1

-illusztráció- (Fotó: Unsplash)
A rendszeres hat hónapos lenacapavir vakcinázás hatékony védelmet nyújt a humán immunhiány vírus (HIV) fertőzés ellen. Ez következik az új gyógyszer tesztelésének harmadik fázisában lévő eredményeiből, amit szerdán tett közzé a New England Journal of Medicine. Erről a TASR tájékoztat a DPA hírügynökség információi alapján.
A tanulmány szerint a hathavonta végrehajtott emlékeztető oltás megfelelő helyettesítőnek tűnik a vírusellenes szerek (PrEP) napi szájon át történő megelőző alkalmazásában. A közegészségügyi kutatásokkal foglalkozó Astrid Berner-Rodored, a németországi Heidelbergi Egyetemi Kórház munkatársa a lenacapavirt áttörésnek tartja a PrEP területén. Elmondása szerint a félévente beadott egyszeri injekciók kevésbé bélyegzik meg a betegeket, különösen a HIV által erősen sújtott országokban.
A HIV megtámadja az ember immunrendszerét, és csökkenti a betegségekkel szembeni ellenállást. A HIV-fertőzés végső szakasza az AIDS (immunhiányos szindróma). Ebben a szakaszban az emberi immunitás már nem tud védekezni az egyébként kezelhető fertőzésekkel szemben, és a betegek meghalnak.
A lenacapavir életciklusának több szakaszában elnyomja a HIV-vírust, és az Európai Unióban, Kanadában és az USA-ban Sunlenca márkanéven engedélyezett a meglévő fertőzések kezelésére. A kutatás korábbi szakaszai a nagyon ígéretes eredmények miatt idő előtt leállhattak. Gyártója, a Gilead azt tervezi, hogy több országban kérelmezi a lenacapavir engedélyezését a HIV-fertőzés megelőzésére szolgáló kezelésként, és az alacsony jövedelmű régiókban is elérhetővé teszi. A leggyakoribb mellékhatások az injekció beadásának helyén fellépő reakciók és a hányinger.
A lenacapavir kezelés az Egyesült Államokban jelenleg körülbelül évi 42 000 dollárba kerül. Megfizethetősége azonban a szegényebb országokban továbbra is nagy kihívást jelent – mondta Astrid Bernerová-Rodoredová. Ez különösen igaz az olyan régiókra, mint például a szubszaharai Afrika, ahol a legnagyobb szükség van az AIDS-betegség elleni gyógyszerekre.
Már a fejlesztés vége előtt aggályok merülnek fel a hatóanyag gyógyszerrezisztenciája miatt is, ha nem megfelelően használják. Erre Max von Kleist, a Berlini Szabadegyetem munkatársa hívta fel a figyelmet, ugyanis a hatóanyag az oltási kezelés befejezése után akár egy évig is a szervezetben maradhat.