1

Tomáš Drucker - Fotó: TASR
Az oktatásban dolgozók jobb anyagi megbecsülése, a kötelező óvodai nevelés korhatárának három évre csökkentése, az alap- és középiskolai hálózat optimalizálása, valamint a mesterséges intelligencia oktatási rendszerbe való integrációjának terve is szerepel az oktatásügyi minisztérium 2025-re vonatkozói prioritásai közt, amelyekről Tomáš Drucker (Hlas-SD) miniszter tájékoztatott.
“Egyértelmű megállapodást kell elérnünk a jobb anyagi megbecsülést illetően, mivel a szlovákiai tanárok átlagbére az egyetemi végzettségűek béreihez viszonyítva az Európai Unió sereghajtói közé tartozik” – mondta a miniszter. Meglátása szerint ebben az évben alapvető változást fognak elérni ezen a téren. Hozzátette, közel állnak a megállapodáshoz az oktatási szakszervezetekkel. A miniszter nyitott a “bérautomata” bevezetéséről szóló vitára is.
További prioritásként említette a gyermekek kötelező óvodai nevelésének fokozatos bevezetését négy, majd három éves kortól. Elmondta, a szlovákiai oktatás hosszú ideje szembesül az egyenlőtlenségek problémájával, amelyek befolyásolják a gyermekek lehetőségeit az életben. “A szegényebb családokból származó gyermekek rosszabb eredményeket érnek el, ami megnehezíti jövőbeli sikerüket. A változás kulcsa a minőségi óvodai nevelés” – magyarázta Drucker.
Az iskolák optimalizálása kapcsán megjegyezte, hogy a minisztérium párbeszédet akar folytatni az önkormányzatokkal az alapiskolai hálózat módosításáról és működésük hatékonyabb finanszírozásáról. Jelenleg a minisztérium a középiskolák optimalizációs projektjeit értékeli.
A minisztérium idén fontosnak tartja a mesterséges intelligencia oktatási rendszerbe való integrációjának tervének kidolgozását is, hogy megkönnyítse a tanárok munkáját, támogassa a diákokat és növelje az egész rendszer hatékonyságát. Megemlítette az OECD világoktatási fórumát is, amelyet ősszel Szlovákiában rendeznek meg. A fő téma a mesterséges intelligencia lesz az oktatásban.
Ezen kívül a minisztérium 2025-ben foglalkozik majd a tankönyvpolitikával, az érettségi vizsgák reformjával, az új felsőoktatási törvénnyel, az új szakképzési törvénnyel, a speciális igényű gyermekek támogatásával, a mentális egészség kérdéseivel, a tantervi reformmal és az oktatás deszegregációjával.
A miniszter megjegyezte, hogy ezeknek a prioritásoknak és kihívásoknak a megoldása idén széles körű politikai támogatást és felelős társadalmi megállapodást igényel. Úgy véli, hogy nehezebb kihívásokkal kell szembenézniük, mint tavaly. “El kell ismernünk, hogy az oktatás Szlovákia számára prioritás,” hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a nevelés és oktatás a prosperáló társadalom kulcsa.
(TASR)