9
Ódor Lajos, Magyar Péter és Munk Veronika (Cséfalvay Á. András felvétele)
A magyarországi ellenzéki vezető, Magyar Péter egy észak-komáromi pódiumbeszélgetésen arra is kitért, örül neki, hogy a város polgármestere, a különböző felszólítások ellenére, nem lépett fel az esemény ellen.
Magyart és Ódor Lajost, Szlovákia korábbi miniszterelnökét a Denník N, illetve a Napunk hívta meg Komáromba, hogy az Orbán-, valamint a Fico-kormány megdöntéséről kérdezzék őket. A hétfő este a Matica slovenská kulturális központban megvalósuló teltházas esemény műsorvezetője Munk Veronika újságíró. Több százan hallgatták a két politikust.
„Örülök neki, hogy a polgármester nem tiltotta be ezt a rendezvényt” – idézte fel a pódiumbeszélgetést megelőző eseményeket Magyar.
Keszegh Béla, Komárom polgármestere az Új Szóban publikált egy véleménycikket, amelyben arról ír, egyesek szerint be kellett volna tiltani a rendezvényt, de a városvezető ettől elhatárolódott. Arra utalt, egy magánintézményben lévő eseményről van szó. „Természetesen minden radikális nézet ellen vagyok, amely gyűlöletet vagy kirekesztést hirdet, de egy politikai vitaest a legfontosabb szereplőkkel mindig érdekes lehet (viszont nem kötelező elmenni)” – fogalmazott írásában Keszegh.
Magyar a pódiumbeszélgetés során arról is beszélt, le szeretnék váltani a Fidesz-KDNP által fémjelzett, már 2010 óta folyamatosan hatalmon lévő kormánygarnitúrát. Azt mondta, ez a rendszer mindössze néhány ezer emberből áll, akiket el kell távolítani a hatalomból. Arra a felvetésre, hogy az állam legfontosabb pozícióiban lévő személyek lecserélésére egy új kormánynak alkotmányos többségre van szüksége, Magyar azzal válaszolt, egy képviselős többséggel is lehet kormányozni.
Magyar elfogadhatatlannak nevezte, hogy a szlovák állam még ma is a Beneš-dekrétumok alapján próbál fölelkobzásokat bevégezni. Majd a jelenlegi magyar kormányt bírálta, amely szerinte szlovákiai nyelvtörvény-tervezet kapcsán nem áll ki eléggé a szlovákiai magyarok mellett. Egyben kiállt amellett, hogy a szlovákiai magyarok is felvehessék a magyar állampolgárságot, amelyet érzelmi kérdésnek tart.
Kijelentette, a Magyarországról a határon túli régiókba érkező támogatások rendszerével egyetért, de a közpénzből működő Baross Gábor Alapnak és Bethlen Gábor Alapnak átláthatóan és politikai befolyástól mentesen kell működnie. Az ellenzéki Tisza párt vezetője arról is beszélt, a jelenlegi magyar kormány túlságosan is „rövid pórázon” tartja Magyar Szövetséget, ami szerinte azt is okozza, hogy a szlovákiai magyar párt nem teljesít jól.
Ódor a beszélgetés során a jelenlegi kabinet tevékenységét bírálta, szerinte Robert Fico (Smer) kormánya rosszul irányítja az országot. Azt is kritizálta, hogy szerinte maga a szlovák miniszterelnök már nem is érdekelt abban, hogy az egyes szakpolitikai területeken megfelelő megoldást hozzanak. De felemlegette azt is, hogy a kabinet tagjai, a megoldások keresése helyett, megemelték a saját fizetésüket.
A júniusi európai parlamenti választáson Magyar pártjának a Tiszának a listáján szerzett mandátumot, míg Ódor pártonkívüliként a Progresszív Szlovákia listáján indult és szintén parlamenti széket szerzett.