés alapanyagának a legzöldebb útját vizsgálja a termelőtől/termesztőtől a tányérig. A Neratosok a juhtúrót, a Séfesek pedig a szőlőt választották alapanyagként.
A vezetőség szakmai tanácskozása után elkezdődtek a projekt aktivitásai. A dunaszerdahelyi iskola szaktanárai egy tanulmányút keretén belül – minősített biofarmokon (Važec, Východná) – ismerkedtek a juhtúró eredetével, előállítási eljárásával. A veszprémi csapat Tihanyba látogatott, pontosabban Punk Ferenc borásztól és éttermi szakembertől ismerhették meg a borkészítés fortélyait, illetve a tipikusan magyaros ételekhez a megfelelő borok társítását tanulmányozták.
A workshopok keretén belül a Neratosok csapata Tatai Robi séffel a bio juhtúró minden olyan felhasználási módját konzultálta, melyeket a diákokkal a séf több kulináris találkozó alkalmával el is fog készíteni az iskola tankonyháján és gasztronómiai szaktantermében.
A Séfesek csapata a szőlő modern eszközökkel történő teljesen hulladékmentes feldolgozását, a tájjellegű borok megismerését, a szőlő mint édesipari alapanyag feldolgozását fogja a gyakorlatban is elsajátítani.
A pályázat későbbi szakaszában zöldfókuszú mobilitások is a tervben szerepelnek, valamint végtermékként egy olyan többnyelvű kiadvány volt meghatározva, mely bio alapanyagok felhasználásával újragondolt recepteket és esettanulmányokat fog tartalmazni.