Putyinék annyira szeretik Szlovákiát meg Magyarországot, hogy továbbra is ellenségekként tekintenek rájuk
Putyinék annyira szeretik Szlovákiát meg Magyarországot, hogy továbbra is ellenségekként tekintenek rájuk
Putyinék annyira szeretik Szlovákiát meg Magyarországot, hogy továbbra is ellenségekként tekintenek rájuk
2
Fotó: archívum
Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.
Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!
„Több dolgok vannak földön és égen, / Horatio, mintsem bölcselmetek / Álmodni képes.” (Shakespeare: Hamlet.
Az orosz diplomácia lényege
Oroszország 2022 márciusában állt elő az ellenséges országok listájával, röviddel azt követően, hogy megtámadták Ukrajnát. Jelenleg összesen 46 ország szerepel a listán. Mind a 27 EU-tagállam, köztük Szlovákiával és Magyarországgal. Az orosz külügy legfrissebb álláspontja szerint, nincsen elegendő indok Magyarország és Szlovákia eltávolítására az ellenséges államok listájáról. Íme a moszkvai üzenet szó szerint: „Annak ellenére, hogy ezek az országok elkötelezettek az Oroszországgal folytatott kereskedelmi és gazdasági kapcsolataik fenntartása mellett, akárcsak a kétoldalú politikai párbeszéd mellett, Budapest és Pozsony az Európai Unió és a NATO tagjaként kénytelenek betartani ezen blokkok diszciplínáját, beleértve az Oroszország-ellenes szankciókat.”
Nos, mi ez, ha nem fából vaskarika? Vagyis sóderolás a lehetetlenről. Netán az árulásról? Ez lenne az orosz diplomácia lényege?
Mielőtt hirtelen megsajnálná a gondolkodó ember szegény Szlovákiát és Magyarországot, ajánlatos feltenni a kérdést, hogy a két szerencsétlen, a geopolitikai játszmák szempontjából meglehetősen jelentéktelen provincia jelenlegi vezetőinek, és persze agymosott híveiknek üzen-e így a putyini birodalom. Amely üzenet lényege, hogy nem kell berezelni, minden nagyon szép és minden nagyon jó miköztünk. Főként, ha a továbbiakban ugyanazt a hintapolitizálást folytatjátok velünk szemben, amit eddig előadtatok az Európai Unió és a NATO tagországaiként. A sunyi színészkedésért járó ajándékot pedig baráti nyelves csókra lehet majd váltani jővő év májusában. A Vörös tér katonai díszemléjén például. Addig is előre, harcoljunk együtt a világbékéért…!
Azt hihetnénk, hogy az ilyen ocska színjátékra nem lehet vevő Európa közepén senki. Pedig dehogy nem lehet! Aki ezt nem hiszi, járjon utána a világháló latrináiban!
A Szlovák Köztársaság Űrstratégiája
Arról egyelőre nem lehet semmit tudni, hogy ígértek-e az oroszok Szlovákiának valami gyarmatot az univerzumban. Annyi biztos csak, hogy a Fico-kormány szerdán bemutatta űrstratégiáját. A szerdai kormányülésen hagyták jóvá a Szlovák Köztársaság Űrstratégiája 2030+ elnevezésű programot, amely az űrtevékenységek stratégiai jelentőségére hívja fel a figyelmet. A szóban forgó dokumentum fejlesztési elképzeléseket tartalmaz olyan területeken, mint a kutatás és az oktatás, az államigazgatás és a lakosság számára nyújtott szolgáltatások, az űripar fejlesztése, a biztonság és a védelem, valamint az űrtevékenység népszerűsítése.
Az indoklás szerint a jelenlegi bonyolult geopolitikai helyzet kapcsán egyre fontosabbá válik az űrtevékenység védelmi és biztonsági vonatkozása, amelyet a békés térhasználat fenntartására irányuló törekvések kísérnek. A szövegben az Európai Unió van megnevezve a terület jelentős szereplőjeként, amely jelenleg is erősíti ambiciózus űrprogramját, és olyan intézkedéseket kezdeményez, amelyekre a Szlovák Köztársaságnak rugalmasan kell reagálnia.
Most már csak az a kérdés, hogy mikor és mit szól majd ehhez a Szlovákia legkomolyabb ellenséges barátja, Oroszország.
Maradjunk két lábbal a földön!
De addig is maradjunk két lábbal a földön. Annál is inkább, mert a világbékén kívül itt a Tátra alatt is tenni kell a háború ellen. Konkrétan a kormányzat és az orvostársadalom háborúját kellene felfüggeszteni. Tudvalévő, hogy 3300 kórházi orvos adta be a felmondását, és sokan a túlórázást is visszautasítják. Készek viszont visszavonni a felmondásokat, ha a kormány teljesíti a feltételeiket. A fő elvárásuk a 2022-es memorandum betartása, melyet az akkori kormánnyal írt alá az orvos szakszervezet.
Az orvosok felmondási ideje december 31-én telik le. Erre az ultimátumra volt kénytelen reagálni a kormány, amikor jóváhagyta az Orvos Szakszervezet (LOZ) további három feltételét. Köztük az egyik sarkalatos követelést, hogy ne alakítsák át részvénytársaságokká az egészségügyi, a védelmi és a belügyi tárcához tartozó kórházakat. Az egészségügyi miniszter, Kamil Šaško pedig a kormányülést követően kijelentette, egyáltalán nem foglalkoztak az egészségügyi rendkívüli helyzet kihirdetésével, ami lehetővé tenné, hogy akaratuk ellenére dolgozni kényszerítsék az orvosokat.
A bíztató jelek ellenére sem jelenthető ki, hogy kitört a béke. Legfeljebb az ideiglenes tűzszünet dereng. Reménykedhetnek hát némiképpen a páciensek is, bár Kamil Šaško szerint ugyan az orvosok szakszervezetének követeléseinek többsége teljesült, meg négy pont nyitott. Ezek szerinte alapos megvitatást és szabályos törvényelőkészítő eljárást igényelnek. Elképzelése szerint a kormány határozatban kötelezné őt végrehajtásukra 2025 első negyedévében. A szakszervezet viszont az év végéig eredményt akar. Ezen kívül pediga bérek kérdése nincs még rendezve.
Eufória
Addig is örvendezzünk békétlenkedés helyett, hiszen küszöbön a karácsony meg az új esztendő. Előbbi egyébként is a szeretet ünnepe ugye, az új év pedig a reménykedésé az újrakezdésé. Nem lehet tudni, mit tesz majd hozzá ehhez, hogy a szlovák himnusz Oskar Rózsa által szerzett új verziója 2025 első perceiben hangzik majd fel először hivatalosan. A kulturális miniszterasszony mindenesetre lelkes. Meggyőződése, hogy a himnusz az új köntössel azt kapta, amit az állami szimbólum megérdemelt. Az új verzió pedig szerinte ünnepélyesebb, fényesebb, több benne az eufória.
Aszta! Eufória?! Hát majd kiderül, kinek, mikor és mennyi jut belőle.