Écsi Béla szellemét is megidézték a pozsonyi maffiaperen. "Sajnos ő már halott" - mondta Kýbel a dunaszerdahelyi gengszterről

camera

5

Écsi Béla szellemét is megidézték a pozsonyi maffiaperen. "Sajnos ő már halott" - mondta Kýbel a dunaszerdahelyi gengszterről

Bal: Écsi Béla (Paraméter), Jobb: Róbert Lališ a szerdai tárgyaláson 

Megosztás

Szerdán (10.23.) a Specializált Büntetőbíróságon folytatódott a pozsonyi Sýkora-klán fejének tartott Róbert Lališ büntetőpere. A tárgyaláson egykori közeli "munkatársa" vallott ellene, aki számos '90-es évekbeli leszámolásnál jutott fontos szerephez.

A Kýbel néven is ismert Lališt többek között azzal vádolják, hogy szerepet játszott Miloš Piliar (1998), Eduard Dinič (1998), Robert Dinič (1998), Alojz Házy (1998), Daler Hlavačka (1999) és Roman Deák (1999) meggyilkolásában.

A szerdai tárgyalási napon Martin Bihári, a bűnbanda szenci leágazásának egykori vezetője tett tanúvallomást.

“1997 nyarán Peter Havaši szólított meg azzal, hogy Miroslav Sýkora halála után Róbert Lališ vette át a klán irányítását, aki három részre osztotta a bűnbandát: Pozsonyra, Szencre és Erdőhátra (Záhorie – szerk. megj.). Mivel Havaši lett a szenci leágazás feje, megkért arra, hogy dolgozzak alatta. Elvállaltam a munkát” – kezdte a férfi a vallomását.

Bihári a Havelként is becézett Havaši 2004-es halála után vette át a klán szenci leágazását. 2010-ben külföldre menekült, miután fülest kapott arról, hogy a rendőrség célkeresztjébe került. Öt évnyi bujkálás után fogták el Csehországban, jelenleg 23 éves börtönbüntetését tölti.

Bihári saját elmondása szerint tagja volt a bűnbanda úgynevezett "kivégzőosztagának" is, amelynek feladata a rivális csoportosulásokkal való leszámolás és a bérgyilkosságok végrehajtása volt.

Amiről már nem beszéltek

A férfi elsőként a Piliar-gyilkosságról tett tanúvallomást. Az áldozat a Mikuláš Černák-féle bűnszervezethez állt közel; likvidálását a besztercebányai maffiafőnök egyik legközelebbi embere, Miloš Kaštan rendelte meg a pozsonyi klánnál. A Morákként is ismert Piliar ekkor egy gyújtogatási ügy kapcsán menekült a rendőrök elől, Kaštan pedig attól félt, hogy esetleges elfogása esetén “csiripelni” kezdene a hatóságoknak.

A Piliar-gyilkosságról itt írtunk részletesebben:

A tanú elmondta, hogy 1998-ban Havaši azzal kereste meg, hogy Černákék “meg szeretnének szabadulni” az egyik közeli emberüktől. Havel arra kérte Bihárit, hogy adja kölcsön a Szenc környékén található hétvégi házát, mivel a szökésben lévő Piliart ide akarják elcsalni.

A tervet 1998 áprilisának elején hajtották végre. Morákot egy rögtönzött névnapi ünnepség álcája alatt fogadták a vikkendházban. Hogy ezután mi történt, arról Bihári vallott a szerdai tárgyaláson:

"Bontottunk egy üveget. A konyhában a saját szememmel láttam, ahogy Igor Laurenčík (a klánhoz közel álló alvilági figura - szerk. megj) az egyik felespohárba rohypnolt csepegtetett. A poharakat az ebédlőbe vitte, ahol Piliarral együtt ivott, aki körülbelül 5-10 perc múlva kezdte elveszíteni az eszméletét. Laurenčík lelökte őt a padról, ahol ült. Pár perc után kijöttem a konyhából és láttam, ahogy Piliar ronggyal az arcán a földön fekszik. Ivan Cupper (a Sýkora-klán életfogytiglanra ítélt egykori tagja - szerk. megj.) a rongyon keresztül valami folyadékot öntött a szájába" - ecsetelte a brutális kivégzés részleteit Bihári, akinek a tárgyalás egy későbbi szakaszában eszébe jutott, hogy az ismeretlen folyadék kloroform volt.

A tanú ezután segített Morák mozdulatlan testét Havaši autójába rakni. Bihári a tárgyaláson elmondta, hogy ő volt az, aki a kivégzés után rendet rakott a hétvégi házban, majd valahol Bazin (Pezinok) városában megszabadult az áldozat ruhákkal megpakolt táskájától.

“Utána hazamentem. Többet erről már nem beszéltünk” – zárta Bihári.

Piliar holttestét 2013-ban fedezték fel a hatóságok egy illegális sírban Tótgurab (Slovenský Grob, Bazini járás) kataszterében.

Autót kapott a gyilkosságért

A következő gyilkosság, amelyről Bihári részletes beszámolóval tudott szolgálni, Roman Deák kivégzése volt.

