Progresszív és Tisza párti Duna-parti dumaparti

Post Image

Progresszív és Tisza párti Duna-parti dumaparti

Headphones icon
04:48
camera

2

Progresszív és Tisza párti Duna-parti dumaparti

Fotó: Cséfalvay Á. András 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!

Magyar-Ódor a Matica-házban

Aki hétfő este politikusok vitájára számított a Duna bal partján lévő Komáromban, annak bizony csalódnia kellett, hiszen aligha tudnánk olyan kérdést felvetni, amelyről ne lenne nagyon hasonló a véleménye Ódor Lajosnak, a Progresszív Szlovákia európai parlamenti képviselőjének és Magyar Péternek, a Tisza párt első emberének.  A korábbi szlovákiai magyar miniszterelnök és a legnépszerűbb magyarországi ellenzéki politikus egy pódiumbeszélgetésen találkozott a komáromi közönséggel, melynek soraiban a szervezők szerint olyan ismert szlovmagy arcok is ott ültek, akikről köztudott, hogy nem tartoznak ennek a két politikusnak a rajongótáborába. Ennek ellenére zavartalanul zajlott az eszmecsere,  amely azért is tekinthető történelminek, mert a magyarországi ellenzék üdvöskéje most először találkozott határon túli magyar közönséggel. A várt érdeklődés nem is maradt el, és bár sok meglepő kijelentés egyik politikus szájából sem hangzott el, az mindenképpen sikernek mondható, hogy egyáltalán létrejött a komáromi Matica-házban ez a lakossági fórum.  Ráadásul rendbontás sem történt, bár Magyar Péter egy Facebook-bejegyzésben még indulás előtt megírta: tudomása van arról, hogy a Fidesz fizetett provokátorokat küld Komáromba. Ebből – mint kiderült – szerencsére egy szó sem volt igaz.

Magyar Péter a Paraméternek 

Az est részleteiről beszámoltunk a Paraméteren is, ízelítőül most inkább abból az interjúból idéznénk, amelyben hírportálunknak nyilatkozott Magyar Péter. A politikus elmondta, nyitott arra, hogy a Magyar Szövetséggel egyeztessen, bár szerinte Orbán Viktor „rövid pórázon tartja” a szlovákiai magyar pártot. Az interjú tanulsága az is, hogy Magyar Pétert kerüli annak látszatát is, hogy bíráló hangnemben nyilatkozzon más ország politikusairól. Amikor Robert Ficóról kérdeztük, a Tisza elnöke elmondta, minden ország szabadon megválasztott kormányát partnernek tekinti. Attól azonban nem zárkózik el, hogy – hatalomra jutása esetén – kényes kérdéseket is felvessen majd Szlovákiával kapcsolatban, például a Beneš-dekrétumok témáját. 

A vég kezdete

A jelenlegi kormánykoalíciónak már a túlélés is kezd kényes kérdéssé válni. Kedden újabb törvénymódosítás tárgyalásakor derült ki, pontosabban vált ismételten nyilvánvalóvá: képtelenség úgy kormányozni, hogy a koalíciós többség csak pár képviselő kénye-kedvén múlik.  A parlamentben már nemcsak a nemzetiek lázadoznak, hanem a Hlas egyes képviselői is, és hiába mondja Robert Fico, hogy csak az idióta újságírók találják ki a koalíciós válságról szóló híreszteléseket, a tény ettől még tény marad: ez már a vég kezdete. Az ellenzéki pártok sem csak politikaimarketing-szöveget nyomnak, amikor azt mondják: a koalíció képtelen kormányozni, törvényeket elfogadni, és szétesőben van. Az persze változatlanul vicces, amikor Igor Matovič nevezi kaotikusnak a parlament működését.  

Szállnak rendelkezésükre

De legyünk igazságosak, és ne tegyünk úgy, mintha a kormánykoalíció csak a parlamenti perpatvarral lenne elfoglalva: azért dolgoznak ők a közért is. Csak egy aktuális példa: számos tennivalójuk közepette kis hazánk szorgalmas irányítóinak még arra is van gondjuk, hogy odafigyeljenek Szlovákia kormánygépekből álló légi flottájának korszerűsítésére. Pénzt és fáradságot nem kímélve hamarosan sikerül elérniük, hogy az országban hatra nőjön a legfőbb közjogi méltóságok és egyéb államigazgatási főmuftikat kiszolgálni hivatott repülőgépek száma. Bizony, mi merünk nagyok lenni! Nem úgy, mint a szomszédos Csehország, ahol csak két kormánygépet engedhetnek meg maguknak, vagy Ausztria, ahol egyetlen különrepülő sem szolgálja a kormányt, így az osztrák köztársasági elnök és a kormány tagjai is kénytelenek hagyományos repülőjáratokat igénybe venni. Senki se panaszkodjon tehát az egyre csökkenő reálbérekre, ne keseregjen, hogy jövőre még kevesebb pénz marad a zsebében, mint idén, hanem legyünk egy kicsit végre pozitívak. És akkor talán a mi sorsunk is jobbra fordul majd. 

Vagy balra. De addig még sok víz lefolyik a Tiszán.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program