Október utolsó napján a pozsonyi Bilík utcai gimnáziumban versenyt tartottak. A diákoknak lehetőségük volt arra, hogy beöltözve jelenjenek meg az iskolában, a legeredetibb kosztümöket pedig díjazták is.
A versenyt végül az az osztály nyerte, amelynek diákjai nyugdíjasoknak öltöztek be. A fiatalokról fotók is készültek: a lányok fejkendővel, a fiúk álbajusszal “csoszogtak fel” a színpadra.
Az egyik ilyen fotó végül a közösségi oldalakat is bejárta. Azon éppen az egyik lány a “Szeretem Ficót” feliratú táblát tartja maga előtt.
2
Az elhíresült fotó (Facebook: Adolf Snehuliak)
A diáklány nagy valószínűséggel ebből a mémvideóból inspirálódott:
A fotó eljutott a Nyugdíjas Egységszervezet elnökéhez is. Michal Kotian “az idősek kigúnyolásának” tartja a rendezvényt.
Kotian nyílt levélben fejezte ki mély felháborodását Daniel Kasal iskolaigazgatónak amiatt, hogy az intézmény falai között ilyen viselkedést eltűrtek. Kotian feltette a költői kérdést, milyen értékeket közvetítenek a diákoknak az iskolában: „Elfogadható, hogy azok kárára szórakoznak, akik sok mindent feláldoztak gyermekeink és unokáink jövőjéért?”
Emlékeztet továbbá Tomáš Drucker oktatási miniszter utasítására, hogy a politikát nem szabad az iskolákba bevinni, és megkérdőjelezte azt is, hogy ezt az elvet tiszteletben tartják-e a gimnáziumban.
Kotian hangsúlyozta, hogy az ilyen viselkedést akár zaklatásnak is lehet tekinteni, és felszólította az igazgatót, hogy reagáljon, és tegyen konkrét lépéseket: „Azt kérem, mutassa meg, hogy iskolájukban továbbra is van helye a tiszteletnek, az emberségnek és a méltóságnak.”
A TA3 televíziónak sikerült megszólítani az iskolaigazgatót is:
“Nagyon sajnálom, hogy egy fotóból olyan történetet kreáltak, amely egyáltalán nem felel meg a valóságnak. Mindenki, aki részt vett az eseményen, megerősítheti, hogy egyetlen maszk sem volt tiszteletlen senkivel vagy semmivel sem szemben” – mondta Daniel Kasal.
Hangsúlyozta, hogy a maszkok kiválasztása inkább a kedves humor és a tisztelet kifejezése volt, nem pedig gúnyolódás vagy megalázás jelképe. „Diákjaink művelt, saját véleménnyel rendelkező fiatalok, akik rendszeresen bizonyítják az idősebb generáció iránti tiszteletüket a helyi közösségi központban végzett munkájukkal” – tette hozzá.
Az iskolaigazgató elutasítja azt a feltételezést, hogy a diákok bárkit is ki akartak volna gúnyolni. (TA3/Paraméter)