Mi van akkor, ha az emberek életének védelme helyett inkább gyilkolásznak a zsaruk Szlovákiában?
Mi van akkor, ha az emberek életének védelme helyett inkább gyilkolásznak a zsaruk Szlovákiában?
Mi van akkor, ha az emberek életének védelme helyett inkább gyilkolásznak a zsaruk Szlovákiában?
2
Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter (TASR)
Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.
Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!
Kedden még arról voltunk kénytelenek írni, hogy a rendőrség mélyen hallgat az őrizetbe vett kassai rendőrökkel kapcsolatban, akik pár napja szolgálat közben annyira súlyosan bántalmaztak egy őrizetbe vett személyt, hogy az később belehalt a sérüléseibe. És most már szinte minden erről a tragédiáról szólt.
Piát lopott volna, agyon lett verve
Szerdára megeredt mindenki nyelve, és az ellenzék már a belügyminiszter lemondását követeli, közben meg a kassai bíróság vizsgálati fogságba helyezte a járőrpáros egyik zsaruját, akit halált okozó testi sértéssel gyanúsítanak. Az ügyész azért javasolta a fogságot, mert fennállt a veszélye, hogy az illető befolyásolhatja a szemtanúkat vagy hátráltathatja a nyomozást. Magáról az incidensről annyit tudni, hogy a középkorú férfi, a későbbi áldozat már egy ideje hajléktalanként tengődött és a végzetes napon betért egy boltba, hogy lenyúljon egy kis piát magának. Az üzlet dolgozói ezt észrevették, szóltak a rendőrségnek, akik miután kiérkeztek a helyszínre, összetűzésbe keveredtek a szerencsétlen tolvajjal. Majd a sérüléseket szenvedett figurát bevitték az őrsre, aki ott elveszítette az eszméletét, ezért mentőt hívtak hozzá, és a kórházba szállítást követő napon belehalt sérüléseibe.
Mi egy rendőr feladata?
Az Országos Rendőr-főkapitányság hivatalos közleményben ítélte el a történteket, mondván, a rendőrök túlzott fellépésének nincs helye, az élet védelme meg a legnagyobb prioritást élvezi, ezért elfogadhatatlan, hogy az egyenruhások visszaéljenek hatalmukkal. Elvégre a feladatuk az emberek védelme. Ezért most vizsgálják, pontosan mi is történt. Az ügy van annyira súlyos, hogy a belügyminiszter is megszólalt. Matúš Šutaj Eštok szerint ha a rendőr felettese is hibázott, ő is felelősségre lesz vonva, mert nem fognak szemet hunyni semmi felett. Ráadásul úgy véli, kellően szigorúak a rendőrségi pszichológiai tesztek, a felvételinél ezen a rostán hullanak ki a legtöbben. Azon viszont el lehet gondolkodni, hogy időnként a tesztek megismétlésére küldjék a rend őreit. A hlasos miniszter azt is hozzátette, felgyorsítják a testkamerák bevezetését, és lehet, hogy decembertől már viselhetik ezt a kiegészítőt a járőrök, feltehetően éppen Kelet-Szlovákiában.
Mondjon le a miniszter!
Természetesen az ellenzék sem hagyta ki ezt a brutális történetet, a PS például rögtön a belügyminiszter távozását kezdte követelni. Michal Šimečka pártelnök szerint Šutaj Eštoknak önként kellett volna lemondania, anélkül, hogy a nyomozás eredményére várna, vagy arról értekezne, hogy rendszerszintű hibáról van-e szó. De mivel maradt a bársonyszékében, ezért már a főnökét szólítja fel Šimečka, hogy Robert Fico kormányfő váltsa le a miniszterét. Hiszen lépnie kell, hogy világos üzenetet küldjön az állampolgároknak, tiszteli az emberi életet. Ellenkező esetben a parlamentben kezdeményezik a visszahívását. A kereszténydemokratáknak is kérdéseik vannak az esettel összefüggésben. Például azt is firtatnák, milyen intézkedéseket tesznek a hatóságok, hogy a rendőrök az előírások szerint intézkedjenek, és az embereknek ne kelljen tartaniuk tőlük. A testületnél a KDH szerint csökken a rend, és ennek egyenes következménye a szervek brutalitásának terjedése. Úgy látják a pártban, leépülőben az állomány, mert sok zsaru hagyja el a testületet azon változások miatt, amelyeket éppen Šutaj Eštok miniszter és a főkapitányság új vezetése vezetett be.
Népszerűtlenségi index
A választópolgárok is próbálják követni az eseményeket, még ha nem is annyira naprakészen, mint a politikai pártok emberei. Ám egymás után készülnek a közvélemény-kutatások, és bizony egyre inkább látni, hogy a kormányt alkotó tömörüléseket nem kímélik a fejlemények. Az általános hangulat nem lett sokkal jobb a választások óta, a kabineten belül tovább civakodnak a politikusok, az árakat sem sikerült a földre vinni, és az adók is kezdenek elszállni. Így nem csoda, ha a PS már vagy hat százalékot ver a Smerre, a Hlas meg ismerkedik az érzéssel, milyen egy tíz százalékos párt élete. Az SNS-re meg nem is kellene időt vesztegetni, Andrej Dankóék örülhetnek, ha állami támogatáshoz jutnak három százalék feletti népszerűtlenségükkel.
Kevesebb a több?
Pedig a statisztikai hivatalban úgy látják, az összes ágazatban emelkedtek a reálbérek, a havi bruttó átlagbér pedig meghaladja az 1500 eurót. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az emberek több mindent tudnak vásárolni a fizetésükből, mint egy évvel ezelőtt, amikor is 90 euróval kevesebb gázsit vihettek haza.