1

Fotó: TASR
A Szlovák Állami Vasutak (ŽSR) tájékoztatása szerint az érsekújvári vonatállomás diszpécserének hibájából történt a június 27-ei tragikus baleset, amely során autóbusszal ütközött egy vonat Érsekújvárnál. Az eset során hét ember életét vesztette, öten pedig súlyos sérüléseket szenvedtek. A keletkezett kárt 2,6 millió euróban határozták meg.
A belső vizsgálat eredménye szerint a diszpécser jogosulatlanul engedélyezte a vonatnak a vasúti átjárón való áthaladást, amelyen a vezetékek javítómunkálatát követően nem aktiválták újra az átjárót biztosító rendszert, amely érzékeli az adott vágányon érkező vonatot. Annak ellenére, hogy közlekedési dokumentumban fel volt tüntetve, hogy a rendszer ki volt kapcsolva, a diszpécser elfelejtette kérni a visszakapcsolását.
A baleset egy aktív vasúti átjáróban történt, miközben a biztonsági rendszer ki volt kapcsolva. A belső vizsgálat során több tucat jegyzőkönyvet készítettek az érintett alkalmazottakkal, lemérték és kipróbálták a különféle biztonsági berendezéseket, számos biztonsági ellenőrzést folytattak le, illetve ellenőrizték a hangfelvételeket.
A vizsgálat során a történtek minden aspektusát kivizsgálták. A jelentés szerint a június 26-án történt rendkívüli időjárási körülmények miatt több áramkimaradás történt nemcsak az érsekújvári vasútállomáson, hanem a környező vasúti szakaszokon is, amiért terepre küldték az illetékes szerelőket, hogy elhárítsák a hibákat. Mivel az említett vasúti átjárónál a meghibásodás veszélyeztette a közúti forgalom résztvevőit, június 26-ról 27-re virradó éjszaka egy vágányra korlátozták a vasúti forgalmat, azaz kikapcsolták az átjárót biztosító rendszert, hogy elkerüljék az átjáró teljes lezárását, ezzel megbénítva a közúti forgalmat.
A vizsgálat során további alkalmazottaknál állapítottak meg mulasztást az átjárót biztosító rendszer kikapcsolásával, valamint az ezt követő, vágányokon végzett munkálatok szervezésével kapcsolatban, ugyanakkor ezek közvetlenül nem járultak hozzá a tragédia kialakulásához. Az összkép tehát azt mutatja, hogy az időjárási körülmények miatt összetett szituáció alakult ki, ami befolyásolta az üzemeltetést, így a teljes felelősség az emberi tényezőre hárult.
Az említett diszpécser továbbra is Szlovák Állami Vasutak alkalmazottja maradt, ugyanakkor rendkívüli vizsgálatnak, valamint orvosi és pszichológiai vizsgálatnak vetik alá. Ezek eredménye alapján határozzák meg a további munkapozícióját a vasútnál.