1
Andrej Danko - Fotó: TASR
Andrej Danko SNS-elnök mesélhetne, hány képviselő hagyta már el a pártja frakcióját, ugyanakkor bevezetne egy szabályt, mellyel megleckéztetné őket. Létezik ilyen az EU-ban máshol is, de inkább ritkaságnak számít - írja a Tvnoviny.sk.
Igor Matovičnak (OĽaNO/Slovensko) gyakorlatilag soha nem sikerült egyben tartania a frakcióját. Ebben a választási ciklusban is távozott már tőle Ľubomír Galko a parlamenten kívüli Demokratihoz, Tankó Viliam a PS-hez, a KDH-tól pedig egyenesen annak frakcióvezetője, Martina Bajo Holečková távozott, ő független lett.
Andrej Dankotól nem SNS-tagok léptek le, hanem a Rudolf Huliak körüli hármas, akik a Nemzeti koalíció (Národná koalícia) nevű formáció tagjai, és az SNS listáján indultak. Huliak ezt a Markízának azzal indokolta, hogy nem teljesítették az ígéreteket, amelyeket a választóknak tettek, ezért távoztak onnan. Danko erre úgy reagált, hogy némely képviselők túlságosan is elbizakodottak a különlegességüket illetően.
Az SNS elnöke kieszelte, hogy törvénymódosítással érné el, hogy a frakciókból távozók egyenesen elveszítsék a parlamenti mandátumukat. Ehhez azonban Vincent Bujňák, a Komenský Egyetem Jogi Karának alkotmányjogásza szerint alkotmánymódosításra van szükség.
Danko arról nem nyilatkozott, hogy ezt a témát a koalíciós partnerei elé mikor viszi. Peter Žiga (Hlas-SD), a parlament megbízott elnöke ugyanakkor megjegyezte, hogy nem biztos, hogy erre most szükség van.
A pártelnök azzal érvel a kezdeményezése mellett, hogy a pártok folytatják a kampányt, aminek köszönhetően a képviselő bejut a parlamentbe, ha viszont azután távozik, akkor abból számos probléma keletkezik.
Az ellenzék nem fog támogatni egy ilyen javaslatot, ugyanis úgy vélik, a frakcióvezető feladata olyan politikát folytatni.
A Markíza megjegyezte, hogy az imperatív mandátum az EU-n belül csupán Portugáliában van érvényben, Európában pedig még Ukrajnában, ahol az alkotmány részét képezi.
Szlovákiában egyébként egyetlen alkalommal veszítette el képviselői mandátumát valaki, ő František Gaulieder volt, aki távozott a HZDS-ből. A bíróságok később kimondták, hogy ez a döntés alkotmányellenes volt.