Deákot 1999. október 20-án a Pozsonyhoz tartozó Dúbravkán érte a halál, mikor éppen be akart szállni az autójába. A Dinič-testvérek által alapított bűnszervezethez közel álló férfira 19 lövést adtak le. A töltények a mellkasát és az arcát érték.

camera

5

Écsi Béla szellemét is megidézték a pozsonyi maffiaperen. "Sajnos ő már halott" - mondta Kýbel a dunaszerdahelyi gengszterről

Roman Deák 

Bihári a tárgyaláson elmondta, hogy a gyilkosságot Marek Trajter vállalkozó rendelte meg Havašinál a pozsonyi Tenis bárban. Állította, ezt onnan tudja, hogy sofőrként kísérte el Havelt a találkozóra.

“Havaši ezután azt mondta, hogy azonnal indulunk Lališhoz, hogy elmondhassa neki a részleteket. Ezt követően találkoztunk Lališsal. Havaši négyszemközt beszélt vele, én nem voltam ott. A találkozó után Havel azt mondta nekünk, hogy minden le van beszélve” – mondta Bihári.

A tanú szerint a gyilkosság napján éppen egy másik akció volt betervezve. Hogy ennek részleteit megbeszéljék, egy dúbravkai parkolóban gyűltek össze. A férfi szerint a találkozón a klán valamennyi tagja jelen volt: Róbert Lališ, Juraj Bilík “Čapatý”, Jurij Fejér, Martin Kováč, illetve a lévai Jozef Roháč, aki főleg a robbantásos merényleteknél segítette a bűnbandát.

“Havaši erre a találkozóra azzal az információval érkezett, hogy Roman Deák éppen egy dúbravkai szórakozóhelyen tartózkodik. Azt mondta, nemrég érkezett meg a helyszínre, majd hozzátette, hogy mi lenne, ha most lenne végrehajtva az akció. Lališ ezzel nem értett egyet, merthogy semmi sincs előkészítve. Később Roháč nyomására – aki azt mondta, hogy ebben nagyon sok pénz van – Lališ úgy döntött, hogy induljak el Malacky városába, ahol már előkészítettek számomra egy autót. Erre a helyre Martin Kováč vitt el. A garázst Daniel Vaniš (a klán egykori tagja – szerk. megj.) nyitotta ki, ahol egy Škoda Octavia várt rám. Az autóval visszamentem Pozsonyba, ahol Fejér és Roháč ült be mellém. Havaši autóját követve vissszamentük Dúbravkára. Havaši megmutatta, hová parkoljak le, aki ezt követően elhagyta a helyszínt. Fejér és Roháč ezután kiszálltak az autóból és elmentek. Nagyjából 10 percig vártam, majd lövéseket hallottam. Fejér és Roháč visszatértek az autóhoz, majd elhagytuk a helyszínt” – mondta Bihári, hozzátéve, hogy maga Lališ választotta ki, hogy kik fognak lőni.

A tanú szerint Marek Trajter 1,5 millió szlovák koronát és egy Audi A8-ast fizetett a gyilkosságért. Bihári elmondta, ő kapta meg az autót.

Marek Trajtert 2013-ban hozták haza a hatóságok a Seychelles-szigetekről. A férfi ellen vádat emeltek az említett gyilkosság megrendeléséért, ám a bíróság 2015-ben leállította az eljárást, az ügy ugyanis elévült. A bűnbanda több tagjai korábban arról vallott, hogy a leszámolás mögött üzleti vita állhatott.

camera

5

Écsi Béla szellemét is megidézték a pozsonyi maffiaperen. "Sajnos ő már halott" - mondta Kýbel a dunaszerdahelyi gengszterről

Marek Trajter egy évtizeddel ezelőtt a Specializált Büntetőbíróságon (Fotó: TASR) 

A vádlott a tárgyalás során kérdéseket is feltehet a tanúnak. Lališ élt is a jogával.

A vádlott leginkább arra az autóra volt kíváncsi, amit Bihári állítólag Trajtertől kapott. Mint kiderült, a tanú félmillió koronáért passzolta tovább a járművet.

“Emlékszik annak az illetőnek a nevére, akinek eladta az autót?” – kérdezte Lališ, amire a vádlott igennel felelt.

“Écsi Béla vette meg” – mondta Bihári.

“Sajnos ő már halott” – sóhajtott fel a vádlott.

Écsi a dunaszerdahelyi Pápay-klán tagja volt. A tízes gyilkosság után Peter Havaši kötelékében talált menedéket, egy idő után megbecsült tagja lett a klánnak. Branislav Kotlan, vagyis „Kápó” személyében fegyveres testőrt is kapott maga mellé, aki mindenhova követte őt. Végül a Sátor Lajos vezette bűnbanda vette életét.

Az Écsi-gyilkosság részletei:

Lališ az eljárás során azzal védekezik, hogy a klán korábbi tagjai – köztük Bihári – összeesküdtek ellene a nyomozóhatóságokkal, hogy alacsonyabb büntetéssel megússzák a bestiális tetteiket.

A vádlott büntetőperét azt követően kezdték újratárgyalni, hogy a Legfelsőbb Bíróság márciusban hatályon kívül helyezte a férfira 2018-ban kiszabott életfogytiglani börtönbüntetést. Ennek oka az ártatlanság vélelmének megsértése volt. A döntés után Kýbel nem került szabadlábra, a szökés veszélye miatt jelenleg előzetes letartóztatásban van. 

A per novemberben folytatódik.

Az előző tárgyalási napok:

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program