1
Archív felvétel (Fotó: TASR/AP)
A Hamász palesztin terrorszervezet üdvözölte a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) csütörtöki döntését, amely nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Yoav Galant volt védelmi miniszter ellen.
A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki a Hamász fegyveres szárnyának vezetője, Muhammad Daif ellen is. A palesztin vezető elfogása melletti indokok között gyilkosságok elrendelése, túszszedés, nemi erőszak és egyéb szexuális erőszakos cselekmények parancsba adása és elkövetése, kínzás és egyéb embertelen cselekmények elkövetése szerepel.
Emlékeztettek: Karim Khan, a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze eredetileg az október 7-i terrortámadás három felelőse ellen kérte elfogatóparancs kiadását május második felében – írja az MTI. Az ICC főügyésze akkor Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri (más néven: Muhammad Daif) mellett Jahja Szinvár, a Hamász akkori gázai övezeti vezetője, valamint Iszmail Haníje, a Hamász politikai irodájának volt vezetője esetében tartotta indokoltnak elfogatóparancs kiadását. Utóbbiak halálának megállapítását követően azonban az illetékes kamara engedélyezte e kérelmek visszavonását – tájékoztattak.
“Ez egy fontos lépés az igazságszolgáltatás felé, és kártérítéshez vezethet az áldozatok számára. Ha azonban nem támogatja a világ összes országa, mindenképpen szimbolikus lépésről van szó” – mondta Basim Naim, a Hamász tagja. egy nyilatkozatot. A Hamász ugyanakkor felszólította az ICC-t, hogy vonja felelősségre “minden bűnöző vezetőt”.
Az ICC elfogatóparancsot adott ki izraeli politikusok ellen háborús bűnök gyanúja miatt. Izrael azt állítja, hogy Daif, a Hamász vezetője nem él, idén júliusában megölték őt egy izraeli hadműveletben. A Hamász azonban még nem erősítette meg a halálát – olvasható a TASR hírében.
A bíróság helyt adott a Nemzetközi Büntetőbíróság ügyészének, Karim Khan kérésének, aki palesztin fegyveresek 2023. október 7-i, Izrael elleni terrortámadásával kapcsolatos bűncselekmények gyanúja miatt kért elfogatóparancsot, valamint az izraeli hadsereg válaszlépését.
A Nemzetközi Büntetőbíróság hangsúlyozta, hogy az izraeli tisztviselők elfogatóparancsai attól függetlenül érvényesek, hogy Izrael megtagadja-e a bíróság joghatóságát a területén.