VB-2026: Nehéz feladat vár a szlovákokra, de a magyarok egy kis szerencsével harcban lehetnek az első helyért

camera

1

VB-2026: Nehéz feladat vár a szlovákokra, de a magyarok egy kis szerencsével harcban lehetnek az első helyért

Fotó: TASR/AP 

Megosztás

Pénteken a svájci Zürichben kisorsolták a 2026-os labdarúgó világbajnokság európai selejtezősorozatának csoportbeosztásait.

A sorsolás előtt, a Nemzetek Ligája novemberi lezárulását követően kialakult világranglista-helyezés szerint a csapatokat öt kalapba osztották, amelyek a következők voltak:

1. kalap: Franciaország, Spanyolország, Portugália, Olaszország, Horvátország, Hollandia, Dánia, Németország, Anglia, Belgium, Svájc, Ausztria

2. kalap: Ukrajna, Svédország, Törökország, Wales, Magyarország, Szerbia, Lengyelország, Románia, Görögország, Szlovákia, Csehország, Norvégia

3. kalap: Skócia, Szlovénia, Írország, Albánia, Észak-Macedónia, Grúzia, Finnország, Izland, Észak-Írország, Montenegró, Bosznia-Hercegovina, Izrael

4. kalap: Bulgária, Luxemburg, Fehéroroszország, Koszovó, Örményország, Kazahsztán, Azerbajdzsán, Észtország, Ciprus, Feröer-szigetek, Lettország, Litvánia

5. kalap: Moldova, Málta, Andorra, Gibraltár, Liechtenstein, San Marino

A sorsoláson hat darab öt- és szintén hat darab négycsapatos csoportot alakítottak ki. A sorsolást követően nem vált ismertté a teljes csoportbeosztás, ugyanis a Nemzetek Ligája márciusi negyeddöntőjében érdekelt nyolc válogatott közül a továbbjutóknak a négycsapatos csoportok valamelyikébe kellett kerülniük, így ezekben csak a négy párharc győztesét, illetve vesztesét sorsolták ki.

Nem vár könnyű feladat a szlovák válogatottra, amely az A csoportba kapott besorolást, ahol Észak-Írország és Luxemburg mellett a német-olasz NL-párharc győztesével találkozik majd. Az olaszokat és a németeket sem kell bemutatni, mindkét válogatott magas szintet képvisel, a selejtezőből való továbbjutás pedig mindkettő számára alap elvárás. Az észak-írek kemény szigetországi játékot képviselnek, ami gondot okozhat a szlovákoknak, míg a luxemburgiakkal már a legutóbbi Eb-selejtezőben is meggyűlt a bajuk.

Egy fokkal könnyebb dolga lehet a magyar nemzeti csapatnak, amely az F csoportban kapott helyt. Ott az örmények és az utóbbi időben nem túl acélos írek mellett a portugál-dán NL-párharc győztesével találkozik majd. A magyarok minden bizonnyal Dánia továbbjutásáért drukkolnak majd, hiszen papíron könnyebb ellenfélnek tűnik Portugáliánál, így Marco Rossi védenceinek egy kis szerencsével reális esélyei lennének megküzdeni az első helyért.

A 2026-os labdarúgó világbajnokság európai selejtezősorozatának csoportbeosztása:

A csoport: Németország/Olaszország (győztes), Szlovákia, Észak-Írország, Luxemburg

B csoport: Svájc, Svédország, Szlovénia, Koszovó

C csoport: Portugália/Dánia (vesztes), Görögország, Skócia, Fehéroroszország

D csoport: Franciaország/Horvátország (győztes), Ukrajna, Izland, Azerbajdzsán

E csoport: Spanyolország/Hollandia (győztes), Törökország, Grúzia, Bulgária

F csoport: Portugália/Dánia (győztes), Magyarország, Írország, Örményország

G csoport: Spanyolország/Hollandia (vesztes), Lengyelország, Finnország, Litvánia, Málta

H csoport: Ausztria, Románia, Bosznia-Hercegovina, Ciprus, San Marino

I csoport: Németország/Olaszország (vesztes), Norvégia, Izrael, Észtország, Moldova

J csoport: Belgium, Wales, Észak-Macedónia, Kazahsztán, Liechtenstein

K csoport: Anglia, Szerbia, Albánia, Lettország, Andorra

L csoport: Franciaország/Horvátország (vesztes), Csehország, Montenegró, Feröer-szigetek, Gibraltár

Az ötcsapatos csoportokban márciusban, júniusban, szeptemberben, októberben és novemberben rendeznek dupla játéknapokat, míg a négycsapatos csoportokban csak ősszel kezdődnek meg a küzdelmek.

A 2026-os vb-t az Egyesült Államokban, Mexikóban és Kanadában rendezik, az eddigi 32 helyett pedig már 48 résztvevője lesz. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy Európából már nem 13, hanem 16 válogatott juthat ki a tornára. A selejtező csoportkörében oda-visszavágós alapon zajlanak majd a küzdelmek, a 12 csoportgyőztes pedig automatikusan kijut a vb-re. A fennmaradó négy helyért összesen 16 csapat mérkőzik majd meg – a selejtező 12 csoportmásodikja, illetve a Nemzetek Ligája négy olyan legjobb csoportgyőztese, amely a vb-selejtezőben nem végez az első két hely valamelyikén. A 16 együttest négy ágra osztják majd, s elődöntő-döntő rendszerben küzdenek meg a fennmaradó négy európai kvótáért.

A szlovák labdarúgó-válogatott története során egyszer jutott ki a világbajnokságra: a Dél-afrikai Köztársaságban rendezett 2010-es tornán Paraguay mögött, de Új-Zélandot és Olaszországot megelőzve a második helyről továbbjutott a nyolcaddöntőbe, ahol aztán a későbbi ezüstérmes Hollandia állította meg. A magyar válogatott története tizedik vb-szereplését harcolná ki, legutóbb 1986-ban járt a sportág legrangosabb seregszemléjén. 

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program