Fico: A brazíliai látogatás Szlovákia számára történelmi jelentőségű, és meghozta az első eredményeket

camera

1

Fico: A brazíliai látogatás Szlovákia számára történelmi jelentőségű, és meghozta az első eredményeket

Fotó: Robert Fico/Facebook 

Megosztás

A szlovák kormánydelegáció brazíliai látogatása történelmi jelentőségű, és máris konkrét eredményeket hozott – jelentette ki Robert Fico kormányfő kedden, miután Brazília legnagyobb dél-amerikai ország fővárosában tárgyalt Geraldo Alckmin alelnökkel. Az esemény alkalmából számos kétoldalú megállapodás és emlékeztető született a szlovák és a brazil kormány tagjai között – jelentette a TASR külön tudósítója Brazíliából.

„Nagy örömömre szolgál, hogy konkrét elképzeléseink vannak arról, hogyan erősítsük a kétoldalú gazdasági együttműködést” – hangsúlyozta Fico. Eredetileg Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök fogadta volna őt, ám az elnök egy, az agyi vérzés megállítása érdekében végzett műtét után kórházban tartózkodik. Az elnök távollétében az alelnök vette át a hivatalos feladatokat. A szlovák miniszterelnök mielőbbi gyógyulást kívánt Lulának, és kifejezte reményét, hogy hivatalos látogatáson üdvözölheti majd őt Szlovákiában.

Fico emlékeztetett arra, hogy Szlovákia önállóvá válása óta egyetlen szlovák kormányfő nem járt Brazíliában. Hangsúlyozta, hogy Szlovákia számára, mint az Európai Unió tagországának, kiemelten fontos, hogy új együttműködési formát keressen az EU, Brazília és a régió más országai között. Üdvözölte a nemrég lezárt tárgyalásokat az EU és a Mercosur országok – köztük Brazília, Argentína, Paraguay és Uruguay – közötti szabadkereskedelmi övezetről szóló, régóta halogatott megállapodásról. „A montevideoi megállapodások üdvözlendők, támogatjuk azokat, és meggyőzzük az EU minden tagállamát, hogy ez a megállapodás a legjobb, ami az egész EU és a régió országai számára történhetett” – emelte ki a miniszterelnök.

Fico hangsúlyozta, hogy a szlovák kormány politikáját a világ négy égtája felé kívánja folytatni, teljes mértékben tiszteletben tartva Szlovákia EU- és NATO-tagságát. „Számunkra példaértékű, hogy Brazília önálló álláspontokat képvisel, amelyek a nemzetközi jog tiszteletben tartásán és más országok belügyeibe való be nem avatkozás elvén alapulnak” – mondta.

A szlovák miniszterelnök szerint Szlovákia csatlakozik az ENSZ Barátok a Békéért csoportjához, és nagyra értékeli Brazília és Kína közös béketervét az ukrajnai háború megoldására. „Minden szerény eszközt felajánlunk, amivel Szlovákia rendelkezik, hogy különféle formákban támogassuk ezt a tervet. Meggyőződésem, hogy Brazília, Kína és más nagyhatalmak rendkívül fontos szerepet játszanak majd a katonai műveletek megszüntetésében Ukrajna területén” – hangsúlyozta.

Fico szerint Brazília kulcsszerepet játszhat az ENSZ reformjában is. Szlovákia és Brazília egyetért abban, hogy szükség van az ENSZ Biztonsági Tanácsának kibővítésére állandó és nem állandó tagokkal egyaránt. „Ezért is pályázunk a BT nem állandó tagságára a 2028-2029-es időszakra. Mi támogattuk az önök jelölését, és nagy hálával fogadnánk az önök támogatását” – tette hozzá Fico.

Geraldo Alckmin brazil alelnök nagyra értékelte a szlovák kormányfő történelmi látogatását. „Az önök külpolitikája, amely minden irányba nyitott, nagyon hasonló a miénkhez. A világ két szembenálló blokkra való felosztása rendkívül veszélyes csapda, amit el kell kerülnünk. Ezért szeretném hangsúlyozni az együttműködés fontosságát, amely megoldást jelenthet az instabilitásra és a világ rendjének töredezettségére” – mondta Alckmin.

A Mercosur és az EU közötti tárgyalások eredményei, amelyeket Szlovákia támogatott, Alckmin szerint több mint gazdasági-kereskedelmi megállapodás. „Ez egyben szimbolizálja, hogy két jelentős régió összefog és együttműködésre törekszik. Erősíti mindkét partner elkötelezettségét a multilaterális kereskedelem és a környezetvédelem iránt” – mondta.

Alckmin méltatta Szlovákia támogatását Brazília és Kína ukrajnai konfliktus megoldására irányuló béketervében, valamint Szlovákia részvételi szándékát az ENSZ Barátok a Békéért csoportjában. „Fontos, hogy a Brazília és Szlovákia közötti partnerség elmélyüljön. Az éppen aláírt megállapodások új lehetőségeket nyitnak a fejlődésre” – tette hozzá.

A szlovák delegáció tagjai között volt Robert Kaliňák védelmi miniszter, Denisa Saková gazdasági miniszter és Juraj Blanár külügyminiszter. A keddi napon például kormányközi megállapodást írtak alá védelmi együttműködésről, titkos információk cseréjéről, a kettős adóztatás elkerüléséről szóló szerződés kiegészítő jegyzőkönyvéről, valamint egy rendőrségi együttműködési szándéknyilatkozatról.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program