Az SNS-esek külföldi ügynök helyett lobbistának bélyegeznék a civil szervezeteket

camera

1

Az SNS-esek külföldi ügynök helyett lobbistának bélyegeznék a civil szervezeteket

A szlovák parlament a kisebbségi nyelvhasználati törvénytől volt hangos 

Megosztás

Egy SNS-es javaslat szerint a köztisztviselőkre befolyást gyakorló civil szervezetek kötelesek lennének „lobbistaként” regisztrálni és a kifejezést a kommunikációjukban is használniuk kellene. Aki ezt elmulasztja, közigazgatási szabályszegést követne el.

A parlament alkotmányjogi bizottságának csütörtöki ülésén Andrej Lučanský (SNS) egy módosító indítványt terjesztett elő a saját maga által beadott törvényjavaslathoz, hívta fel erre a figyelmet az ellenzéki Ondrej Dostál (SaS-frakció) képviselő.

A tervezetnek a Lučanský által most benyújtott módosítása jelentősen átszabná azt: Nem ügynökként, hanem lobbistaként kellene regisztrálnia azoknak a civil szervezeteknek, amelyek „közvetlenül vagy közvetve hatással vannak a köztisztviselők, vezető államigazgatási alkalmazottak, miniszterek, államtitkárok, vagy valamilyen állami szerv vezetőjének döntéseire”. Ez pedig minden civil szervezetre vonatkozna, nem csak azokra, amelyek külföldről kapnak támogatást. A törvény ismételt megsértése akár az adott szervezet felszámolását is maga után vonhatná.

A jogszabály-tervezet eredetileg a hírhedt „külföldi ügynök” megbélyegzést ragasztotta volna azokra a civil szervezetekre, amelyek határon túli támogatásban részesülnek. A magyarországi támogatások miatt a szlovákiai magyar egyesületek jelentős része esett volna ebbe a kategóriába.

Az ellenzéki Dostál szerint a jogszabálytervezet mostani formájának a furcsasága, hogy csak a civil szervezetekre vonatkozna, a vállalatokra nem. Így a magukat lobbicégként meghatározó vállalatokra sem lenne érvényes. „Annak a civil szervezetnek, amely környezetvédelmi, szociális, iskolaügyi, oktatási, kulturális, emberjogi stb. javaslatokkal keresi meg a képviselőket, lobbistaként kellene regisztrálnia. Ha azonban egy magáncég lobbizik a saját bizniszére vonatkozó szabályok megváltoztatása érdekében, vagy azért, hogy előnybe kerüljön a konkurenciájával szemben, akkor az a javaslat szerint nem lenne lobbitevékenység” – mutatott rá az ellenzéki politikus. Dostál azt is kiemeli, az indítvány képviselői javaslatként érkezett, ami megkerüli a rendes törvény-előkészítési folyamatot.

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program