Nem mindegy, osztogatnak-e vagy fosztogatnak Moszkvában, Washingtonban, netán Dubajszerdahelyen

Post Image

Nem mindegy, osztogatnak-e vagy fosztogatnak Moszkvában, Washingtonban, netán Dubajszerdahelyen

Headphones icon
07:34
camera

2

Nem mindegy, osztogatnak-e vagy fosztogatnak Moszkvában, Washingtonban, netán Dubajszerdahelyen

Fotó: TASR 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!

Jó világ van. Attól függ persze, ki, honnan nézi önmaga helyzetét és a globális viszonyokat. Különbség van például a kormánypárti és ellenzéki politikusok élethelyzete, viszonyai között. Attól függően is változik a nézőpont, hogy a szóban forgó kormánypárti vagy ellenzéki politikus parlamenti-e, avagy egyszerű megyei, járási, esetleg helyiérdekű gyalog. A Csallóköz centrumában, a Dubajszerdahelynek csúfolt járási székhelyen vagy valamelyik gömöri mezővárosban, pusztán kénytelen-e érvényesülni. Globális tekintetben majdnem ugyanilyen különbség lehet Moszkva és Washington között. Akárcsak a szibériai krumplisgödrökben élő muzsik, meg az Egyesült Államok-beli köldöknéző redneck (értsd: tahó amerikai paraszt) közérzetében. Vlagyimir Putyinról és Donald Trumpról nem beszélve. A hurráoptimista jó életet hirdet mindenhol, a depressziós borúlátó pedig világvégét. Aki középen áll és hajlandó itt-ott belenézni a tükörbe is, akár arra a következtésre juthat, hogy minden, ami most van, lehet majd még így sem…

31 olyan állami és köztisztviselő van, akinek a funkciójából adódó keresete 2023-ban elérte az évi 120 ezer eurót

Talán nem tekinthető célirányos népbutításnak, bujtogatásnak, ha itt és most arról tájékozódunk, kinek lehet igazán jó élete. Bizonyos értelemben legalábbis. Nézzük hát a SME napilap által közzétett vagyonnyilatkozatok alapján, kik a legjobban kereső köztisztviselők, politikusok, illetve polgármesterek Szlovákiában.  A listán 31 olyan állami és köztisztviselő van, akinek a funkciójából adódó keresete 2023-ban elérte az évi 120 ezer eurót, tehát havi átlagban a 10 ezret. Ők elsősorban nagy állami cégek irányító szerveiben tevékenykednek.

Az első helyen Ľuboš Pástor szerepel, aki a Szlovák Jegybank tanácsának tagja, emellett az egyik legismertebb szlovák közgazdász a pénzügyi gazdaságtan professzora a Chicagói Egyetemen. Közfunkciójából adódóan Szlovákiában mintegy 216 ezer eurót keresett, további 938 ezer eurót tesznek ki egyéb jövedelmei, köztük az amerikai.

A politikusok kereseti listáját a teljes keresetet figyelembe véve Andrej Danko, az SNS elnöke meg a parlament alelnöke vezeti, aki a 2023-as éve nagy részét a parlamenten kívül töltötte, és ügyvédként dolgozott. Közfunkciójából adódó bére csupán 12 ezer eurót tett ki, összesen viszont több mint 400 ezer eurót keresett.

A polgármesterek között a nagyszombati Peter Bročka végzett az élen 94 ezer eurós polgármesteri keresettel, illetve Richard Rybníček trencsénivel (91 ezer). Őket a besztercebányai és kassai városvezetők követik, majd csak ezután következik Matúš Vallo Pozsony főpolgármestere 86 ezer euróval. Ez alig valamivel haladja meg az érsekújvári Klein Ottokár polgármesteri keresetét (84 ezer euró), és csak egy kicsivel többel Hájos Zoltánét Dunaszerdahelyről (80 ezer euró).

Van még a szóban forgó listán egyéb sokkolónak tűnő adat is, de ezeken nincs szándékunk itt rugózni. Akit érdekelnek, belemélyedhet a vonatkozó beszámolóba. Azonban vigyázat, csak a tárgyilagos gondolkodásra képes és hajlandó olvasók számára alkalmas a szöveg. Akiknek problémát jelent az önértékelés, jobb, ha hanyagolják.

Kész jereváni rádió!

Ha már szóba került Putyin és Trump, nézzük, hogyan állunk velük. No, egyáltalán nem a vagyonuk, hanem általában a jó élet tekintetében. Merthogy elfogadja-e az ember, avagy sem, legalább annyira befolyásolhatják bolygónk lakóinak életét, mint Robert Fico a szlovákiaiakét vagy a dubajszerdahelyi polgármester a város és környéke lakosságának közérzetét. Nyilván ezért csámcsogott a fél világ vasárnap estétől azon, hogy a megválasztott amerikai elnök már fel is hívta telefonon Vlagyimir Putyint. Igen ám, csakhogy hétfőn jött a moszkvai cáfolat: az egész csak kitaláció, hamis információ, teljes hazugság.

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő cáfolta a sajtóértesülést, ami arról szólt, hogy még csütörtökön egyeztetett volna a két fél. A Washington Post ráadásul azt állította, hogy Trump az orosz elnökkel folytatott beszélgetésében óva intette őt az ukrajnai háború eszkalációjától, és emlékeztette az amerikai hadsereg európai jelenlétére. Ezt nevezte “teljesen hamis” állításnak Peszkov. Hozzátéve, hogy a telefonbeszélgetésről szóló kijelentés úgymond “tiszta fikció” meg “hamis információ”, ugyanis szerinte a telefonálásra nem is került sor. 

Egyelőre tehát nem tudni, melyik oldalon füllentettek. Az is biztos, aki a primitív futballdrukker szemszögéből szorít Trumpnak vagy épp Putyinnak, épp úgy próbálja a hazugságot igazsággá csűrni-csavarni, mint ők ketten.

Hát akkor rock and roll?

Oda se neki, fő, hogy a tyúkok tojnak, mondhatnók, ha nem jelenik meg Pozsonyban Magyarország külügyminisztere, Szijjártó Péter. Amely esemény nyilván sokaknak többet jelent, mint az, hogyan működnek a baromfik. Különös tekintettel azokra a szlovákiai magyarokra, akiket az államnyelvtörvény módosításának szándékával ijesztgetett Andrej Danko „miniszter-csinálványa”, Martina Šimkovičová. A magyar külügyért Peter Žiga (Hlas), a szlovák parlament megbízott elnöke nyugtatta meg, hogy a szlovák kormány, de a törvényhozás sem tervez változtatni a kisebbségi nyelvhasználat jogi környezetén, nincs szándékukban az eddigi viszonyokhoz képest szigorúbban korlátozni a magyar nyelvhasználatot. Sőt, javítani akarnak a déli régió infrastruktúráján, elsősorban a közúthálózatot szeretnék fejleszteni.

Hát akkor rock and roll, ünnepelhetnénk a demokráciát meg a szlovák-magyar testvériséget önfeledten. Kipukkant a néhány együgyű nacionalista alak által felfújt magamutogató buborék, és kész. Csakhogy azért továbbra is jó lesz vigyázni, mert minden hídon akkor megy át az ember, ha odaért! A hazugságot igazsággá csűrni-csavarni meg egyáltalán nem csak Washingtonban, Moszkvában vagy Dubajszerdahelyen szokás…

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program