Még nem szállt fel a fehér füst a fehérruhások követelései körül
Még nem szállt fel a fehér füst a fehérruhások követelései körül
Még nem szállt fel a fehér füst a fehérruhások követelései körül
Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.
Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!
Még mindig beteg a helyzet
Az országban javában dúl az orvosháború, óráról órára változik a helyzet, hétfő délután is gőzerővel egyeztettek az elégedetlen felek, azonban a megoldáshoz, vagyis az orvosok és a kormány közötti kompromisszum megkötéséhez alig jutottunk közelebb.
Szlovákiában eddig több mint 3300 orvos nyújtotta be a felmondását, mivel elégedetlenek az egészségügy helyzetével. Az orvosok hajlandók volnának visszavonni a felmondásukat, ha a kormány teljesítené a Heger-kormánnyal aláírt 2022-es memorandumban foglaltakat, például, hogy rájuk is vonatkozzon az automatikus béremelés. Az orvosok szakszervezetének vezetője legutóbb azt hangsúlyozta, hogy nem a fizetésük témája a legnagyobb akadálya a megállapodásnak. Erre Kamil Šaško hlasos egészségügyi miniszter ezen persze kapva kapott, mondván: ha nincs gond az orvosok bérével, akkor legalább valamit kihúzhatnak a követelések listájáról. Ő egyébként sem érti az Orvos Szakszervezet (LOZ) álláspontját, amely szerinte elutasítja a nyílt és konstruktív tárgyalást, és gyakorlatilag mindent megtesz annak érdekében, hogy ne jöhessen létre a megállapodás. A szakszervezet tárgyalni hívta az egészségügyi minisztert, ő ezt el is fogadta, csakhogy Šaško a háromoldalú érdekegyeztető tanács vagyis a tripartitás összehívását kezdeményezte. Peter Visolajský szakszervezeti főnök szerint minél több felet vonnak be a tárgyalásokba, annál kisebb az esély a megegyezésre. E szerint a logika szerint leginkább saját magukkal kellene csak tárgyalniuk az orvosi érdekképviselet illetékeseinek, akkor biztosan megállapodnának. A szakminiszter szerint a követelések nagy részét már teljesítették, Peter Visolajský szerint viszont az nem számít teljesítésnek, ha azt mondják: majd jövőre teljesítenek mindent.Hogy a helyzet ne legyen ennyire egyszerű, hétfő délutánig több mint 1000 kórházi orvos nyújtott be nyilatkozatot, melyben megtagadják a túlórákat, az éjszakai és a hétvégi szolgálatokat.
Ebben a pillanatban még nem tudjuk, lesz-e, aki januártól gyógyítson bennünket, hiszen egyelőre kétséges, hogy mikor és milyen eredménnyel fejeződnek be a tárgyalások, most még csak találgatni lehet, azonban ahhoz, hogy meg lehessen gyógyítani az egészségügyet, a betegnek el kellene fogadnia a felkínált gyógymódot.
Akcióban Danko, a T. Házmester
Az orvosok felmondásának tükrében nevetségesnek tűnik a hárompárti kormánykoalíció folytatódó torzsalkodása, az pedig már kabaréba illő fejlemény, hogy Andrej Danko, a nemzetiek elnöke beszél viselkedési szabályokról, magaviseletről, meg öltözködési kultúráról a parlamentben. Az a Danko, aki néhány héttel ezelőtt azért utasította ki a PS egyik parlamenti képviselőjét a plénumból, mert a laptopján volt egy szivárványos matrica. Az a Danko, aki néhány éve nem engedte meg Simon Zsolt képviselőnek, hogy átadjon egy csokor virágot az ombudsmannak. Az a Danko, aki kiharcolta, hogy a parlamentben a képviselők ne vihessenek be vizuális segédeszközöket. Az a Danko, aki annak idején keresztül vitte, hogy a képviselők felszólalása csak 20 percig tarthasson, most pedig a saját maga által kezdeményezett módosítást akarja felülbírálni és mindössze 10 percet adna a képviselőknek a szónoki pult mögött.
Pellegrini a V4-ek ülésén
Ha valaki közben a miniszterelnöktől vagy az államfőtől várná a megoldást az egészségügyben kialakult helyzetre, annak csalódnia kell, hiszen Robert Fico a múlt hetet Brazíliában töltötte, Peter Pellegrini pedig éppen a V4-es köztársasági elnökök lengyelországi találkozóján múlatja az időt. Ebben a minőségében először vesz részt a Csehország, Szlovákia, Magyarország és Lengyelország négyesének tanácskozásán, de persze egykori korányfőként már nem ismeretlen neki sem ez a terep. Így azt is tudhatja, mi vár a lengyelországi Wislában a négy államfőre: ha ügyesen elkerülik a kényes témákat, valószínűleg derűsen diskurálhatnak egy csésze kávé mellett arról, fölöslegessé vált-e a Visegrádi Négyek formátuma vagy sem. A hivatalosan közzétett témák közé tartozik például a polgári lakosság védelme és a válságkezelés az olyan katasztrófák esetén, mint amilyen az őszi árvíz volt. A régió országait manapság összekötő energiagondok és a szomszédban dúló háború témája valószínűleg ingoványos területre terelhetné a megbeszélést, így még nem tudni, mennyire kerülik majd például az Ukrajnába irányuló fegyverszállítás témáját a négyek. Ha azonban legalább az árvízveszélyt felszámolják, már nem ültek össze hiába…