1
Magyar Pétert a komáromi beszélgetés után kérdeztük (Cséfalvay András felvétele)
A magyarországi ellenzéki vezető, Magyar Péter nyitott arra, hogy a Magyar Szövetséggel egyeztessen, bár szerinte Orbán Viktor (Fidesz) „rövid pórázon tartja” a szlovákiai magyar pártot. Robert Fico (Smer) kormányával akár a konstruktív együttműködést is el tudja képzelni, bár kényes kérdéseket is megnyitna.
Magyart és Ódor Lajost, Szlovákia korábbi miniszterelnökét a Denník N, illetve a Napunk hívta meg Komáromba, hogy az Orbán-, valamint a Fico-kormány megdöntéséről kérdezzék őket. Ódor jelenleg a Progresszív Szlovákia kötelékében politizál. A hétfő este a Matica slovenská kulturális központban megvalósuló teltházas esemény műsorvezetője Munk Veronika újságíró volt. Magyar Pétert, aki a magyar ellenzék legnépszerűbb pártjának, a Tiszának a vezetője a beszélgetés után mi a szlovákiai fogadtatásáról, illetve a Magyar Szövetséghez és Robert Fico kormányához való viszonyulásukról kérdeztük.
Hogyan értékeli, hogy a mostani beszélgetés előtt is voltak olyan hangok, amelyek szerint be kellett volna tiltani ezt a rendezvényt? Ráadásul nem ez az első ilyen eset, a nyáron a Gombaszögi Nyári Táborban nem tették lehetővé, hogy egy pódiumbeszélgetésen vegyen részt.
Szerintem aki meghallgatta ezt a beszélgetést, az nem pontosan érti, hogy miért akarták ezt betiltani. Ez ugyanis egy konstruktív, ugyanakkor a hibákra is rámutató, különböző megoldási javaslatokat felvonultató beszélgetés volt. Nem pedig olyan, amilyet a Fidesz vagy éppen Robert Fico megszokott. Szerintem 2024-ben nem annyira szexi rendezvényeket betiltani, vagy kitiltani embereket egy politikai rendezvényről. Még akkor sem, ha a propaganda vagy a Fidesz ezt szeretné. Én sajnálom, hogy a gombaszögi táborba nem jutottam el. Remélem, jövőre már bátrabbak lesznek, amikoris látni fogják, hogy még inkább árad a Tisza és vége lesz az Orbán-korszaknak Magyarországon. Én szívesen beszélgetnék minél több felvidéki magyar emberrel.
Milyen kapcsolatot szeretne fenntartani a Tisza párt a Magyar Szövetséggel?
Mi abszolút nyitottak vagyunk. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) esete azért egy könnyebb kérdés, mert nekik vannak európai parlamenti képviselőik, ráadásul egy frakcióban ülünk velük az Európai Néppártban (EPP). Mondjuk a Fidesz képviselőin kívül kizárólag az RMDSZ képviselői szavaztak az ellen, hogy mi is beléphessünk az EPP frakciójába. De ennek ellenére igyekszünk velük konstruktívan tárgyalni. A Magyar Szövetség azonban sajnos nem nyerte el az itteni magyar emberek bizalmát, illetve csak sokkal alacsonyabb szinten tudta ezt elnyerni, mint ami a parlamenti küszöb eléréséhez szükség lett volna. De ettől függetlenül mindenkivel, aki képviseli a magyar embereket, legyen akár a Felvidéken, Erdélyben, vagy Délvidéken tárgyalni fogunk. Hangsúlyozom, hogy minden politikai erővel, függetlenül attól, hogy egy liberális, egy középen elhelyezkedő, vagy egy nemzetinek mondott erőről van szó. Egy magyarországi politikai erőnek ugyanis ez a feladata, függetlenül attól, hogy kormányon vagy éppen ellenzékben van. Természetesen a kormányzó erőknek ebben a tekintetben kiemelt felelőssége van, hiszen ott van a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT), de a különböző kisebbségi tanácsok is, amelyek Szlovákiában is működnek. De visszatérve a kérdésre, mi szeretnénk a Magyar Szövetséggel is egy aktív kapcsolatot. Amely azonban nyilván nagyon nehéz, mert egy Fidesz-közeli szervezetről van szó. Rövid pórázon vannak, sok kérdésben nyilván megmondják nekik a Karmelita kolostorból (a magyar miniszterelnök székhelye, a szerk.), hogyan kellene látni a világot.
Felvette már a kapcsolatot a Magyar Szövetséggel?
Nem, még nem tudtam. Ezzel együtt is szeretnék ide úgy visszajönni, hogy nem csak egy estére jövök, hanem akár egy egész napra. Ekkor fogok találkozni szlovák politikusokkal és a Magyar Szövetség politikusaival is, már ha ők nyitottak lesznek erre.
A Tisza párt 2026-ban le szeretné váltani a Fidesz-KDNP kormányt. Ha Szlovákiában nem kerül sor előrehozott választásra, ebben az időben a pozsonyi kabinetet Robert Fico fogja vezetni. Mennyire tekinti partnerének a Smer elnökét?
Minden ország szabadon megválasztott kormányát partnernek tekintjük. Ezért is választanak minket a magyar emberek. Egy magyarországi politikusnak, legyen kormányon vagy ellenzékben nem feladata befolyásolni egy másik ország folyamatait. Persze, egy másik politikus tevékenységét és nézeteit kritizálhatja. A magyarországi politikus feladata, hogy a magyar emberek, Magyarország és úgy általában Európa érdekében együttműködjön. Ez egyébként igaz az érkező Trump-adminisztrációra is Amerikában. A Tisza párt ugyan úgy együtt fog tudni dolgozni, mint ahogy együtt tudott volna dolgozni Kamala Harris adminisztrációjával is.
Egy olyan szlovák kormánnyal is együtt fognak tudni dolgozni, amely olyan nyelvtörvénytervezetet tesz le az asztalra, mint amilyen most a sajtóba kikerült?
Én úgy gondolom, az is egy közös munkát jelent, hogy egy magyar kormány, illetve kormánypárt megpróbálja diplomáciai vagy egyéb eszközökkel befolyásolni a szlovák kabinetet, hogy ilyet ne tegyen. De például az is, hogy beszéljünk a még mindig itt lévő Beneš-dekrétumokról, vagy sok más érzékeny kérdésekről. Attól, mert a Tisza és a Smer nem ugyanabban az európai uniós frakcióban ül, ők magukat szocialistának mondják, de a szélsőségen vannak, mi pedig középen állunk és igyekszünk ideológiamentesen működni, még ugyanúgy feladata egy magyar kormánynak, egy kormánypártnak, hogy tárgyaljon a szomszédaival. De akár egy relatíve konstruktív, jó kapcsolatot is kialakíthatunk.