Anachoma – Dokumentumfilm a menekültekkel szembeni, állami szintű bűncselekményekről az NFG-ben

camera

12

Anachoma – Dokumentumfilm a menekültekkel szembeni, állami szintű bűncselekményekről az NFG-ben

Fotók: Anachoma 

Megosztás

Amikor 2020-ban úgy döntöttek a törökök, hogy megszívatják az EU-t, miután utóbbi nem engedett előbbi zsarolásának, hogy több pénzt csikarjon ki a szíriai menekültek törökországi életkörülményeinek javításához (az EU-török megállapodásról bővebben többek között ITT olvashat), és megnyitották a Görögországgal közös határukat, sokadszor is fellángolt a civilizált világ egyik leginkább megosztó témája, a menekülteké. Az Anachoma c. dokumentumfilm, melynek készítője az érsekújvári Kompromisszum PT alapítója, Pollák Philip, a határnyitás utáni eseményeket dolgozza fel. Többek között annak jár utána, mit éltek meg azok a menekültek, akiket törvénytelen és embertelen eszközökkel és módszerekkel visszakényszerítettek (pushback) a görög hatóságok az EU határain kívülre.

“Több mint harminc interjút csináltunk totálban. Többek között érintettekkel, szakértőkkel, európai parlamenti képviselőkkel, emellett szerepelnek a filmben az Európai Bizottság és a Frontex írott válaszai is. A film rengeteg ember összesen három évnyi munkáját foglalja magába” – árulta el Pollák Philip, a film rendezője.

camera

12

Anachoma – Dokumentumfilm a menekültekkel szembeni, állami szintű bűncselekményekről az NFG-ben

Az út során elhunyt, azonosítatlan menekültek temetője a Sidiro nevű kis görög faluban. 

Kifejtette, hogy az említett visszakényszerítések nem egyenlőek a visszatoloncolásokkal. “Az előbbi, (angol nevén pushback) egy illegális eljárás. Semmi köze ahhoz hogy mi a percepciónk erről, vagy hogy mi lenne morálisan helyes. Európai, nemzetközi (ENSZ-határozatokat) és görög jogot is sért az eljárás, amely során tényleg bestiálisan összegyűjtik az embereket, megfosszák őket a vagyontárgyaiktól, a ruhájuktól, összeverik, szexuálisan abuzálják és visszalökik őket Törökországba minden nélkül. A weblapunkon be is linkeltünk egy esetet, amikor 17 menedékkérő megfagyott a török oldalon mert a görögök alsó nadrágban dobták őket a folyóba februárban” – fogalmazott.

A menekültekről hajlamosak vagyunk úgy gondolkodni, mint valami megfoghatatlan, becsomagolt árucikkről, ami áramlik Európába. Ezektől az “árucikkektől” elvárjuk a minőséget, noha tudjuk, honnan, milyen körülmények közül érkeznek. Megfeledkezünk arról, hogy ezek érző, gondolkodó, tevékeny emberi lények, akikkel helyenként nemhogy úgy bántak, mint az állatokkal, de mint a szeméttel.

Egyebek mellett ezeket az emberi történeteket hivatott moralizálás nélkül, független szemszögből, mégis szuggesztív módon bemutatni az Anachoma. Megláthatjuk benne, amit nem akarunk. Európa egy részének képmutatását, a megúszós, alibista, szörnyűségektől elfordított tekinteteket, a tükrünket.

A filmvetítésről szóló Facebook-eseményen olvashatjuk: a film eddig kizárólag offline vetítéseken keresztül volt elérhető és először jár Szlovákiában, miután a nyár során bemutatásra került: Németországban, Ausztriában, Görögországban és Magyarországon.

Azt is megtudhatjuk, hogy az egyébként 120 perces dokumentumfilmet teljes, rendezői változatában vetítik, ami 220 percet tesz ki (egy szünettel).

Az angol nyelvű vetítés szombaton 17 órakor kezdődik és ingyenes.

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program