1
-illusztráció- (Fotó: TASR)
A szlovák kormány ezen a héten Brüsszelben kiharcolta az EU-s embargó alóli mentesség meghosszabbítását, amely a Barátság kőolajvezetéken keresztül importált orosz kőolajból származó üzemanyagok és kőolajtermékek exportjára vonatkozik.
Az embargó célja, hogy csökkentse Oroszország bevételeit az ásványi nyersanyagok eladásából, így megnehezítve Ukrajna katonai inváziójának finanszírozását – írja a sme.sk.
A mentesség 2024. december 5-i lejárta után a szlovákiai termékeket csak a hazai piacon lehetett volna eladni, illetve exportálni Ukrajnába. A mentesség meghosszabbítása azonban lehetővé teszi, hogy a szlovákiai gyártók, különösen a Slovnaft, továbbra is exportáljanak Csehországba. A mentességet hat hónapos időtartamra hagyták jóvá.
Ezért van szükség a mentességre
Szlovákia mellett Lengyelország is kérte a mentesség meghosszabbítását. Csehország nem akadályozta meg ezt a törekvést, de nem is tett semmit a mentesség érdekében. Csehország a Barátság kőolajvezeték helyett a TAL kőolajvezetéket akarja majd használni, amely a Trieszti kikötőtől Ausztrián és Németországon keresztül Csehországba szállít majd kőolajat.
Növelni kell a TAL kapacitását, amelyet eredetileg 2023 végére terveztek befejezni, de ez nem történt meg. Radovan Potočár energetikai elemző szerint Csehország várhatóan csak 2025 közepe körül tudja majd alternatív forrásokból ellátni két finomítóját.
Ez lehet az utolsó mentességmeghosszabbítás?
A TAL kapacitásbővítése után képes lesz ellátni mindkét csehországi finomítót, aminek a Orlen lengyel csoporthoz tartozó Unipetrol az üzemeltetője. Ennek köszönhetően Csehország teljesen leválhat az orosz kőolajról, amely még tavaly is a cseh olajellátás 58%-át tette ki.
„Ha nem lépnek fel előre nem látható körülmények vagy műszaki problémák a projekt végső szakaszában, nem valószínű, hogy a mentességet ismét meghosszabbítják” – mondta Potočár.
Lengyelország 2023 elején szüntette meg az orosz kőolaj importját, de a mentességet valószínűleg a csehországi finomítóira kérte.
A Slovnaft termelésében az orosz kőolaj továbbra is 70%-os részesedéssel bír. A maradék 30%-ot Azerbajdzsánból, Kazahsztánból, Irakból és az Egyesült Államokból származó olaj teszi ki, amely az Adria kőolajvezetéken keresztül érkezik. A Slovnaft 2025-re tervezi az orosz kőolaj arányának 60%-ra csökkentését.
Így segíthet a mentesség meghosszabbítása a Slovnaftnak
A pozsonyi Slovnaft további fél évig exportálhat orosz kőolajból származó termékeket a cseh piacra. „Ezzel a lépéssel a Slovnaft időt és szélesebb mozgásteret nyert a piacon” – mondta Potočár.
A mentesség meghosszabbításának köszönhetően a régióban stabilizálódhatnak az üzemanyagárak, és javíthatja a Slovnaft jövő évi nyereségességét. Mivel a finomító jelentős adófizető, a hosszabbításból az állam is profitál.
A Slovnaft azonban készül az orosz kőolajról való átállásra. A technológiák módosítását 2027-re ütemezték, eddig ebbe 200 millió eurót fektettek be.
Ez történhetne a mentesség nélkül
Ha a mentességet nem sikerült volna meghosszabbítani, a Slovnaft által termelt orosz kőolajból származó termékek egy része felszabadult volna, amelyet a vállalat a szlovák piacon helyezhetett volna el a konkurencia rovására.
A Slovnaft emellett a cseh piacon is maradhatott volna, de exportját nem orosz forrásokból származó termékekkel fedezte volna. Egy másik lehetőség, hogy a finomító csökkenti termelését, vagy gyorsan új piacot talál – például Ukrajnában, amely továbbra is nyitva áll a mentesség lejárta után.
A Slovnaft és a pénzügyminisztérium vitája a különadóról
A Slovnaft nyáron bejelentette, hogy nem teljesíti az úgynevezett szolidaritási hozzájárulás fizetésének kritériumait, amelyet az orosz kőolaj olcsó feldolgozásából származó nyereség alapján vezettek be. A különadót 2022-ben vezették be, és a jelenlegi kormány is számított a bevételére. A pénzügyminisztérium 180 millió eurót tervezett ezen a címen az idei költségvetésbe. A helyzet rendezéséről azonban egyelőre nincs hivatalos információ.
A Slovnaft azon kijelentésére reagálva, hogy már nem teljesíti a szolidaritási hozzájárulás fizetésének kritériumait, a pénzügyminisztérium még júliusban közölte, hogy a helyzetet vizsgálja és tárgyalásokat folytat a finomítóval.
Időközben a kormány módosította a szolidaritási hozzájárulásról szóló törvényt, amelyből kihagyta azt a feltételt, hogy a Slovnaft bevételeinek több mint 75%-ának kőolajtermékek gyártásából kell származnia.
„Az elmúlt öt évben ezt a kritériumot csak egyszer teljesítettük” – mondta Molnár, hozzátéve, hogy a Slovnaft olyan ágazatokban is tevékenykedik, amelyekre a szolidaritási hozzájárulás nem vonatkozik, például műanyagok értékesítésében, árucikkek vásárlásában és eladásában, valamint nem üzemanyag jellegű áruk forgalmazásában a töltőállomásokon.