1
Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter (Fotó: TASR)
A nemzetközi olimpiászokon kimagasló eredményt elért diákok hétfői kitüntetése az elnöki palotában arról maradt emlékezetes, hogy az egyik tanuló, Simon Omaník nem fogadta el Peter Pellegrini köztársasági elnök kézfogását. A politikusok sorban reagálnak a diák gesztusára.
Hétfőn Pellegrini és Tomáš Drucker (Hlas) oktatásügyi miniszter díjakat adtak át azoknak a diákoknak, akik a nemzetközi olimpiászokon kimagasló eredményeket értek el. Köztük volt Simon Omaník, a pozsonyi Grössling utcai Gimnázium tanulója is, akit a közép-európai matematikaolimpiászon elért harmadik helyéért díjazták. Az elismerés átvételét követően viszont nem fogadta el a köztársasági elnök kézfogását.
A történtekre elsőként Drucker reagált, kedden pedig Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter sem hagyta szó nélkül az egészet.
„A kézfogás olyan szimbólum, amelyre az emberek évezredek óta a béke szimbólumaként tekintenek” – írta közösségi oldalán megjelent bejegyzése elején a belügyminiszter, majd hozzátette: korunk szomorú szimbólumának számít az, ha nem fognak kezet az államfővel ezért, mert valakinek saját politikai véleménye van.
„Ez az ellenzéki progresszív hisztéria eredménye, amely becsmérel mindenkit, aki nem őket választja. Beleértve Ukrajna zászlaját is, tehát egy olyan országét, amely háborúban áll, a miniszterelnök elleni közelmúltbeli merénylet kontextusában pedig ez pontosan az ellentéte a kézfogás eredeti jelentésének” – jelentette ki Šutaj Eštok, majd felszólította az ellenzéki politikusokat és a „progresszív médiát”, hogy hagyjanak fel a gyűlölet terjesztésével.
„Én ellenkezőleg szimbolikusan kezet fogok mindenkivel. Azokkal is, akik más politikai álláspontot képviselnek. Szlovákia egy gyönyörű és sikeres ország, és nem kellene elrontanunk további gerjesztéssel és a gyűlölet fokozásával” – zárta a belügyminiszter.
Maroš Žilinka főügyész ugyancsak megosztotta véleményét az esettel kapcsolatban.
„A Szlovák Köztársaság elnökének kézfogása demonstratív elutasítását nemcsak a szlovák valóság szomorú névjegyének tartom, hanem főként nem megfelelő és tiszteletlen megnyilvánulásnak a köztársasági elnök tekintélyével és méltóságával szemben” – írta közösségi oldalán Žilinka.
Jaroslav Naď, a Demokraták elnöke, valamint Juraj Šeliga, a párt elnöke a közösségi hálón bírálta Žilinkát a megnyilvánulásáért, a diák mellett pedig kiálltak – megjegyezvén, hogy „bárcsak mások is példát vennének róla”.
Igor Matovič (Slovensko) is helyeslően reagált arra, hogy a diák visszautasította Pellegrini kézfogását. A közösségi oldalán azt írta: „Amikor a KIRÁÁÁLY a táskatartogatóhoz lép a kitüntetésért”.