15 ezernél is többen gyűltek össze az ellenzék tüntetésén, amelyet a bársonyos forradalom 35. évfordulója alkalmából hívtak össze

camera

1

15 ezernél is többen gyűltek össze az ellenzék tüntetésén, amelyet a bársonyos forradalom 35. évfordulója alkalmából hívtak össze

A szerző felvétele 

Megosztás

Újra zúg az „Elég volt Ficóból!”. A bársonyos forradalom 35. évfordulója alkalmából hívott össze Pozsony központjába tüntetést az ellenzéki Progresszív Szlovákia, az SaS és a KDH.

A három ellenzéki párt vasárnap estére a pozsonyi Sznf. térre hirdetett meg demonstrációt, ahol a politikusokon kívül a forradalom vezető személyiségei is felszólaltak. „A bársonyos forradalom 35. évfordulójára és azokra a bátor emberekre emlékezünk, akik kiharcolták a szabadságot és a demokráciát. De arra is, hogy ez a harc nem ért véget. Küldjünk közös jelzést ennek a kormánynak. Nem hagyjuk megfélemlíteni magunkat, nem hagyjuk, hogy Oroszországba hurcoljanak minket. Védeni fogjuk a szabadságot és a demokráciát, mert szeretjük a hazánkat” – olvasható a PS, az SaS és a KDH közös tüntetésének Facebook-eseményénél.

A demonstráción rengeteg ember gyűlt össze. Az Sznf. tér gyakorlatilag megtelt, a tömeg egészen a Kő térig állt. A tér nagyon tagolt és a környező köztereken is emberek álltak, így nehéz pontosan megmondani, mennyien lehettek, ám Martin Královič biztonsági szakértő becslése szerint 17-18 ezren biztosan részt vettek az eseményen.

A felszólalók között volt František Mikloško (KDH), Milan Majerský (KDH), Ivan Korčok (PS), Alojz Hlina (SaS-frakció), Branislav Gröhling (SaS), Michal Šimečka (PS). Rajtuk kívül a 35 évvel ezelőtti események szereplői is a színpadra álltak. A tüntetők között, a tömegben jelen volt Ódor Lajos is, aki szintén a PS-ben politizál.

A tüntetésen felszólalt Ivan Korčok, korábbi államfőjelölt, aki nemrég jelentette be, hogy csatlakozik a Progresszív Szlovákiához. Korčok a pártok közötti toleranciára szólított fel. Azt kérte, a liberálisok és a konzervatívok Szlovákia megmentése érdekében adjanak kezet egymásnak. Azt kérte a tüntetőktől, a demonstrációkon senkinek a börtönbe zárását se követeljék. A korábbi ellenzéki tüntetéseken az egyik leggyakrabban skandált rigmus a „Börtönbe Ficóval!” volt. A megmozduláson beszédet mondott Michal Šimečka a PS elnöke is. „Minden köztünk lévő ellentétet le kell győznünk, a személyeseket és az ideológiaiakat is. Mindezt azért, hogy együtt megnyerjük a következő választást és egy jobb kormányt állítsunk fel” – jelentette ki a PS elnöke.

Az SaS vezetője, Branislav Gröhlig a demonstráció színpadára lépve kijelentette, ez nem az a Szlovákia, amiért 1989-ben a kulcsokat csörgették. Azt követelte, a kassai rendőri erőszak miatt Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter mondjon le tisztségéről. A KDH-t vezető Milan Majerský a felszólalásában arra emlékeztetett, Szlovákiában elferdítik az igazságot azzal kapcsolatban, ki dolgozott együtt a kommunista titkosszolgálattal, az ŠtB-vel. Októberben pont a belügyminiszter adott ki egy állásfoglalást Andrej Babiš (Ano) csehországi populista politikus számára, hogy nem volt a titkosszolgálat ügynöke. Valójában azonban a korábbi cseh miniszterelnök a Nemzeti Emlékezet Intézetének (ÚPN) adatai szerint együttműködött a kommunista állambiztonsággal.

A KDH kötelékében politizáló František Mikloško a tüntetésen bírálta, hogy a jelenlegi kormány nem emlékezett meg a bársonyos forradalomról, helyette a miniszterelnök az orosz propaganda-televíziónak adott interjút. Azt is kritizálta, hogy Ľuboš Blaha (Smer) EP-képviselő és Andrej Danko, a koalíciós SNS elnöke Oroszországba szeretne utazni. Alojz Hlina (SaS-frakció) pedig a környezetvédelmi tárca által fontos pozíciókba helyezett személyeket kritizálta. Így például felidézte azt az esetet, amikor a Tátrai Nemzeti Park (TANAP) élére a minisztérium egy orvvadászt nevezett ki.

Bár a megmozdulás szervezői között a szintén ellenzéki, de egyben parlamenten kívüli Demokraták párt nem szerepel, a formáció több aktivistája is standoknál gyűjti az általuk indított népszavazási kezdeményezéshez az aláírásokat. A referendummal a jelenlegi kormány hivatali idejét szeretnék lerövidíteni, ezzel előrehozott parlamenti választást akarnak előmozdítani.

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program