Ár-összehasonlító weboldalt indít a kormány

camera

1

Ár-összehasonlító weboldalt indít a kormány

Illusztráció - Cséfalvay Á. András (archívum) 

Megosztás

Nemsokára, ha elfogy otthon kifogy a vaj, a tej vagy a tojás, és ahelyett, hogy a különböző kiskereskedelmi hálózatok online szórólapjait böngészné, csak megnyit majd egy speciális weboldalt, ahol megtalálja az élelmiszerek aktuális árait a különböző láncok kínálatában, és eldöntheti, hová menjen vásárolni. Mindez a kormány terve és jövőre valósul meg.

A szlovák ár-összehasonlító platform kialakítását Richard Takáč, a Smer jelenlegi mezőgazdasági minisztere kezdeményezett, a megvalósításért pedig Ladislav Kamenický pénzügyminiszter felel – írja a hnonline.sk.

A projektet már jóváhagyta a Fico-kormány még október elején, amikor a kabinet elfogadta a konszolidációs csomagot is.

Az ár-összehasonlító platform legutóbb a parlament pénzügyi és költségvetési bizottságának keddi ülésén került napirendre. A HN (Hospodárske noviny) utánajárt, hogy pontosan mivel foglalkoztak a képviselők. „A rendszer nagyjából az elfogadott formában fog elindulni” – erősítette meg Marián Viskupič, az SaS képviselője, aki egyben a bizottság alelnöke. A keddi tárgyaláson tehát nem történtek jelentős változtatások a weboldallal kapcsolatban.

Viskupič megjegyezte, hogy szerinte az ár-összehasonlító rendszer nem megoldás, amely valóban segítene, és úgy véli, hogy végső soron a külföldi kiskereskedelmi láncoknak fog inkább reklámot csinálni. „Ráadásul mindez pénzbe kerül az üzleteknek és az államnak is” – tette hozzá.

A kormányhivatal honlapján közzétett anyagok szerint a pénzügyminisztérium összesen 168 ezer euróra becsüli a rendszer létrehozásának költségeit. Ennek felét már az idén, a másik felét pedig jövőre használják fel. 2025-ben további 16,8 ezer euróval kell számolni, amely az éves üzemeltetési költségeket fedezi.

Az árak közzétételének kötelezettsége hét olyan kiskereskedelmi szereplőt érint, amelyek éves forgalma eléri a 200 millió eurót. Ugyanakkor a kisebb kereskedők önkéntesen is csatlakozhatnak.

„Nem ellenezzük ezt az eszközt, de nem tartjuk hatékonynak. Magyarországon például az emberek nem is tudják, hogy létezik ilyen weboldal. Marketing szempontból azonban nem rossz a vállalatok számára” – reagált Martin Krajčovič, a Szlovák Modern Kereskedelmi Szövetség elnöke.

Krajčovič szerint a fogyasztók ritkán nyitják meg az ár-összehasonlító oldalt, de az elérhető adatokkal a gyakran dolgozik a média. Az, hogy pontosan mennyibe fog ez kerülni a vállalkozóknak, még tudni. Krajčovič szerint azonban Magyarországon a kezdeti költségek cégenként több tízezer eurót tettek ki.

Az élelmiszer-láncoknak 20 élelmiszer árát kell majd megjelentetniük, és ahogy Viskupič elmondta, a lista bővítése jelenleg nincs napirenden, bár a pénzügyminisztérium ezt a jövőben nem zárja ki. Ha egy kereskedő nem árusít egy adott terméket, egyszerűen nem tünteti fel az adatok között.

Az árak nyilvántartására vonatkozó törvénymódosítás 2025. január 1-jén lép hatályba. A vállalatok legkésőbb 2025. július 1-jéig adhatják meg az árakat, ugyaneddig az időpontig kell a pénzügyminisztériumnak közzétennie az információkat.

A projektet Viskupičhoz hasonlóan kritizálta a  Szlovák Köztársaság Munkaadói Szakszervezetei és Szövetségei is. Az alelnök, Rastislav Machunka szerint alacsonyabb árkategóriában csak a külföldi élelmiszerek tudnak majd versenyezni. Erre már a Szlovák Modern Kereskedelmi Szövetség is figyelmeztetett. „Láttuk ezt Magyarországon és Görögországban is, ahol körülbelül öt éve működik hasonló rendszer. Ez a vásárlások koncentrálódásához vezetett a legnagyobb hálózatokban, és növelte a fogyasztók érdeklődését a saját márkás termékek iránt” – szemlélteti Krajčovič.

Richard Takáč mezőgazdasági miniszter szerint megoldás lehetne, ha az ár-összehasonlító oldalon csak Szlovákiában gyártott élelmiszerek szerepelnének. Erről október elején egy sajtótájékoztatón nyilatkozott. „Ez az én javaslatom lenne a vitára. Lehet, hogy kiderülne, hogy sok kereskedelmi lánc nem kínál sok szlovák élelmiszert” – mondta.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program