1

-illusztráció- (Fotó: TASR)
1992. december 31-én éjfélkor két önálló állam jött létre: a Cseh Köztársaság (Csehország) és a Szlovák Köztársaság (Szlovákia). Ez a csehek és a szlovákok közös államának 74 év, két hónap és három nap után történt megszűnésével vált lehetővé. 2025. január 1-jén lesz 32 éve annak, hogy Szlovákia önállóvá vált.
Január 1-je Szlovákiában államünnep, a Szlovák Köztársaság megalakulásának napja, amely munkaszüneti nap. Csehországban ezt a napot a Cseh Állam Függetlenségének Napjaként ünneplik.
A két önálló állam megalakulását megelőzte a Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság (ČSFR) megszűnéséről szóló alkotmánytörvény elfogadása. A Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság Szövetségi Gyűlése ezt 1992. november 25-én fogadta el, és a törvény 1992. december 31-én éjfélkor lépett hatályba.
Az elfogadott alkotmánytörvény hatályon kívül helyezte az 1991-es alkotmánytörvényt, amely előírta, hogy a Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság csak népszavazás útján osztható fel. Az új alkotmánytörvény alapján 1992. december 31-én éjfélkor, népszavazás nélkül, a Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság megszűnt, és létrejött a Szlovák Köztársaság és a Cseh Köztársaság.
A csehszlovák szövetség története egészen a szocialista Csehszlovákia korszakáig nyúlik vissza. Az úgynevezett csehszlovák szövetségről szóló alkotmánytörvényt a Csehszlovák Szocialista Köztársaság (ČSSR) Nemzetgyűlése 1968. október 27-én fogadta el. Ünnepélyesen a Pozsonyi Vár szövetségi termében írták alá, és a törvény 1969. január 1-jén lépett hatályba.
Fordulópont a szövetségi berendezkedés kérdésében 1989 után következett be, amikor elkezdődtek az első viták a szövetség megszűnéséről. Az 1992-es parlamenti választások győztesei, a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) és a Polgári Demokrata Párt (ODS) készen álltak a szövetség felosztásáról szóló megállapodásra. 1992. július 17-én a Szlovák Nemzeti Tanács elfogadta a Szlovák Köztársaság Szuverenitási Nyilatkozatát.
A Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság megszűnésének ütemtervéről szóló végső döntésre 1992 augusztusában Brünnben került sor. Ezt követően 1992. szeptember 1-jén elfogadták Szlovákia alkotmányát. Az alkotmány 1992. október 1-jén lépett hatályba, amivel a Szlovák Nemzeti Tanácsot átnevezték Szlovákia Nemzeti Tanácsává. Ezután következett az említett alkotmánytörvény elfogadása a Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság megszűnéséről. A Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság Szövetségi Gyűlésének utolsó ülése 1992. december 17-én zárult.
Szlovákia önállóságának első napján már 93 ország ismerte el diplomáciailag, köztük az Egyesült Államok, Oroszország, Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság és Kína. 1993 első napján, január 1-jén közös ülést tartott a Szlovák Nemzeti Tanács és a kormány, amelyen elfogadták a Szlovák Köztársaság önállóságának kikiáltásáról szóló nyilatkozatot.
1993 januárjának első napjaiban Szlovákia csatlakozott a Világbankhoz, az ENSZ-hez és az UNESCO-hoz. 1993. február 8-tól bevezették Szlovákia önálló valutáját, a szlovák koronát.
1993 márciusában Szlovákia tagja lett a Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodásnak (CEFTA), és 1993. június 30-án az Európa Tanácsnak. Az első szlovák köztársasági elnök Michal Kováč lett, akit 1993. február 15-én választottak meg, ő a HZDS jelöltje volt.
Szlovákia 2004. március 29-én lett a NATO tagja, és 2004. május 1-jén csatlakozott az Európai Unióhoz. A schengeni térséghez 2007. december 21-én csatlakozott. Az eurót 2009. január 1-jén vezette be hivatalos fizetőeszközként.