1
-illusztráció- (Fotó: Pixabay)
Kínai és amerikai tudósok szerint a Hold túlsó oldala évmilliárdokkal ezelőtt vulkanikusan aktív volt. Ez a Chang-e-6 kínai szonda által nyert minták elemzéséből derült ki. A TASR a Science folyóirat és a BBC televízió beszámolója alapján tájékoztat.
A Holdnak a Földről látható oldalán a vulkáni tevékenységet már ismerték a tudósok, de a Hold túlsó oldala geológiailag nagyon eltérő, és nagyrészt feltáratlan marad.
A Kínai Tudományos Akadémia kutatói által vezetett nemzetközi tudóscsoport a Holdról származó vulkáni kőzetek korát vizsgálta, a radiometrikus kormeghatározás módszerével folytatták, amely az elemek radioaktív izotópjainak ismert felezési idejét méri. A kutatók alacsony titántartalmú bazaltot tanulmányoztak.
A bazalt sötétszürke-fekete vulkáni eredetű kőzet. Összetétele a láva összetételétől függ, amelyből keletkezett.
“Ez egy hihetetlenül érdekes tanulmány. Ez az első geokronológiai vizsgálat a Chang-e-6 szonda által visszahozott mintákról. Nagyon fontos lesz a Holdat és a bolygókat tanulmányozó tudományos közösség számára” – mondta Qiouli Li professzor.
Az elemzés feltárt egy “meglepően friss” kitörést, amely 2,83 milliárd évvel ezelőtt történt. Eddig semmi hasonlót nem találtak a Hold túlsó oldalán. A Hold mindig az egyik oldalával “néz” a Föld felé.
A túlsó oldal egy része, hozzávetőleg 18 százaléka oszcilláció és libráció miatt alkalmanként megfigyelhető a Földről, de a maradék 82 százalékról csak a Luna 3 szovjet szonda által 1959-ben készített fényképeknek köszönhetően láthattuk. További jobb minőségű képeket más küldetések hoztak, például az amerikai Apollo küldetések.
Az első kőzetmintákat a Hold túlsó oldaláról a Chang-e-6 kínai misszió csak idén hozta el.