1

Fotó: Pixabay - illusztráció
Hamarosan meglehetősen nehéz lesz "életben tartani" a régebbi autókat. Az Európai Bizottság új javaslattal áll elő, amely korlátozná a használt autóalkatrészek piacát.
A javaslat értelmében a roncsokat nem lehet majd szétszerelni és felhasználni az alkatrészeit, mert a tulajdonosok kötelesek lesznek azt ökológiai feldolgozásra küldeni – mutatott rá a TVnoviny.
Az autók átlagéletkora Szlovákiában megközelíti a 15 évet. Jelenleg a régebbi autók tulajdonosai is rendelhetnek használt alkatrészeket, amelyeket újként már gyakran nem is forgalmaznak.
Az Európai Bizottság azonban meg akarja fékezni az autóroncsokkal kapcsolatos üzleteket: ha egy autó javíthatatlan, legyen szó az új alkatrész hiányáról, a bizottság javaslata szerint a tulajdonos köteles lenne attól ökológiai úton megszabadulni.
A jelenleg érvényes jogszabályok szerint amennyiben egy jármű kikerül a nyilvántartásból, az roncsnak és veszélyes hulladéknak minősül, így azt teljes egészében le kellene adni újrahasznosításra. Elméletileg a jármű tulajdonosának még az akkumulátort sem szabad kivennie a roncsból.
Az Európai Bizottság azt akarja, hogy az ilyen roncsok egyenesen a hivatalosan működő újrahasznosítókba kerüljenek, ne pedig a roncstelepekre. A javaslat a motorkerékpárokra és a teherautókra is vonatkozhat, amennyiben jóváhagyják, EP-képviselők szerint azonban még gyerekcipőben jár, és kérdéses, hogy milyen lesz a végleges formája.
Gál Zsolt közgazdász, a pozsonyi Comenius Egyetem Politológiai Tanszékének tanára érdeklődésünkre megerősítette, egyelőre mindössze egy javaslatról van szó, amelynek jóváhagyása akár évekig is elhúzódhat, és az sem kizárt, hogy az Európai Parlament és a Tanács nem tud közös nevezőre jutni egy közös javaslatot illetően. A problémás törvények évekig el szoktak húzódni, majd utána következik csak a ratifikációs folyamat a tagállamokban, és mindig van egy időkorlát, hogy meddig kell a törvényt a gyakorlatba is átültetni.
“A javaslat jóváhagyása esetén a szabad kereskedelem az alkatrészeket illetően ebből kifolyólag megszűnne, nyilván az Unió minimalizálni akarja a keletkező hulladék mennyiségét, és minél többet akar újrahasznosítani az úgynevezett körforgásos gazdaságon belül, ez más területeken is megfigyelhető. Az alapgondolat üdvözlendő, hiszen rengeteg a szeméthegy, gyakran veszélyes hulladékokat is tartalmaznak, és az is előfordul, hogy az autókat egyszerűen csak félreállítják valahol. A sikeres viszont mindig a gyakorlati megvalósítástól függ, illetve az is kérdés, a tagállamokra bízzák-e, miként teljesítsék a célokat” – nyilatkozta a Paraméternek a közgazdász.