2
Zakál Ferenc (legelöl a jobb oldalon), vele szemben Nagy Zsolt "Csonti", aki mögött pedig ifj. Dora Ferenc (Fotó: ZVJS)
A börtönőrök szerint a bejegyzésüket szándékosan félremagyarázták.
Portálunk pár héttel ezelőtt, elsőként számolt be arról, hogy október 11-én a Büntetés-végrehajtási Testület (ZVJS) weboldalán egy “Ép testben ép lélek” címmel ellátott bejegyzést tettek közzé a börtönőrök. A poszt célja az volt, hogy népszerűsítse a sportnapot, amelyet második alkalommal rendeztek meg rabok számára a besztercebányai börtön falai között. Az esemény fontosságát taglaló szöveg mellé képgalériát is csatoltak. Az egyik fotón sikerült megörökíteni, ahogy a dunaszerdahelyi maffia egykori tagjai jóízűen falatoznak a testmozgás után jól megérdemelt gulyásukból.
Októberi cikkünk a sportnapról:
Ezzel a konkrét fotóval ábrázolták magát a bejegyzést is. Íme:
2
Ép testben ép lélek - a dunaszerdahelyi gyilkosokkal a lelki egészség mellett (fotó: ZVJS)
A börtönlakomát ábrázoló fotón a “Csontiként” ismert Nagy Zsolt volt látható, aki éppen 22 éves szabadságvesztését tölti hat gyilkosság miatt. Rajta kívül Zakál Ferenc is jelen volt a sportnapon, a csicsói férfi többek között a Sátor-gyilkosságban betöltött szerepe miatt ítélték 25 év börtönbüntetésre. Az asztalnál ifj. Dora Ferenc is helyet kapott, akit két gyilkosság miatt szintén két és fél évtizedre küldtek a rácsok mögé.
“A kellemes, meleg idő szinte csábít a különféle sportok kipróbálására. Egy ilyen napsütéses napon sokan a szabadba mennek, és aktívan töltik az idejüket különböző tevékenységekkel. De mi a helyzet azokkal, akik a börtön falai mögött vannak? Nekik is megadatik ez a lehetőség?” – állt az október közepén közzétett írásban, amely néhány sorral lejjebb így folytatódott: “Amikor börtönben ül az ember, elég nehéz feladat rendben lenni. Mivel a sport egyfajta mentálhigiéné is, és edzés közben többek között endorfinok is felszabadulnak, amelyek segítenek csökkenteni a fájdalmat, enyhíteni a kellemetlenségeket, és nem utolsósorban boldogságérzetet váltanak ki, így a sport az igazi orvosság a lelki megterhelés ellen.”
A beszámolóból és az ahhoz csatolt fotóból végül botrány lett, a Startitup riportere is foglalkozott a bejegyzéssel.
Pár hétre a cikkünk megjelenése után ismét ránéztünk a posztra, és nagy meglepetésünkre az eseményről szóló rövid szöveg a képgalériával együtt eltűnt a börtönőrök hivatalos weboldaláról.
Hogy pontosabbak legyünk, a bejegyzés az eredeti linken már nem érhető el. A sportnapról szóló beszámolót ugyanis újra feltöltötték, ezúttal már a dunaszerdahelyi maffia egykori tagjait ábrázoló fotó nélkül.
Kíváncsiak voltunk arra, hogy miért döntöttek a börtönőrök a bejegyzés, illetve a fotó törlése mellett.
“A szóban forgó cikket és a hozzá tartozó fényképeket a Büntetés-végrehajtási Testület Főigazgatósága eltávolította, mivel sajnálatos módon a közzétett információkat és fotókat célzatosan félremagyarázták” – kaptuk meg a választ Katarína Bednárovától, a ZVJS kommunikációért felelős munkatársától.
Bednárová szerint a poszt eredeti célja az volt, hogy tájékoztassák a közvéleményt a büntetés-végrehajtási szolgálat tisztjeinek és alkalmazottainak munkájáról, valamint az elítéltekkel való bánásmódról.
“Alapvető fontosságúnak tartjuk, hogy a társadalom tisztában legyen azzal: a személyzet törvényes feladata kiemelt figyelmet fordítani az elítéltek reszocializációjával kapcsolatos tevékenységekre. Ezek során az elítéltek átfogó segítséget kapnak a viselkedésük és hozzáállásuk megváltoztatásában, melynek célja, hogy szabadulásuk után – amelyre a legtöbb esetben előbb-utóbb sor kerül – bűncselekménymentes életet éljenek” – áll a válaszban, hozzátéve, hogy “amennyiben ez nem valósul meg, a szabadságvesztés végrehajtása a legtöbb esetben csupán ideiglenes elkülönítést jelent, amely egy nap véget ér, és a társadalom védelme már nem lesz biztosított” – zárta a válaszát a szóvivő.