1
Forrás: Flickr
Míg nálunk az egészségügyi és a földművelésügyi miniszter, akiket ez a téma érint, szóban támogatnak ilyen döntést, de konkrét javaslattal még nem álltak elő, addig Lengyelországban már hatályba lépett az a törvény, amely betiltja az energiaitalok fiatalkorúaknak történő eladását, és Csehországban is jóváhagyott a kormány már egy arra irányuló szándékot, hogy betiltsák ezeket a 15 évnél fiatalabbak számára.
Marcel Brenner, a Gyermekbetegségek Nemzeti Intézete sürgősségi osztályának főorvosa a Joj TV riportjában már korábban is elmondta, hogy az energiaitalok túlzott fogyasztása gyors szívverést, rosszullétet, magas vérnyomást, ájulás érzetét vagy ájulást is okozhat. Az energiaitalok egyáltalán nem alkalmasak fogyasztásra gyerekeknek, és erre figyelmeztetnek is a csomagolásukon, ezt viszont aligha olvassák el.
“A gyerekeknek nagyon szenzitív az agyuk, és az egész szervezetük, a hormonális rendszerük is csak fejlődik, ezért az energiaitalok különböző összetevőire úgy reagálhatnak, hogy függővé válnak. Ez viszont növeli a pulzusszámukat és a stresszhatást, ezt pedig befolyásolja a vérnyomást és szívritmuszavart okozhat” – közölte Adela Penesová, a Szlovák Tudományos Akadémia diabetológusa.
A gyártók úgy látják, a jelenlegi korlátozás elegendő. Lucia Morvai, az alkoholmentes italok és ásványvizek gyártói szövetségének ügyvezetője kifejtette, hogy a koffein-, kinin és taurintartalmú italok árusítása már jelenleg is tiltott minden olyan intézmény büféiben és automatáiban, ahol gyerekek oktatása zajlik.
Csehország azonban ennél már továbbment és betiltotta az energiaitalok árusítását 15 évnél fiatalabbak számára, noha törvényileg még konkretizálni kell, hogy mely italok is esnek ebbe a kategóriába. Vlastimil Válek cseh egészségügyi miniszter ennek kapcsán elmondta, hogy a gyógyászati tényekből kiindulva minden függőséget okozó anyagtól óvni kell a szervezetet legalább 15, optimális esetben azonban inkább 18 éves korig.
A Joj TV riportjában megszólalt egy újságíró, aki arról beszélt, hogy a csehországi iskolaköteles (!) gyerekek 20%-a hetente egyszer fogyaszt valamilyen energiaitalt, 13% kétszer, a gyerekek négy százaléka pedig minden nap.
Szlovákiában az egyik érintett minisztérium a földművelésügyi, melynek vezetője, Richard Takáč (Smer-SD) elsőre nem is tudta, hogy ez hozzájuk tartozik, majd alibista módon arra hivatkozott, hogy volt már kísérlet ezzel kapcsolatos törvény megalkotására, ám nincs egy egységes európai definíció arra vonatkozóan, hogy mi az energiaital definíciója, vagy melyek azok az összetevői, esetleg azok kombinációi vagy mennyisége, amelyek kockázatosak a gyerekekre nézve.
A másik érintett minisztérium az egészségügyi, amely pedig támogatna egy ilyen irányú kezdeményezést, de nem kíván előállni vele.
A gyártók szerint az oktatás fontosabb lenne ezen a területen, mint a szigorítás.