Mit tudunk eddig a csoportról, amely a belügyminiszter szerint a Barátság kőolajvezeték elleni terrortámadásra készült?

camera

1

Mit tudunk eddig a csoportról, amely a belügyminiszter szerint a Barátság kőolajvezeték elleni terrortámadásra készült?

A Barátság kőolajvezeték északi szakaszának egyik szivattyúállomása (TASR-kép) 

Megosztás

A rendőrök kedden fogtak el két személyt, akik Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter szerint arra készülhettek, hogy szabotázsakciót hajtsanak végre az orosz kőolajat szállító Barátság csővezeték szlovákiai és magyarországi szakasza ellen. Az egyik férfi ukrán-magyar állampolgár, Pavol Gašpar SIS igazgató szerint az ügyben egy szlovák-magyar állampolgárságú személy is érintett. Szombaton azonban a két férfit elengedték. Közben a vezeték lengyelországi szakasza megsérült, komoly olajszivárgást jelentettek.

Múlt héten kedden kora reggel a kelet-szlovákiai Nagymihály városában a bűnügyi rendőrség egységei elő akartak állítani egy ukrán-magyar kettős állampolgárságú személyt. A férfi azonban a járművével menekülni kezdett és az akció autós üldözésbe torkollott. Végül az ukrán férfi járművét leszorították az útról és elfogták őt. Az esetet ipari kamerák is rögzítették, a felvételek pedig az egyik kereskedelmi televízióhoz is eljutottak.

A férfi autójában egy drónt találtak. A közeli községben lévő lakhelyén pedig további drónokat, SIM-kártyákat, símaszkokat, parókákat és a kritikus infrastruktúrát ábrázoló térképeket foglaltak le a rendőrök. Az ukrán-magyar állampolgárságú férfin kívül a hatóságok egy további személyt is őrizetbe vettek.

Csütörtökön egyebek mellett emiatt az ügy miatt összeült az állam biztonsági tanácsa, aminek ülése után Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter és Pavol Gašpar a szlovák polgári titkosszolgálat (SIS) smeres igazgatója arról tájékoztatták a nyilvánosságot, a rendőri egység egy olyan csoportra csapott le, amely minden bizonnyal hírszerzési tevékenységet folytatott Szlovákia területén. Konkrétan a kritikus infrastruktúra elleni szabotázsra készülhettek. A titkosszolgálat igazgatója azt is megemlítette, az ukrán állampolgárságú férfin kívül még egy szlovák-magyar állampolgárságú személyt is őrizetbe vettek.

Szombaton reggel aztán a belügyminiszter már nyíltan beszélt arról, hogy a csoport a Barátság kőolajvezeték ellen akarhatott terrortámadást végrehajtani. A tárcavezető állítása szerint nemcsak a vezeték szlovákiai szakasza került a csoport célkeresztjébe, hanem a kőolajvezeték magyarországi szakasza ellen is szabotázsakciót tervezhettek. Állítása szerint a csoport a kőolajvezeték felszíni szakaszait figyelhette meg Szlovákiában és Magyarországon is.

Elengedték őket

Az ügy érdekessége, hogy a csoport letartóztatott két tagját szombaton szabadonengedték, nem emeltek ellenük vádat. A hatóságok minden bizonnyal nem tudtak olyan és annyi bizonyítékot összegyűjteni ellenük, ami a büntetőeljárás során is megállná a helyét. Ezzel kapcsolatban a belügyminiszter szombaton azt mondta, az ügynek van egy titkosszolgálati, elhárítási és egy büntetőjogi síkja, ez a kettő pedig élesen különválik. Šutaj Eštok hangsúlyozta, hogy a terrortámadás veszélye továbbra is fennáll, ezért fokozták a kőolajvezeték szlovákiai szakaszának őrzését.

Hétfőn este aztán a belügyminiszter a közösségi oldalára feltöltött videóban beszélt az esetről, amely a Vostok, azaz Kelet fedőnevet kapta. Arról számolt be, a szlovák hatóságok egy potenciális terrorcselekményt előztek meg, a korábban letartóztatásban lévő két férfit pedig kiutasították Szlovákiából. Az egyiket kiutasították és az ukrán hatóságoknak adták át, a másik férfit pedig Magyarországra toloncolták.

