Alaposan megemelkedik a szemétdíj, de még mindig jóval kevésbé, mint amennyire a városi hivatal tervezte Nagymegyeren

camera

21

Alaposan megemelkedik a szemétdíj, de még mindig jóval kevésbé, mint amennyire a városi hivatal tervezte Nagymegyeren

Soóky Marián polgármester - Fotók: Cséfalvay Á. András 

Megosztás

A városi képviselő-testület legutóbbi ülésén döntött a szemétdíj jövő évi emeléséről, aminek mértéke nem kicsi ahhoz képest, hogy két éve egyszer már az akkori díj közel másfélszeresére emelték.

Nagymegyeren korábban hosszú éveken keresztül nem emeltek a szemétdíjon, aminek az lett az eredménye, hogy a költségeket, amiket a törvény szerint az önkormányzatoknak maradéktalanul át kell terhelnie a lakosokra, részben a városkasszából pótolták ki.

2015 és 2020 között a szemétdíj mindössze 18,25 euró volt a városban, 2020-tól emelkedett 23,18 euróra, 2023-ban pedig 32,85 euróra. Kórósi Zalán (független) a legutóbbi emelésnél emlékeztetett arra, hogy a városnak 2021-ben 174 ezer, míg 2022-ben is mintegy 120 ezer euróval kellett kiegészítenie a szemétdíjból befolyó pénzt, hogy megtérítsék a szemételhordás költségét.

Az elmúlt két évben tehát 32,85 eurót kellett fizetnie egy lakosnak évente a szemétért, ehhez képest meglehetősen hajmeresztőnek tűnt a városi hivatal által a plénum elé beterjesztett javaslat, amely éves szinten 50,81 euróról szólt.

Ahhoz képest viszont nem, hogy mennyibe kerül a szemételhordás és -lerakás a környéken. Dunaszerdahelyen 2025-re vonatkozóan csak egy kicsit emelte meg a szemétdíjat az önkormányzat, ami így 50,70 euró lesz, Somorján és Bősön viszont már meghaladja majd az 55 eurót.

A képviselők viszont nem értettek egyet a hivatal javaslatával, tulajdonképpen értetlenül álltak azelőtt, hogy miért is van szükség ennyire radikális emelésre, mikor két évvel ezelőtt már a valós költségekből indultak ki.

A hivatal illetékes osztályvezetője, Fabulya Gabriella ezt azzal magyarázta, hogy a városi tulajdonban lévő, és többek között a szemételhordásért is felelős TSM vállalat 668 ezer euróban határozta meg a hulladékgazdálkodás költségét a jövő évre, ebből indultak ki. Javaslatuk szerint ugyanakkor csak a lakosoknak emelkedett volna a szemétdíj, a vállalkozók számára megmaradt volna a literenkénti 0,04 eurós illeték, amit az osztályvezető azzal indokolt, hogy a szemétlerakás költsége nem emelkedik, noha a vállalkozóknak csak ezt kell téríteniük.

Varga Albin, a képviselőkből álló pénzügyi bizottság elnöke ezzel szemben foglalt állást. Elmondása szerint végeztek saját számításokat, és ha a terheket elosztják a lakosok és a vállalkozók között, akkor a lakosok esetében elegendő 39,90 euróra emelni a szemétdíjat, míg a vállalkozóknál ez esetben 0,0546 euró lenne literenként.

Csémi István képviselő még ezt is sokallotta. „2022 decemberében megemeltük az illetéket, és akkor a költségek alapján jól határoztuk meg. Hogy most nem jönnek ki a számok, az abból fakad, hogy a TSM hasraütésszerűen állapított meg költségeket. Ez a kommunális szemétnél kb. 120 ezer euró, míg a gyűjtőudvar működtetésénél újabb majdnem 100 ezer. A lerakás díjának emelését elodázta a kormány, 2025-ben így semmi nem indokolja, hogy a 3%-os ÁFA-emelésnél nagyobb mértékben emeljük az illetéket.

A TSM élére szeptemberben választott új ügyvezetőt a városi önkormányzat, Lenče Róbertet, aki korábban az MKP városi képviselője volt, emellett pedig a Nagyszombati Kerületi Útkezelőség dunaszerdahelyi területi részlegét vezette. Ő nem volt jelen az ülésen, hogy reagáljon a költségek emelkedésére, Soóky Marián polgármester viszont cáfolta, hogy hasraütésszerű összegekről volna szó. Azzal érvelt, hogy már a 2023-as emelés idején is eredetileg magasabb díjat javasoltak.

„Amikor két éve itt ültünk, elhangzott, hogy milyen szintű emelére volna szükség, majd elhangzott egy jóval kisebb összeg, amibe bele kellene férnünk. Most az látszik, hogy az az összeg mégsem volt teljesen korrekt” – fogalmazott.

Hozzátette emellett, hogy az előző plénumon szóba kerültek a TSM költségei is, erre viszont az volt Csémi válasza, hogy a cég embereket bocsátott el, mégis nőttek a költségei.

A képviselő azt javasolta, hogy a szemétdíjról szóló általános érvényű rendeletet ne fogadják el, ellenben dolgozza ki a város a mért szemétszállítás koncepcióját, és a jövőben az alapján állapítsák meg egy-egy lakos szemétdíját, hogy mennyi a tőle elszállított hulladék valós mennyisége.

Néveri Sándor képviselő ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy felelőtlenség meghagyni a régi szemétdíjat, szerinte a hivatal által megszabott díjnál kellene maradni. „Merjük azt mondani, hogy nem jó a helyzet, nem vagyunk jól berendezkedve, ezért magas díjat kell megszabnunk, de az optimalizáláshoz pénz kell. Törvénysértést követünk el, ha más forrásokból fizetünk hozzá a költségekhez” – jegyezte meg.

Pongrácz Kálmán képviselő is arra figyelmeztetett, hogy a hulladékgazdálkodáshoz szükséges összeg több mint 100 ezer euróval volt aluldimenzionálva az elmúlt években, ezért van szükség a mostani emelésre, ugyanakkor furcsállotta, hogy a hivatal a vállalkozók díjának emelésével nem számol, miközben nyáron, a városba érkező turisták létszámának megugrása miatt meglátszik, mennyivel több hulladékot kell elszállítani a szállásadóktól.

A szemétdíjról való szavazás végül nagyon szoros eredménnyel zárult. Az általános érvényű rendeletek elfogadásához háromötödös többségre van szükség, ez a jelenlévő 10 képviselőből legalább 6-ot jelent.

A módosító javaslatot a 39,90-es szemétdíjról, illetve végül az egész rendeletet is végül csak épp ennyien támogatták, Csémi István, Kórósi Zalán, Lapos Ildikó és Hodosi Tibor, akik szerint még ez az emelés is sok, tartózkodtak vagy ellene szavaztak.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program