Hajszálnyira az egészségügy összeomlása: A hónap végén több ezer orvos adhatja be a felmondását, ultimátumot kapott a kormány

camera

1

Hajszálnyira az egészségügy összeomlása: A hónap végén több ezer orvos adhatja be a felmondását, ultimátumot kapott a kormány

Peter Visolajský (Fotó: TASR) 

Megosztás

Az orvosok október végéig készek tömegesen felmondást benyújtani – közölte kedden Peter Visolajský, az Orvos Szakszervezet (LOZ) vezetője.

Visolajský szerint jelenleg közel 2462-en vannak, akik készek benyújtani felmondásukat, de elmondása szerint napról napra egyre többen csatlakoznak hozzájuk. A szakszervezet azt üzeni a kormánynak, hogy még mindig van idő megoldást találni a helyzetre.

Visolajský szerint az egyetemi kórházakból, a kisebb kórházak többségéből, valamint a magánkórházakból is jelezték az orvosok, hogy készek beadni felmondásukat. Főként a leginkább leterhelt részlegeken dolgozó orvosokról van szó, például a sebészetről, a nőgyógyászatról, a belgyógyászatról vagy a kardiológiáról.

„Ezek nélkül az orvosok nélkül, ahogy Szlovákia azt ismételten megtapasztalhatta, képtelenek működni a szlovákiai kórházak” – jegyezte meg Visolajský.

Robert Fico (Smer) miniszterelnököt és Kamil Šaško (Hlas) egészségügyi minisztert arra kérik, hogy szakítsanak rájuk időt és kezdjenek el foglalkozni a szlovákiai egészségüggyel, ami összeomlik az irányításuk alatt.

„Miért kell az orvosoknak felmondást benyújtaniuk ahhoz, hogy a minisztérium végre elkezdje végezni a munkáját?” – tette fel a kérdést a szakszervezet vezetője.

Rámutatott, hogy a szakszervezet már korábban figyelmeztetett, hogy a kormány nem teljesíti a memorandumból származó kötelességét, ezért az orvosok felmondása is szóba kerülhet.

„Nem igaz, hogy a memorandum egy megállapodás volt köztünk és a korábbi miniszterelnök, Heger úr között. A parlamentben a Smer és a Hlas is támogatta, amelyek akkor az ellenzékben voltak” – hívta fel rá a figyelmet Visolajský.

A szakszervezet szerint a kórházak részvénytársasággá alakítása nem javítja a kórházak gazdálkodását. „Az állami kórházak többségét a kormány jelöltjei irányítják. Ha most rosszul gazdálkodnak, akkor javulni fog a helyzet, ha részvénytársasággá alakítják őket?” – kérdezte Visolajský.

Felhívta rá a figyelmet, hogy a kormány az állami kórházak kedvezőtlen gazdálkodása ellenére az egészségügyi nővérek, mentősök és orvosok fizetésén akar spórolni, akikből eleve hiány van.

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program