1
Vladimír Pčolinský (Fotó: TASR)
A besztercebányai Specializált Büntetőbíróságon csütörtökön megkezdődött a Szlovák Titkosszolgálat (SIS) volt igazgatója, Vladimír Pčolinský korrupciós ügyében indított tárgyalás. Az exigazgatót kenőpénz elfogadásával, közfeladatot ellátó személy hatáskörének visszaélésével és minősített adatokkal való visszaéléssel vádolják. Nem mellesleg ez az az ügy, ami a rendőrségen belüli háború kirobbanásához vezetett.
A titkosszolgálat volt vezetője a tárgyalás elején elutasította a vádalku megkötését, számolt be az ott történtekről a TASR. Pčolinský a vádat megalapozatlannak tartja, és állítja, hogy kitaláció az egész. Majd olyan kérdéseket kezdett feszegetni, hogy a bíró kénytelen volt kizárni a nyilvánosságot a tárgyalásról.
„A vádak részleges dolgokból állnak össze, és a tanúk kihallgatásakor kiderül majd, hogy egymásnak és az írásos bizonyítékoknak is ellentmondanak” – szögezte le Pčolinský. „A tettre soha nem került sor, azt az ügyfelem soha nem követte el, amit bizonyítékok is alátámasztanak. Ha egyáltalán történt valami, ami bűncselekménynek számít, azt másvalaki követte el, és az ügyfelem azt is tudja, ki” – reagált Ondrej Urban, a vádlott ügyvédje. Háláját fejezte ki a bíróságnak, amiért először visszaküldte az egész vádiratot az előkészítő szakaszba. Egyúttal javasolta az ügyésznek, hogy vonja vissza a vádat, hogy elkerülje a kudarcot, mert a vádak kitaláltak. Rámutatott, hogy ügyfele feleslegesen töltött hat hónapot előzetes letartóztatásban.
Vladimír Pčolinský közfeladatot ellátó személyként 2020-ban állítólag 20 ezer euró kenőpénzt fogadott el Zoroslav Kollár vállalkozótól és csődügyvédtől, aki így akarta elérni, hogy a SIS ne foglalkozzon vele. Kollár együttműködik a hatóságokkal és az esetében a bíróság korábban már jóváhagyta a vádalkut.
A tárgyaláson tett spontán vallomása elején a vádlott tagadta, hogy csökkenteni akarta volna a Kollár elleni hírszerzési tevékenységet. Sőt, éppen ellenkezőleg: arról beszélt, hogy nemcsak őt, hanem a jogász közeli hozzátartozóit is lehallgatták és megfigyelték.
Pčolinský ennél a résznél kitért a részletekre: szerinte akkoriban összesen 37 titkosszolga volt ráállítva Kollárra, és ezzel összefüggésben 32 autó állt a SIS-esek rendelkezésére, amikkel nem kevesebb, mint 12,5 ezer kilométert tettek meg. Ráadásul Kollár két telefonját – egy szlovák és egy osztrák szolgáltató által működtetett készüléket – is állítólag éppen az ő javaslatára hallgatták le, amit még 2020 májusában kezdeményezett. Ennek köszönhetően a szolgálat a szlovák telefonon keresztül 800 hanganyagot és 1368 üzenetet rögzített. Emellett 10 ezer oldalnyi metaadathoz is hozzájutott a SIS, amelyek segítségével ki lehetett deríteni, hogy hol található a megfigyelt személy, valamint azt is, kivel beszélt.
Pčolinský azt is megemlítette, hogy 2020 júliusában személyesen kezdeményezte Kollár megfigyelését, amikor megpillantotta őt a pozsonyi UFO étteremben. Az ehhez szükséges engedély már rendelkezésre állt, és ő meg a SIS vezetőjeként azt tapasztalta, hogy nincs senki ráállítva az ismert csődügyvédre. Pčolinský úgy tudja, az értesített kollégái 15 percen belül megérkeztek a helyszínre és követni kezdték Kollárt. Vallomásának ezen részén azonban a vádlott figyelmeztette a bírót, hogy kénytelen kitérni titkosított témákra vagy szolgálati titoknak minősülő dolgokra, így aztán kizárták a nyilvánosságot a főtárgyalás ezen részéből.
Pčolinský megkérdőjelezi Kollár vádalkuját, és állítja, hogy az olyan dologra vonatkozott, ami nem történhetett meg. „A médiának azt nyilatkozta, úgy értékelte a helyzetet, hogy beismert bizonyos dolgokat. Ha tovább védekezett volna, úgy végezte volna, mint a korábbi speciális ügyész. Most a ’cigarettás’ ügyet és ezt az esetet is 70 ezer eurós pénzbírsággal lezárták. Százszázalékosan bizonyítani tudjuk, mert technikai eszközök segítségével dokumentálták, amelyekből legális adatok származnak, miszerint nem adhatott át pénzt azon a helyen és időben, amit a vád állít, mert külföldön tartózkodott” – mondta a SIS volt vezetője.
A SIS korábbi vezetője ellen nem csupán a már említett Kollár vallott. Pčolinský akkori helyettese, Boris Beňa is alátámasztotta, hogy Kollár eredetileg 40 ezer eurót szánt a már említett korrupciós ügyletre, aminek a fele a titkosszolgálat helyettes vezetőjének – azaz Beňa – markát ütötte. Beňa neve a rendőrségen belüli háború kirobbanásával kapcsolatban is ismert, mert az ügyet ismerők szerint éppen az vezetett a feladatukat becsületesen végző nyomozók – Ján Čurilla és társai – kiiktatásához, hogy Pčolinský korábbi helyettesének megeredt a nyelve.
A csütörtökön kezdődött Pčolinský-pert eredetileg már tavaly május végén el kellett volna kezdeni, de a vádlott fellebbezést nyújtott be a Specializált Büntetőbíróság határozta ellen a vádirat elfogadásával kapcsolatban. Tavaly más időpontokat is törölni kellett a Szlovák Legfelsőbb Bíróságon zajló eljárás miatt, amely a benyújtott fellebbezést tárgyalta, így a bíró nem tudott eljárni.