1
Illusztrációs felvétel (TASR/AP)
Az Egyesült Államok szankciók széles körét vezette be az orosz energiaexport szereplőire a kőolajkereskedelmet érintően pénteken.
A Fehér Ház oldalán megjelent – Daleep Singh nemzetközi gazdaságért felelős nemzetbiztonsági tanácsadó-helyettes által jegyzett – közlemény szerint az eddigi legjelentősebb szankciós lépésekről van szó, amelyek érintik az orosz kőolajkitermelést, az elosztási hálózatot, köztük nagy olajkitermelő vállalatokat és kereskedőcégeket világszerte, írja az MTI.
A büntetőintézkedések 150 olyan tankerre is vonatkoznak, amelyek részt vesznek az orosz kitermelésű kőolaj szállításában.
Az amerikai pénzügyminisztérium ezen felül visszavon egy orosz bankokat és energiaszámlák kifizetését érintő kivételt a szankciók alól.
John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója egy sajtóbeszélgetésen pénteken elismerte, hogy a washingtoni kormányzat várakozásai szerint a bevezetett szankciók kis mértékben növelhetik az olajárakat, de ez nem lesz meghatározó.
Az illetékes kifejtette, hogy a jelentős hatású lépésre többek között lehetőséget ad az amerikai gazdaság stabilitása, valamint a világpiaci kőolajkínálat megfelelő szintje.
Hozzátette, hogy jelenleg nem állnak fenn azok a korábbi aggodalmak, hogy az orosz kőolajra bevezetett széles körű szankciók nagy mértékű kárt okoznak a világgazdaságnak.
Elmondta, hogy a 2025-ös előrejelzések szerint a globális kőolajkitermelés meghaladja majd a keresletet.
A Fehér Ház által kiadott közlemény emellett úgy fogalmaz, hogy a “közelmúltig a globális energiapiacokon tapasztalható szűkös ellátás korlátozott bennünket, mert azt jelentette volna, hogy a világnak szánt orosz olajkivitel szűkítése növeli Putyin exportbevételeit, miközben megemelte volna az árakat az üzemanyagkutaknál”.
Az elnöki hivatal közleménye azzal zárul, hogy “erőfeszítéseink végső célja, hogy Ukrajna számára biztosítsuk azt a nyomásgyakorlási eszközt, amely szükséges egy igazságos és tartós béke eléréséhez a tárgyalóasztalnál a háború lezárása érdekében”.