Az ügyészég nem támogatja azt, hogy a norvég tömeggyilkost kiengedjék a börtönből

camera

1

Az ügyészég nem támogatja azt, hogy a norvég tömeggyilkost kiengedjék a börtönből

Fotó: TASR/AP 

Megosztás

A norvég tömeggyilkos, Anders Behring Breivik nem szabadulhat feltételesen a börtönből. Nem határolódott el radikális politikai nézeteitől, és nárcisztikus és antiszociális személyiségvonásaival együtt továbbra is nagy a kockázata annak, hogy újabb terrorcselekményeket követ el.

Az NTB norvég ügynökség szerint Hulda Olsen Karlsdóttir ügyész ezt a Ringerike börtönben folyó tárgyalás utolsó napján mondta. Erről a TASR a DPA hírügynökség jelentése alapján írt.

A bíróság dönt Breivik második feltételes szabadlábra helyezési kérelméről. Karlsdóttir szerint az ügyészség egyértelműen azon a véleményen van, hogy második kérését is el kell utasítani.

“Nincs más elkövető Norvégiában, aki ilyen súlyos cselekményeket követne el. Még akkor sem, ha a múltba nézünk” – szögezte le az ügyész.

2011. július 22-én Breivik követte el Norvégia háború utáni történetének legsúlyosabb bűncselekményét. Először az oslói kormányzati negyedben helyezett el egy bombát – a robbanás nyolc ember halálát okozta. Később Utöya szigetére ment, amely Oslótól körülbelül 40 kilométerre északnyugatra található. Ott hamis rendőregyenruhába öltözve agyonlőtt 69 személyt, főként fiatalokat, akik a Szociáldemokrata Munkáspárt (AP) ifjúsági szervezetének nyári táborában tartózkodtak. A tömeggyilkosságot jobboldali szélsőséges és iszlamofób indítékokkal indokolta.

2012-ben 21 év börtönbüntetésre ítélték, ami akkoriban a legsúlyosabb ítélet volt Norvégiában. A bíróság meghosszabbíthatja, ha Breiviket a társadalomra fenyegetőnek tartják. Azóta több mint 12 éve külön tartják a többi rabtól.

Büntetésének első tíz évének letöltése után Breivik rendszeres időközönként kérheti korai szabadlábra helyezését. 2022 elején csinálta meg először, de nem sikerült. Ezúttal is csekélyek az esélyei.

Az időpont, amikor a bíróság dönt a második kérelméről, még nem ismert.

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program