1
Illusztráció (Fotó: TASR/AP)
Robert Fico (Smer) szlovák miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök éles üzenetváltásba keveredett az elzárt gázvezeték miatt. Vajon leállás vár a Barátság kőolajvezetékre is?
Tovább folytatódik az üzengetés Fico és Zelenszkij között, mert a Testvériség vezetéken nem érkezik Szlovákiába orosz földgáz. A szlovák kormányfő egy nyílt levélben hívta tárgyalni Zelenszkijt hogy a gáztranzitról és a kétoldalú kapcsolatokról egyeztessenek. Fico szerint a találkozót valahol a szlovák-ukrán határ szlovákiai oldalán lehetne megtartani. Az egyeztetés ötletére Zelenszkij így reagált: „Ok. Pénteken gyere Kijevbe.” Tibor Gašpar a pozsonyi parlament smeres alelnöke, aki éppen Moszkvai látogatáson tartózkodik, az orosz fővárosból azt üzente, Fico nem fog Kijevbe utazni.
A volt ukrán külügyminiszter, Dmitro Kuleba a minap a Denník N-nek adott interjújában pedig arról is beszélt, a gáztranzit után az orosz olaj ukrajnai tranzitja is leállhat. Arra a kérdésre, lehetséges forgatókönyvnek tartja-e az orosz olajat szállító vezeték lezárását, így válaszolt: „Nem szeretnék kattintásvadász címeket generálni Szloávkiában, mert már nem vagyok a kormány tagja, ezért csak a személyes álláspontomat mondhatom el: Valódi háborúval kell szembenéznünk, ezért minden lehetséges.”
Ahogy arról beszámoltunk a gázvezeték leállítása után Kijevben fel is merült, hogy Ukrajna a Barátság kőolajvezetéket is elzárja. A helyzetre rálátó forrásunk szerint mivel az ukrajnai konfliktus a béketárgyalásokra való felkészülés fázisában tart, ahol kockázatosabb lépésekre is sor kerülhet, ezért a kőolajvezeték leállítása egy valószínűsíthető forgatókönyv. Kijev számára a saját pozíciójának megerősítése az elsődleges, ami az orosz fél büntetése is egyben. Az Európai Unió irányítása pedig még akkor is támogatja az ukrán vezetést ebben, ha az egyes tagországok számára, például az olajtranzit leállása miatt, ez hátrányos lehet.
A Barátság csővezeték a világ leghosszabb kőolajvezetéke. Az Oroszországban kitermelt nyersanyagot szállítja Ukrajnán keresztül Szlovákiába és Magyarországra, ahol a Mol finomítói dolgozzák azt fel. Holoda Attila energiapiaci szakértő a Paraméternek elmondta, a Barátság kőolajvezeték lezárása sokkal nagyobb problémát okozna, mint a Testvériség gázvezeték leállása. A gázszállításra ugyanis több alternatív útvonal is létezik. „A háborúban az is lehetséges, hogy a kőolajvezetéket is elzárják. Ugyanis a százhalombattai és a pozsonyi olajfinomító számára is ez a fő forrás” – magyarázta Holoda. A szakértő hozzátette, ugyan lehet az orosz olajat más forrásból származó nyersanyaggal helyettesíteni, illetve ki lehet keverni olyan nyersanyagot, amely végeredményben az Oroszországból érkező Ural-típusú nyersolajra hasonlít, de mindez nagyon sokba kerül. Itt érdemes megjegyezni, hogy a Slovnaft pozsonyi olajfinomítója jelenleg 70 százalékban orosz olajat dolgoz fel. Ezt az arányt a cég ebben az évben 60 százalékra akarja csökkenteni. A fennmaradó részt azeri, kazah, iraki és amerikai olaj teszi ki, amelyet a vállalat az Adria kőolajvezetéken juttat el Pozsonyba. A Mol, amely a Slovnaft tulajdonosa, azért sem támaszkodott nagyobb mértékben erre az útvonalra, mert a szállítás jelentős tranzitköltségekkel jár. Holoda szerint ha a Barátság kőolajvezeték leállna, az a fogyasztói árakban is jelentkezne.