Ako zistili prítomnosť vírusu Usutu a západonílsky vírus v Dunajskej Strede? Mali by sme sa niečoho obávať?

camera

1

Ako zistili prítomnosť vírusu Usutu a západonílsky vírus v Dunajskej Strede? Mali by sme sa niečoho obávať?

Foto: András Á. Cséfalvay 

Megosztás

Na začiatku týždňa sme informovali o výskyte vírusov Usutu a západonílskeho vírusu na Slovensku, konkrétne aj v okrese Dunajská Streda, pričom druhý menovaný vírus bol dokonca zistený aj u človeka. O tejto situácii sme hovorili s Teréziou Vörösovou, vedúcou epidemiologického oddelenia regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Dunajskej Strede.

Môžete nám prezradiť podrobnosti o tom, ako boli zistené vírusy Usutu a západonílskeho vírusu v našom okrese?

Regionálne úrady verejného zdravotníctva v spolupráci s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied pracujú na spoločnom projekte, ktorý nám umožňuje monitorovať výskyt západonílskeho vírusu a vírusu Usutu v organizmoch miestnych komárov. V rámci projektu boli v blízkosti 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva rozmiestnené takzvané pasce na komáre – v období od júla do októbra.

Pasce obsahovali kartičky nasiaknuté medom, ktoré prilákali samice komárov, ktoré už nasali krv a mali vyššiu pravdepodobnosť nákazy. Komáre na týchto kartičkách zanechali nukleové kyseliny, ktoré sme analyzovali. V našom okrese sa nám takto podarilo izolovať vírus Usutu.

Takže samotný vírus bol zistený v komároch a nie ochorenie, ktoré spôsobuje u ľudí?

Ochorenie spôsobené týmto vírusom sme v našom okrese zatiaľ nezaznamenali.

Ako je to so západonílskym vírusom?

Západonílsky vírus sa nám z kartičiek umiestnených v pasciach na komáre v našom okrese nepodarilo izolovať, avšak v okrese sa vyskytol jeden prípad ochorenia spôsobeného týmto vírusom.

Čo treba vedieť o ochoreniach spôsobených týmito vírusmi a aké príznaky sa s nimi spájajú?

Usutu vírus (USUV): Ochorenie spôsobené týmto vírusom má mierne príznaky. Vírus prenášajú komáre rodu Culex. Inkubačná doba po uštipnutí komárom je 3–12 dní. Medzi príznaky patrí mierna horúčka, niekedy kožná vyrážka a mierna žltačka. Vo väčšine prípadov infekcia USUV prebieha bez príznakov alebo iba s miernymi symptómami.

Západonílsky vírus: Inkubačná doba ochorenia spôsobeného týmto vírusom je 2–15 dní. Infekcia je v 80 % prípadov asymptomatická. Ak sa príznaky objavia, prejavujú sa väčšinou ako ochorenie podobné miernej chrípke. Závažnejšia forma ochorenia, ako zápal mozgu alebo zápal mozgových blán, sa vyskytuje najmä u starších osôb, ľudí s oslabenou imunitou alebo chronickými ochoreniami. Prenášačom tohto vírusu je rovnako najčastejšie komár domáci (Culex), ktorý sa nakazí krvou infikovaných vtákov, ktoré sú nositeľmi vírusu.

Tieto ochorenia sa neprenášajú z človeka na človeka, šíria ich iba komáre infikované vírusom.

Čo odporúčate tým, ktorí môžu mať podozrenie na ochorenie?

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky a počas inkubačnej doby vás uštipol komár, obráťte sa na svojho lekára.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program