1
Fotó: TASR
Miközben a konszolidációs intézkedések miatt az embereknek spórolniuk kell, illetve kénytelenek szembenézni a drágulással, addig a kormány nem kis luxust akar megengedni magának – a régió legnagyobb, kormánygépekből álló flottáját akarja létrehozni.
Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter múlt héten szerdán mutatta be a kormánygépekből álló flotta 2035-ig történő bővítésének tervezetét. A két meglévő Airbus A319 CJ-hez és a két Fokker 100-hoz csatlakozhat még egy nagykapacitású repülőgép, valamint egy tíz személy szállítására alkalmas kisebb üzleti repülőgép (business jet). A becslések szerint a két repülőgép beszerzése 40-50 millió euróba kerülhet – írja az Aktuality.
A helyzet pikantériája, hogy néhány héttel ezelőtt Robert Kaliňák védelmi miniszter is saját tervezettel állt elő VIP-repülők beszerzésére. Ő az L-410-es gépeket akarja Bombardier Global 5000 luxusgépekre cserélni, miközben az említett L-410-esek még 15 évesek sincsenek. Annak idején Martin Glváč védelmi miniszter irányítása alatt szerezték be a gépeket, Glváč pedig akkor azzal érvelt, hogy a fegyveres erőknek szükségük van a repülőgépekre.
Az Aktuality szerint emellett a Spartan repülőgépeket is C-390-esekre akarják cserélni, miközben a Spartanok tíz évesek sincsenek. A cseréről semmilyen szakmai tanácskozást nem folytattak, a kormány stratégiai befektetésként hagyta jóvá, amivel megkerülte a standard értékelési folyamatokat.
Szlovákiának így összességében hatra nőhet a kormánygépekből álló flottája. Összehasonlításképpen: Csehországnak kétszer több lakosa van, mégis megelékszik két Airbus A319-cel. Magyarországnak ugyan négy kormánygépe van – két Airbus és két kisebb Falcon –, de ez sem hasonlítható össze a szlovákiai ambíciókkal. Ausztria viszont egy kormánygéppel sem rendelkezik, a köztársasági elnök és a kormány tagjai is hagyományos repülőjáratokat vesznek igénybe, illetve szükség szerint magángépeket bérelnek.
Šutaj Eštok tervei viszont ennyiben nem merülnek ki: saját szervizközpont kiépítését, helikopterpilóták képzési szervezetének létrehozását, sőt, új helikopterbázisok kialakítását tervezi. A hab a tortán az új kormányzati terminál lenne.
A minisztérium a koronavírus-járványból származó tapasztalatokkal védi nagyszabású terveit. A kormánygépek akkor valóban nagy szerepet játszottak a védőfelszerelések szállításában. A tárca azzal is érvel, hogy az állam számára elengedhetetlen a saját légi flotta, ugyanis a krízishelyzetek és az alkotmányos tisztviselők szükségletei megkövetelik a repülőgépek azonnali igénybe vételét.
A minisztérium szerint a repülőgépek lecserélése és beszerzése, illetve az említett infrastruktúra kiépítése 170,5 millió euróba kerülhet a kormány számára 2025 és 2028 között.