Vb-selejtező - A portugálok örülnek a négycsapatos csoportnak, az írek szerint kiegyensúlyozott a kvartett

camera

1

Vb-selejtező - A portugálok örülnek a négycsapatos csoportnak, az írek szerint kiegyensúlyozott a kvartett

-illusztráció- (Fotó: TASR/AP) 

Megosztás

A portugálok elégedettek, hogy a Nemzetek Ligája negyeddöntője után négycsapatos csoportba kerülnek, az írek pedig kiegyensúlyozottnak értékelik az F jelű kvartettet, amelybe a magyar válogatottat is sorolták a 2026-os labdarúgó-világbajnokság európai selejtezősorozatának pénteki sorsolásán - írja az MTI.

A zürichi ceremónián hat öt- és hat négycsapatos csoportot alakítottak ki, ezekből az első helyezettek kijutnak a sportág legnagyobb seregszemléjére, míg a másodikok a pótselejtezőn küzdhetnek tovább a részvételért. A 12 csoportmásodikhoz a Nemzetek Ligája tavalyi eredményei alapján négyen – a legjobb olyan csoportgyőztesek, amelyek a vb-selejtezők során nem végeznek az első két hely valamelyikén – csatlakoznak. A 16 együttest négy ágra osztják majd, s elődöntő-döntő rendszerben küzdenek meg a fennmaradó négy európai kvótáért.

A magyar válogatott a Portugália-Dánia Nemzetek Ligája-negyeddöntő győztesével, valamint Írországgal és Örményországgal került azonos csoportba.

“Lehetne jobb és rosszabb is, összességében elégedettek vagyunk” – nyilatkozott a nemzetközi szövetség (FIFA) honlapján Heimir Hallgrímsson, az írek izlandi szövetségi kapitánya.

“Ebben a csoportban biztosan pontot rabolnak majd egymástól a csapatok. Úgy érzem, lesz esélyünk a továbbjutás kiharcolására, számunkra ez a legfontosabb. Szerintem ez egy kiegyensúlyozott csoport.”

Brian Riemert október végén nevezték ki a dán nemzeti együttes élére.

Egy ilyen sorsolás mindig nagyon izgalmas. Ott ülsz és különböző dolgokért izgulsz. Összességében az az érzésem, hogy két egyenlő erősségű csoportról beszélünk” – utalt a szakember arra, hogy a portugál-dán csata győztese a magyarok csoportjába, vesztese pedig a C jelű négyesbe, Görögország, Skócia és Fehéroroszország társaságába kerül.

“Már a sorsolás előtt tudtuk, hogy ez most egy kicsit más lesz és nyitottnak kell lennünk” – értékelt Roberto Martínez, a portugálok spanyol mestere. “De ezt nem bánjuk, mert ott vagyunk a Nemzetek Ligája negyeddöntőjében. Ami számunkra fontos volt, hogy hat vagy nyolc meccset kell-e játszanunk, és boldogok vagyunk, hogy négycsapatos csoportba kerültünk, így hat mérkőzés vár ránk. Márciusban így a legjobbunkat nyújthatjuk majd az NL-ben és már ismerjük a két lehetséges utat a 2026-os világbajnokságra.”

Varazdat Haroján, az örmény válogatott csapatkapitánya úgy vélte, ez egy nagyon érdekes csoport.

“Portugália és Dánia is erős csapat, nem lesz különbség, hogy végül melyiket kapjuk. Az íreket jól ismerjük, a közelmúltban játszottunk velük. Magyarország pedig a játékstílusában hasonlít az írekhez. Jól fel kell készülnünk és a lehető legjobb teljesítményt kell nyújtanunk” – fogalmazott a 32 éves játékos.

A magyarok ősszel játsszák a vb-selejtezős mérkőzéseiket, márciusban pedig a törökökkel vívnak oda-visszavágós osztályozós párharcot a Nemzetek Ligájában az élvonalban maradásért. Mindez azt is jelenti, hogy júniusban két barátságos mérkőzés lekötésére lesz lehetősége a hazai szövetségnek. A portugál-dán NL-negyeddöntőt az osztályozós párharcokhoz hasonlóan márciusban rendezik, így akkor derül ki, hogy a vb-selejtezőkön melyik ország csapata lesz majd a magyarok ellenfele.

A magyar válogatott eddig kilencszer szerepelt világbajnokságon, de 1986 óta nem jutott ki a tornára.

A 2026-os vb-n az eddigi 32 helyett már 48 válogatott szerepel majd az Egyesült Államokban, Mexikóban és Kanadában.

A magyar válogatott programja a vb-selejtezőben:

szeptember 6., szombat: Írország–Magyarország 20.45

szeptember 9., kedd: Magyarország–Portugália/Dánia 20.45

október 11., szombat: Magyarország–Örményország 18.00

október 14., kedd: Portugália/Dánia–Magyarország 20.45

november 13., csütörtök: Örményország–Magyarország 18.00

november 16., vasárnap: Magyarország–Írország 20.45

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program