1
Fotó: Pixabay - illusztráció
Módosul a minimálbér kiszámításának mechanizmusa, a parlament szerdán jóváhagyta Erik Tomáš (Hlas-SD) munkaügyi miniszter erre vonatkozó javaslatát.
2026-tól a minimálbér 104 euróval – 816-ról 920 euróra – emelkedik. Az új szabályok szerint a két évvel ezelőtti gazdasági átlagbér 60 százalékában határozzák meg.
A parlament szerdán hagyta jóvá az erről szóló törvénymódosítási javaslatot, a jelenlévő 140 képviselő közül 119-en támogatták.
A minimálbér a most jóváhagyott törvénymódosítás nélkül is emelkedne, de lassabb ütemben. A jelenlegi szabályok szerint mindössze az átlagbér 57 százalékában határozzák meg, ami 2026-ban 874 eurót eredményezne.
A 2026-os minimálbér-emelés 164 750 munkavállalót érint. A módosítás eredményeképp 2027-ben a minimálbér megközelíti az ezer eurós határt, akkor várhatóan 970 euróra emelkedik.
Erik Tomáš munkaügyi miniszter elmondta, hogy a módosítás jóváhagyásával az ország megfelel az európai uniós irányelvnek, amely bár nem határozza meg a minimálbér konkrét értékét a tagállamokban, azt javasolja, hogy az az átlagbér legalább 50 százaléka legyen.
„Itt láthatjuk, hogyan változtatja meg a módosítás az egész rendszert. 2025-ben még a régi szabályozás szerint emelkedik a minimálbér, mivel nem jött létre megállapodás a szociális partnerek között, és aszerint jövőre 816 euró lesz a minimálbér. De ha jövőre sem lesz megállapodás köztük az emelkedés mértékéről, akkor automatikusan jóval magasabb minimálbéremelés lép életbe, mint eddig” – mondta Tomáš.
A minimálbér gyorsabb emelkedése egyben az éjszakai és hétvégi pótlékok nagyobb emelését is jelenti. Ezzel kapcsolatban Tomáš elmondta, ha 57% helyett 60% lesz a minimálbér, az a pótlékok 11 millió eurós növekedését jelenti, melyek összértéke jelenleg 800 millió euró. Szerinte ekkora emelkedést elvisel a vállalkozói szektor.
A módosítás erősíti a kollektív tárgyalás szerepét is. A magasabb szintű kollektív szerződés úgy bővül, hogy ha egy meghatározó ágazati szakszervezet megállapodásra jut a munkaadókkal, akkor az új feltételek az összes ágazati dolgozóra vonatkozni fognak – tette hozzá Tomáš.
Andrej Danko, az SNS elnöke mindaddig nem akarta támogatni a minimálbérre vonatkozó törvénymódosítást, amíg a koalíció meg nem egyezik a minimálnyugdíjak hasonló mértékű emeléséről. Az SNS azt akarta, hogy a minimálnyugdíj az átlagkereset 33 százaléka legyen.
Ezt azonban a munkaügyi miniszter gazdaságilag megvalósíthatatlannak minősítette, majd Tomáš megelégelte, hogy az SNS blokkolja a javaslat jóváhagyását, ezért ultimátumot adott a kormánynak. Kijelentette, hogy a minimálbérről szóló törvényt mielőbb napirendre kell tűzni, ellenkező esetben a Hlas nem támogatja a konszolidációs csomag elfogadását.
Ezt követően végül Danko is kénytelen volt engedni, a koalíciós tanács ugyanis megegyezett róla, hogy mindhárom kormánypárt támogatni fogja a minimálbérre vonatkozó módosítást, cserébe pedig azt ígérték az SNS-nek, hogy rövidesen a minimálnyugdíj emeléséről is tárgyalnak.