Nem kizárt, hogy a Jobboldali Blokk pártjai közösen indulnak majd a választáson, most közösen utasították el az állami költségvetés tervezetét

camera

1

Nem kizárt, hogy a Jobboldali Blokk pártjai közösen indulnak majd a választáson, most közösen utasították el az állami költségvetés tervezetét

A Jobboldali Blokk pártjai közös sajtótájékoztatót tartottak (Fotó: SaS Facebook-oldala) 

Megosztás

Hétfőn az SaS, az ODS, a Modrí és a Simon Zsolt vezette Fórum alkotta Jobboldali Blokk elnökei arról beszéltek, mennyire valószínű, hogy a következő parlamenti választáson is együtt indulnak. A négy párt abban már most egyetért, hogy számukra elfogadhatatlan a Fico-kormány által benyújtott költségvetési tervezetet.

A költségvetés témájára összehívott sajtótájékoztatón szóba került, hogy egy előre hozott, vagy a rendes időben tartott parlamenti választáson vajon közös listán indulna-e az SaS, az ODS, a Modrí és a Simon Zsolt vezette Fórum. Branislav Gröhling, a blokk legnagyobb pártjának az SaS-nek az elnöke ezzel kapcsolatban óvatosan fogalmazott. A jelenleg is a parlamentben lévő formációnak a vezetője szerint időre van szükség, hogy megmutassák, mennyire tudnak együtt dolgozni. „Higgyék el, a választás előtt nagyon felelősen állunk majd hozzá ahhoz, hogy Fico kormánya véget érjen, és ne tudjon visszatérni” – mondta Gröhling, de elutasította, hogy ebben a pillanatban a majdani jelöltlista összetételéről nyilatkozzon.

A közös karám

„A Fórum nevében és azon igyekezet mentén, hogy a magyar választók a jó oldalra álljanak, azt tudom mondani, tanultunk az előző parlamenti választásból és tudjuk, hogy egy erősebb csoportosulásra van szükségünk” – mondta Simon Zsolt azzal, a jelen blokk közös munkája lehet az érintett pártok választás előtti együttműködéséhez vezető út. „Ha itt meg tudunk egyezni, akkor nagy a valószínűsége, hogy a parlamenti választás előtt is meg tudunk állapodni” – mondta. Hozzátette, szerinte nem elegendő ha csak közvetlenül a jelöltlisták leadása előtt kezdenek tárgyalni az együttműködésről. A Fórum és néhány kisebb párt csoportosulása a tavalyi parlamenti választáson mindössze 0,11 százalékos eredményt ért el.

Simonhoz hasonló szellemben nyilatkozott Pavel Macko az ODS (Občianski demokrati Slovenska) és Ľuboš Schwarzbacher a Modrí elnöke is. „Az, hogy itt vagyunk, annak a bizonyítéka, hogy együttműködünk. Nem lenne logikus, ha más karámot keresnénk” – mondta Macko a parlamenti választás előtti együttműködésről. Schwarzbacher pedig arra hívta fel a figyelmet, ha egy jövendőbeli voksolást a jelenlegi ellenzék legerősebb pártja, a Progresszív Szlovákia (PS) nyerne, akkor is szüksége lesz olyan partnerekre, akikkel együtt kormányozhat. Ők erre a szerepre vállalkoznak. „Azért vagyunk, hogy azoknak az embereknek, akik Európa-pártiak, liberálisok, a Progresszív Szlovákián kívül más választási lehetősége is legyen” – magyarázta Schwarzbacher azzal, el akarják kerülni, hogy a szavazatok egy része a kukába kerüljön. Az öt százalék alatti eredményt elérő pártok ugyanis nem szereznek parlamenti mandátumot. „Illetve tanultunk abból, hogy mi történt az előző parlamenti választás során” –  jelentette ki a Modrí vezetője. A párt a 2023-as voksoláson a Szövetségből távozott hidasokkal együtt indult, amikoris mindössze 0,26 százalékos eredményt értek el.

A költségvetés

A Jobboldali Blokk a sajtótájékoztatót annak apropóján hirdette meg, hogy a kormány már jóváhagyta a jövő évre vonatkozó állami költségvetés tervezetét. Gröhling kijelentette, a javaslatot, amely a kedden induló parlamenti ülésen kerül terítékre, nem fogják megszavazni. A pártelnök szerint az intézkedések a polgárokat, azon belül a vállalkozókat fogják súlyosan érinteni, de a vállalatok számára is nagyon hátrányosak lesznek. Úgy látja, a kormány arra törekszik, hogy megtömje az államkasszát, mindezt azon az áron, hogy közben lelassítja a gazdaság növekedését. Gröhling a tranzakciós adót tartja a legkárosabb intézkedésnek. Ennek lényege, hogy az állam a banki átutalásokra 0,40 százalékos adót vet ki, amely azonban egy utalás esetében nem haladja meg a 40 eurót. Macko a költségvetés tervezete kapcsán arra hívta fel a figyelmet, a különböző áfakulcsok igazságtalan és bonyolult adózási rendszert eredményeznek. Az így sávozott adót ráadásul nehezebb is beszedni. Úgy véli, mindezt orvosolná ha az áfa egykulcsos lenne. Schwarzbacher egyebek mellett arról beszélt, a megnövekedett adóteher mellett a kormány drága intézkedéseket hoz. Ez utóbbiak között említette a sport- és idegenforgalmi minisztérium létrehozását, de arról is beszélt, ismeretei szerint Robert Ficóé a legmagasabb miniszterelnöki fizetés az EU-ban. „Az első Orbán Viktoré” – tette hozzá. Simon Zsolt azt hangsúlyozta, szerinte a jelenlegi kormányzat nem tudja az országot gazdaságilag irányítani. Úgy véli, az államnyelvtörvény módosítását, az ő megfogalmazásában a „magyar kártyát” is azért vette elő a kabinet, mert el akarja terelni a figyelmet a gazdasági problémákról, illetve arról, hogy ezeket nem tudják megoldani.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program