Fico közvetlenül a merénylet előtt áthúzta a tervet, az egyik testőr hibát követett el

camera

1

Fico közvetlenül a merénylet előtt áthúzta a tervet, az egyik testőr hibát követett el

A Robert Fico kormányfő ellen elkövetett merénylet helyszíne (Fotó: TASR - Radovan Stoklasa) 

Megosztás

Nem volt tervben, hogy május 15-én, a Robert Fico elleni merénylet napján a kormányfő odamegy az embereket üdvözölni a Handlován rendezett kormányülést követően.

A kormányfő a sajtótájékoztató után, az újságírói kérdések előtt távozott a kihelyezett kormányülésről. Az épület előtt minden készen állt a távozására, ekkor viszont Fico váratlanul elindult az összegyűltek felé – közölte a DenníkN az alkotmányos tisztviselők védelmét biztosító hivatal jelentése alapján. A dokumentumot szeptember 12-én hozták létre.

A jelentésből az derül ki, hogy a testőrök erre az új szituációra átcsoportosulással reagáltak, a létszámuk az adott időben állítólag elégséges volt. A dokumentumban az áll, hogy a testőrök vezetője 15 éves gyakorlattal rendelkezett.

„Az egyes átcsoportosulások automatikusan történnek, amik a védett személy mozgásából és a csoport kölcsönös ismeréséből fakad” – áll a jelentésben.

A támadó, Juraj Cintula viselkedéséről annyit írnak, hogy semmit nem tett, ami gyanúra adott volna okot. Hozzáteszik, hogy a támadás során még nem alakult ki a testőrcsoport pozíciója, ami megszokott, amikor a védett személy kezet fog a tömeggel.

Cintula közvetlenül háromszor lőtte meg Ficót, egy lövés pedig megpattant. Azt már a korábbi elemzések kimutatták, hogy hibázott a testőr, akinek a saját testével kellett volna védenie a kormányfőt. A jelentés szerint a testőr ehelyett az ellenkező irányba ugrott el, nem kapta el a miniszterelnököt. „Ezt a kritikus helyzetre adott reakciót, nevezetesen a menekülést, a támadást vagy a lefagyást, csak részben lehet leküzdeni, mégpedig folyamatos gyakorlással” – áll a dokumentumban.

Arról is szót ejtenek, hogy ha a védett személy úgy dönt, hogy oda akar lépni a tömeghez, a testőrség nem tilthatja neki meg, amennyiben nem áll rendelkezésükre információ lehetséges veszélyről. A merénylet előtt sem a testőrség, sem a rendőrség nem regisztrált semmi gyanúsat, ami lehetséges merénylet elkövetését vetítette volna előre.

A jelentésből tehát nem derül ki, hogy a Szlovák Titkosszolgálat (SIS) a kihelyezett kormányülés előtt figyelmeztette volna a biztonsági egységeket a lehetséges veszélyre. Egy hónappal a merénylet előtt viszont maga Fico nyilatkozott úgy az akkoriban uralkodó feszültségre reagálva, hogy „már csak azt várja, hogy mikor gyilkolják meg valamelyik magas rangú politikust”. A miniszterelnök a DenníkN-t, a SME-t és az Aktualityt tette felelőssé a feszült helyzet kialakulásáért.

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program