Šutaj Eštok az eset újabb részleteit ismertette, hogy alátámassza, a csoport, amelynek egy szlovák állampolgárságú személy is a tagja volt, valóban veszélyt jelentett. Elmondása szerint arra készülhettek, hogy az Oroszországból érkező földgáz- vagy kőolajvezetékben kárt tegyenek. A csoport tagjai a drónokkal behatoltak a repüléstilalmi övezetbe és onnan figyelték meg a vezetékeket, ahogy a Nagykapos melletti trafóállomást, az Eustream fölgázszállító vállalat kompresszorállomását, illetve az ottani pályaudvart is, amely az ország egyik legnagyobb tehervagonátrakodó-állomása. De megfigyelést végeztek a vajáni hőerőmű és további objektumok körül, valamint az ukrán-szlovák határt is szemmel tartották. „Az egyik gyanúsított a nagymihályi vonatállomás környékén tartózkodott akkor, amikor a szlovák fegyveres erők katonai eszközöket raktak fel a tehervagonokra. Az egészet pedig dokumentálta” – mondta a belügyminiszter. Majd arról beszélt, a rendőrség a gyanúsítottaknál megfigyelésre alkalmas eszközöket, számos mobiltelefont, kép és hang rögzítésére alkalmas egyéb eszközöket, adathordozókat, de térerő-blokkolót, hőkamerát, éjjellátó készüléket és golyóálló mellényt, illetve térképeket is lefoglalt. Šutaj Eštok az ellenzéket is bírálta, amelynek tagjai szerinte nem értenek a biztonsági erők működéséhez.

Az ellenzék bírálja a kormány képviselőit

Juraj Krúpa, az ellenzéki SaS parlamenti képviselője még hétfőn napközben arról beszélt, a fenti eseménysor csak két dolgot jelenthet: Vagy arról van szó, hogy Šutaj Eštok és Gašpar szabadon engedett két terroristát, vagy pedig arról, hogy visszaéltek az SIS-szel és a rendőrséggel annak érdekében, hogy félelmet keltsenek a lakosságban.

A rendőrök elől autójával menekülő ukrán-magyar kettős állampolgárságú férfi ügyvédje egyébként nyíltan kommunikál a sajtóval, azt állítja, a kliense ártatlan, semmiféle szabotsázsakcióra nem készült, a hatóságokkal pedig a vizsgálat során együttműködik. A kérdéses férfi már hosszabb ideje Szlovákiában él, egy fuvarozóvállalata van. Azt, hogy kliense miért próbált meg elmenekülni a rendőrök elől, az ügyvéd azzal magyarázta, hogy a férfi pánikba eset.

A magyar kormány is résen van

A magyarországi Blikk megkérdezte a magyar belügyi tárcát, illetve a Miniszterelnökséget, hogy kaptak-e az ottani titkosszolgálatok a szlovák féltől hivatalos jelzést, tapasztalták-e bármi jelét annak az elmúlt időszakban, amiről a szlovák belügyminiszter beszélt. Illetve, hogy tervezik-e szigorítani, kiterjeszteni a magyar területen futó vezeték őrzését, ellenőrzését. „Magyarország folyamatosan kapcsolatban áll a szlovák hatóságokkal, és az ilyen helyzetben szükséges intézkedéseket megtettük” – válaszolta röviden a Kormányzati Tájékoztatási Központ a Blikknek vasárnap.

A HVG a magyar Országos Rendőr-főkapitányságnál (ORFK) is érdeklődött, nyomoznak-e az ügyben. Az ORFK pedig közölte, nincs folyamatban büntetőeljárás, de a rendőrség „a nemzetgazdaság szempontjából fontos kritikus infrastruktúrákhoz kapcsolódó létesítmények vonatkozásában folyamatos kockázatelemzést végez és amennyiben indokolt, megteszi a szükséges intézkedéseket”.

A lengyeleknél szivárog az olaj

Ugyancsak vasárnap érkezett a hír, hogy a Barátság kőolajvezeték lengyelországi szakasza megsérült. A nyugat-lengyelországi Pniewy városához közel a vezetékből jelentős mennyiségű kőolaj jutott ki a szabadba. A helyszínről készített videófelvételeken az látszik, hogy több száz négyzetméteren szennyeződött a föld. Az ott húzódó két vezeték egyike sérült meg, de hatóságok egyelőre nem közölték, hogy mi okozta az esetet. A hatóságok megtették a szükséges lépéseket, a helyszínen nem fenyeget, tűzveszély, vagy robbanás, a helyi lakosség nincs veszélyben. A vezetéket üzemeltető PERN vállalat egyelőre nem nyilatkozott a kár mértékéről, vagy arról, hogy az esetnek milyen hatása lesz a kőolajszállításra.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program