1

Kép: ppgroupklima.hu
Számos pozitív tényező, mint a környezettudatos működési mód, a kis helyigény, az egyszerű telepítés vagy a költséghatékony üzemeltetés a hőszivattyúk használata mellett szól. A hőszivattyús rendszerek elterjedése viszont felveti azt a kérdést, vajon tényleg megéri a telepítésük? Mennyi is lesz a konkrét napi villamosenergia-felhasználásuk? Erre kaphat választ következő írásunkból.
A P&P Group Kft által kivitelezett hőszivattyús rendszerek segítségével tényleg egész évben megoldhatja otthona vagy irodája hűtését és fűtését.
Mitől is függhet egy hőszivattyú fogyasztása?
Egy hőszivattyú napi villamosenergia-fogyasztását számtalan tényező alakíthatja – erről a szakmai hírekben is olvashatunk.
Lényeges szerepet játszik a típusa, hiszen a különböző működési elvű rendszerek, mint a geotermikus, a talajszondás, a levegő-víz, vagy levegő-levegő hőszivattyúk eltérő energiaigénnyel rendelkeznek.
A készülék teljesítménye szintén kulcsfontosságú, mivel a nagyobb névleges teljesítmény magasabb energiafelhasználást, hatékonytalan működést és gyorsabb meghibásodást eredményezhet. Emellett az épület mérete és állapota is jelentősen befolyásolja a fogyasztást, különösen a szigetelés és a nyílászárók minősége.
Kiemelkedően fontos szempont továbbá a meglévő vagy kiépítendő fűtési rendszer típusa és mérete. A hőszivattyúk kifejezetten hatékonyak az alacsony előremenő hőmérsékletű rendszereknél: a felületfűtési megoldásoknál, mint a padlófűtés vagy fan coil. A fogyasztásra azonban a külső környezeti tényezők is jelentős hatással lehetnek, mint a tengerszint feletti magasság, az éves átlaghőmérséklet, a napsütéses órák száma vagy a páratartalom.
De akkor hogyan számolható ki a fogyasztása?
Egy hőszivattyú fogyasztásának a meghatározásában az alábbi képlet nyújthat iránymutatást:
Hőszivattyú fogyasztása = (fűtési teljesítmény / éves teljesítménytényező) x fűtési órák száma
Fontos tisztázni, hogy az éves teljesítménytényező nem azonos a készülék COP/SCOP értékével. Például egy levegő-víz rendszerű, monoblokkos vagy split típusú hőszivattyúnál általában 3,8-as értékkel számolnak. Hazánkban a fűtési órák száma körülbelül 2000 órát tesz ki évente.
Ha egy 8 kW-os hőszivattyúval kalkulálunk, akkor a fogyasztás a következőképpen alakul: (8/3,8) x 2000 = 4.211 kWh évente, ami napi átlagban 11,5 kWh energiafelhasználást jelent. Magasabb teljesítményű készülékeknél a fogyasztás is emelkedik: egy 12 kW-os hőszivattyú éves fogyasztása 6.316 kWh lesz.
Vegye igénybe szakember segítségét!
Ahhoz, hogy a pontos napi villamosenergia-fogyasztást meghatározza, elengedhetetlen szakember bevonása. Elvégre az is lényeges szempont lehet, hogy a használati melegvizet is hőszivattyúval kívánja-e előállítani, illetve a megújuló energiaforrást támogató Geo vagy H tarifa tovább mérsékelheti az üzemeltetési költségeket.
Ha szeretné pontosan tudni, milyen energiafelhasználással számolhat, forduljon szakértőhöz, hogy a legmegfelelőbb megoldást találja meg!
(PR-cikk)