„Segély helyett munka” – a minisztérium ismertette a javaslat részleteit, amely munkára kényszerít mindenkit, aki tud dolgozni

camera

1

„Segély helyett munka” – a minisztérium ismertette a javaslat részleteit, amely munkára kényszerít mindenkit, aki tud dolgozni

Fotó: TASR - Jakub Kotian 

Megosztás

A „Segély helyett munka” elnevezésű törvénytervezet tárcaközi véleményezési szakaszba került – jelentette be Erik Tomáš munkaügyi miniszter a szerdai sajtótájékoztatóján.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a foglalkoztatási szolgáltatásokról szóló törvényjavaslat alapelve az, hogy egy hónapra megvonják az anyagi szükséghelyzetben nyújtott támogatást attól a személytől, aki képes dolgozni, de elutasítja a munkaügyi hivatal által kínált megfelelő munkát.

„Ha valaki ismét elutasítja a munkát, a támogatást három hónapra vonják meg. Ez a folyamat ciklikusan ismétlődni fog, mindaddig, amíg az érintett személy el nem fogad egy megfelelő munkalehetőséget” – jelentette ki Erik Tomáš.

Hozzátette, hogy rendszeres szociális segély megvonását eredményezi az is, ha a munkanélküli elfogadja az állásajánlatot, de nem lép munkaviszonyba, vagy megszegi a munkafegyelmet. A törvénymódosítást a miniszter szerint a nyár folyamán hagyhatja jóvá a parlament, és várhatóan 2025 őszén lép hatályba.

A tárcavezető elmondta, a támogatás megvonása nem vonatkozik azokra, akik objektív okok miatt nem tudnak dolgozni, például egészségi, szociális vagy egyéb akadályok miatt. A törvény meghatározza azt is, hogy mi számít megfelelő munkalehetőségnek a munkanélküli számára, és ezek alapján járnak el a munkaügyi hivatal munkatársai is.

A kínált munkalehetőségek keretében utazási támogatást is biztosítanak, ha a munkanélküli személynek utaznia kell a munka érdekében. A törvénymódosítás figyelembe veszi azokat az embereket is, akik nem akarnak dolgozni, mert végrehajtási eljárás alatt állnak, és a fizetésüket lefoglalnák.

„Hosszasan egyeztettünk az igazságügyi minisztériummal, és arra a következtetésre jutottunk, hogy a jelenlegi rendszert nem lehet módosítani. Jelenleg a szabályozás szerint nem lehet elvenni a dolgozó ember jövedelmének azt a részét, amely a létminimum 140%-áig terjed. Ha ezt a határt a projektünk érdekében meg akarnánk emelni, az nem lenne lehetséges” – jelentette ki a munkaügyi miniszter.

Ezért a munkaügyi tárca úgy döntött, hogy ha valaki végrehajtás alatt áll és munkát vállal, az első két hónapban megkapja a szociális segély teljes összegét, mivel a végrehajtás nem terjed ki a szociális támogatásokra. A következő két hónapban a támogatás 75%-át, az azt követő két hónapban 50%-át, majd ezt követően már csak 20%-át fogja kapni.

Alexander Daško romaügyi kormánybiztos hangsúlyozta, elutasítja a javaslatban kapcsolatban felmerülő diszkrimináció lehetőségét. Szerinte nincs szó arról, hogy a romákat a politikai harc eszközévé teszik, és azt is leszögezte, hivatala segítséget nyújt a romák munkaerőpiaci integrációjában.

A kormánybiztos kiemelte, ehhez mindenekelőtt edukációra van szükség, hogy a roma közösség megértse, az intézkedés értük van, nem pedig ellenük, a cél pedig az, hogy ők is sikeresek legyenek. “A csökkenő szociális támogatás több munkát eredményez, ami több pénzt, ahogy mi mondjuk, lóvét hoz, ez pedig jobb élethez vezet” – nyomatékosította.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program