Összeesküvés New Yorkban, biznisz Kínában és Amerika Dankója

Post Image

Összeesküvés New Yorkban, biznisz Kínában és Amerika Dankója

Headphones icon
05:08
camera

2

Összeesküvés New Yorkban, biznisz Kínában és Amerika Dankója

Fico Kínában (Facebook) 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!

A szlovákiai egészségügy színvonala a béka feneke alatt lapul, és erről már papír is létezik. A pozsonyi székhelyű Globsec szervezet kikutatta, hogy ebben a “sportágban” az ötödik legrosszabbak vagyunk egész Európában.  A legjellemzőbb problémák között szerepel az alulfinanszírozás, a fejletlen egészségügyi infrastruktúra és a jelentős munkaerőhiány.

Ezek a dokik nem nyugszanak

Ez utóbbi helyzet még tovább is bonyolódhat, tekintve hogy az orvosok ezrei kezdték benyújtani a felmondásaikat, mert kétségeik vannak azzal kapcsolatban, hogy a kormány betartja a két éve aláírt megállapodásukat. Az egészségügyi dolgozók már megszeppentek és minden érintett felet tárgyalásra és kompromisszumok keresésre szólítanak fel. Közben az érintett tárca első embere, Kamil Šaško felkerekedett, hogy egy országos körúton ismertesse terveit az ágazati kamarákkal, az önkormányzatokkal és a többi érintettel. Az új miniszter valószínűleg tudja, mi fán terem a kincstári optimizmus, mert állítólag bízik benne, hogy a dokiknak járó bérek emelésének mértéke nem lehet akadálya a megállapodásnak. Šaško azt is hangsúlyozza, a minisztériumának céljai megegyeznek a szakszervezetekéivel, ráadásul Robert Fico annyira szívén viseli az egész kérdéskört, hogy a kormányfő minden héten érdeklődik a kormányülésen, hogy mi a helyzet az egészségügyben. Biztos nem azért teszi ezt a miniszterelnök, mert be van rezelve a hazai orvosok mozgolódásától…

Ahojcsek Pekingből

Apropó, Fico. Ő még mindig Kínában fontoskodik. Bár ezen nincs is mit csodálkozni, saját súlycsoportjában tucatszám találhat ott tárgyalópartnert, hiszen ha mást nem is vennénk számításba, a másfél milliárd lakosú országnak van vagy húsz olyan városa, amelyik népesebb egész Szlovákiánál. A távoli Keletről üzengeti tehát a miniszterelnök, hogy mekkora biznisz lesz az Érsekújvár melletti kínai beruházás, ahol mi mást is gyárthatnának, mint elektromos autók akkumulátorait. Nem piskótáról, hanem egy 1,4 milliárd eurós befektetésről van szó, ami akár 1300 új munkahelyet teremthet, és ez az invesztíció a Smer vezetője szerint egész Európa számára hasznot hozhat. Így legyen, ámen.

Ilyen a bagázs

Bár akkor sem bocsátható meg az, hogy milyen bagázst szabadított ránk Fico azzal, hogy a tavalyi választások után a trógerek gyülekezetét jelentő SNS-t is bevonta a hatalomba. Persze, nem volt nagyon más választása, csupán Andrej Dankóék segítségével biztosíthatta be a szabadságot jelentő új Büntető törvénykönyvet. Cserébe viszont megkaptuk a “szukázós” Rudolf Huliakékat, meg a vakcina puszta gondolatától félrebeszélő kuruzslót, aki kormánybiztosi pozícióból hozza kínos helyzetbe a szlovákiai járványügyi szakértőket. Legújabban Peter Kotlár, a Covid-19 kezelésének kivizsgálásával megbízott csinovnyik azzal szórakoztatja a nagyérdeműt, hogy szerinte többen, köztük az Egészségügyi Világszervezet vezetője, a szlovák államfő és egy hlasos miniszter is, összeesküvést szőttek ellene. Bizonyára annyira fontosnak érzi magát ez a megveszekedett szakembör.

Danko nálunk…

Az ilyen dilizések, meg hát az egész kormányzás minősége aztán jó esetben lecsapódik a közvéleményben. Most az Ipsos rukkolt elő a hazai pártok népszerűségi indexével, ami csak alátámasztotta a trendeket. Eszerint a progresszív ellenzéki párt átvette a vezetést, lehagyta a Smert, a szélsőséges Republika egyre erősödik, Dankóék meg, akiknek parlamenti frakciója szinte nincs, de ettől még a belügyi tárca felé kacsingatnak, leolvadtak 3 százalék alá. Ám egyáltalán nem biztos, hogy feladják a küzdelmet. Miért is tennék? 

…és más nemzeteknél…

Hiszen ott idétlenkedik a követendő példa Amerikában, ahol a nemzetiek “vezérének” szellemi színvonalát képviselő Donald Trump is a végsőkig küzd. Meg azon is túl. És majd rosszabb esetben lassan kezdhetjük elemezgetni, mit számíthat, ha ez a kiszámíthatatlan figura kerülne a világ egyik legfontosabb országának az  élére. 

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program