9
Fotók: TASR - Pavel Neubauer (További képekért kattints a fotóra!)
A Szlovák Nemzeti Galéria (SNG) 177 munkatársa vett részt a galéria védelmére irányuló tömeges megmozdulásban, és amennyiben nem teljesítik a követeléseiket, készek benyújtani a felmondásukat.
A Szlovák Nemzeti Galériában ma délután nyilvános megmozdulást tartottak volna a galéria “megóvásáért”, amelyet a Szabad nemzeti galériáért elnevezésű csoport szervezett. Csakhogy Miloš Timko igazgató úgy döntött, csütörtökön zárva tart a galéria épülete, hogy megakadályozza “az SNG politikai célokra való lehetséges felhasználását”.
A csoportot a galériában történt eseményekre reagálva hozták létre, miután Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) átvette a kulturális minisztérium vezetését. Ezt követően megkezdődtek az elbocsátások a szlovák kultúra legmagasabb szintjein, így a Szlovák Nemzeti Galériában is.
A Szabad nemzeti galériáért csoport november 13-án nyílt levelet intézett Miloš Timkóhoz, amelyben bírálták a galéria új vezetőségét a jelenlegi helyzettel kapcsolatos tettei miatt. Szerintük a galéria több kurátorának elbocsátását tervezik, mert állítólag “rontják a galéria jó hírnevét”. A kezdeményezés „abszurdnak és társadalmunk kulturális fejlődésére nézve nagyon veszélyesnek” tartják azt, ami a galérián belül zajlik.
Az elbocsátások mellett kifogásolták a szervezeti struktúra átláthatatlan változásait, a megbízott vezérigazgató inkompetenciáját és elégtelennek tartják a kommunikációját is.
Amennyiben követeléseik nem teljesülnek, 2025 januárjában kollektív felmondást adhatnak be – jelentették be a felhívás kezdeményezői csütörtökön.
„Követeljük a szakmai pozíciók megőrzését és a folyamatok átláthatóságának garanciáját, amely intézményünk teljes értékű és stabil működéséhez szükséges” – mondta a kihívás egyik kezdeményezője, Zuzana Dzurdzíková. Az alkalmazottak a projektek folytonosságát is megkövetelik, beleértve a vezető kurátori és marketingigazgatói pozíciókat. Azt akarják, hogy hagyják abba “a szervezeti struktúrába való inkompetens és céltudatos beavatkozásokat”.
A dolgozók azt is szeretnék, ha az SNG jó híre megmaradna “egy állami intézmény működésében jártas, hozzáértő vezérigazgató vezetése mellett, aki stabil feltételeket teremt”. Egyúttal párbeszédet kezdeményeznek Martina Šimkovičová kulturális miniszterrel, akihez nyílt levélben fordultak a követeléseikkel.
A galéria öt kirendeltségén a 270 alkalmazottból 177-en vesznek részt a megmozdulásban. “Ennyi munkatárs távozásával egyáltalán nem lehet majd biztosítani a galéria működését” – emlékeztettek a kezdeményezők.
A dolgozók arra is felhívták a figyelmet, hogy a rendelkezésre álló szervezeti struktúra megváltoztatásával további 15 dolgozó veszíti el ok nélkül az állását. Ugyanakkor szerintük a megbízott igazgató új, nem szakmai munkahelyek létrehozását tervezi.