2
-illusztráció- (Fotó: TASR)
Ha a parlamenti választásokat október és november fordulóján tartanák, az ellenzéki Progresszív Szlovákia (Progresívne Slovensko) nyerne, amely 22,6 százalékos támogatottságot szerezne. Szorosan mögötte, a statisztikai hibahatáron belüli különbséggel, a Smer következne 21,9 százalékos eredménnyel.
Ezt mutatja az Ipsos ügynökség választási modellje, amelyet a Denník N számára készítettek. Ez az első alkalom a tavaly szeptemberi parlamenti választások óta, hogy az Ipsos modelljében a Progresszív Szlovákia megelőzi a Smert. Más ügynökségeknél (például az NMS kutatásai szerint) már hosszabb ideje Michal Šimečka pártja vezet. Ennek oka inkább a Progresszív Szlovákia növekedése, mint a Smer visszaesése.
Az előző havi adatokhoz képest – azaz az Ipsos szeptember első felében közzétett modelljéhez viszonyítva a Robert Fico vezette kormánypárt támogatottsága 3,6 százalékkal csökkent, és jelenleg 21,9 százalékon áll, míg korábban 25,5 százalékos volt. Eközben a Progresszív Szlovákia egy százalékponttal növelte támogatottságát, elérve a 22,6 százalékot, ami a legjobb eredményük a tavalyi választások óta. Egy évvel ezelőtt a PS támogatottsága 18 százalék alatt volt.
A két legerősebb pártot nagy lemaradással követi a Hlas, amely a szavazók közel 13 százalékának támogatását élvezi. A negyedik helyre a parlamenten kívüli Republika kerülne, amely 7,7 százalékot szerezne.
Mindkét utóbbi párt enyhe növekedést mutatott az előző hónaphoz képest (a Republika 1,5 százalékponttal). Ha ez a trend további felmérésekben is megerősítést nyer, azt jelezheti, hogy a Smer különböző szavazói csoportjai elpártolhatnak a párttól.
A KDH a szavazatok 6,9 százalékával ötödikként jutna be a parlamentbe, őket követni az SaS 6,4 százalékkal. Parlamenten kívül maradna a Demokrati (4,4 százalék), a Magyar Szövetség (4 százalék), a Slovensko mozgalom (3,6 százalék), a Sme rodina (3 százalék). A Smer és a Hlas koalíciós társa, az SNS siralmas eredményt érne el a maga 2,4 százalékával. Kotleba pártja, a Mi Szlovákiánk-Néppárt valamivel több mint a szavazatok 1 százalékát szerezné meg, a Keresztény Unió és a Nemzeti Koalíció 1 százalék alatti eredményt érne el.