JAVYS: A radioaktív hulladék égetése nem jár környezeti veszéllyel

camera

1

JAVYS: A radioaktív hulladék égetése nem jár környezeti veszéllyel

Egy atomerőmű hűtőtornyai, Fotó: TASR 

Megosztás

A radioaktív hulladékot feldolgozó JAVYS cég szerint eddig sem volt teljesen tilos, hogy Szlovákiába külföldről hozzanak be ilyen anyagokat. A most hatályba lépett törvénymódosítás értelmében azonban már ezek égetése is lehetségessé válik. A vállalat a portálunknak ezzel együtt is úgy nyilatkozott, semmiféle környezeti veszély nem fenyeget.

Ahogy arról beszámoltunk, egy tavaly novemberi törvénymódosítás ismét lehetővé tette, hogy Szlovákiába radioaktív hulladékot hozzanak be külföldről. A jogszabály-módosítást kormánypárti képviselők, a kabinet rendes jogalkotási folyamatát megkerülve nyújtották be. A radioaktív hulladék kezelését JAVYS nevű állami cég végzi. A vállalat rendelkezik az összes nélkülözhetetlen engedéllyel és a feldolgozáshoz szükséges technológiával, amely azonban a tilalom miatt az elmúlt időszakban kihasználtatlan volt.

Megkerestük a JAVYS-t, hogy megtudjuk, milyen radioaktív hulladékot szeretnének a jövőben feldolgozni. Az ilyen anyagokat ugyanis kis, közepes, illetve nagy aktivitású kategóriába sorolják. A sugárzás dózisát, vagyis egészségkárosító hatását jelző mértékegysében az számít kis aktivitású hulladéknak, amely nem haladja meg a 10 mikrosievert/év (μSv/év) dózist. Összehasonlításképpen egy banán elfogyasztása 0,1 μSv, a fogászati röntgenfelvétel pedig 5 μSv. A közepes kategóriába tartozó anyagok már erősebben sugároznak, de még ezek sem termelnek jelentős mennyiségű hőt. A nagy aktivitású hulladékot pedig maguk a kiégett urán fűtőelemek alkotják.

A JAVYS a Paraméterek küldött válaszában arról ír, elsősorban nagyon alacsony, tehát 10 mikrosievert/év (μSv/év) dózisnál jóval kisebb sugárterhelést létrehozó, vagy a feljebb említett alacsony aktivitású kategóriába tartozó hulladékot szeretnének behozni és feldolgozni. A vállalat vonatkozó szemétégetője ezen anyagok feldolgozására, égetésére rendelkezik a megfelelő engedélyekkel. A közleményében a cég arra is kitér, a most feloldott korlátozás idején sem volt teljesen tilos, hogy az országba radioaktív hulladékot importáljanak, csak az éghető ilyen anyagok behozatala volt tilos. Ezért aztán a nem éghető radioaktív hulladék behozatala és feldolgozása valójában sosem állt le. Most pedig, hogy az éghető hulladék behozatalára sem vonatkozik már tiltás, a vállalat be is fog kapcsolódni azokba a külföldön kiírt közbeszerzésekbe, amelyek az ilyen anyagok feldolgozására vonatkoznak.

A JAVYS közleménye szerint a radioaktív hulladék, amelyet importálni szeretnének, elsősorban használt védőfelszerelésekből, vagy olyan más anyagokból áll, amelyeket még külföldön szilárd, ám éghető halmazállapotba hoztak. Hozzáteszik azonban, hogy olyan hulladékot is importálnak, amely csak mechanikai feldolgozáson, azaz például préselésen vagy zúzáson esik át. „Ilyen lehet a fém radioaktív hulladék, vagy a betontörmelék” – írják.

A közleményében a vállalat kiemeli, a radioaktív hulladéknak a létesítményeikben való feldolgozása elhanyagolható hatással van a környezetre. Azt is hangsúlyozzák, hogy berendezéseik a legszigorúbb hazai és külföldi környezetvédelmi vizsgálatok során is rendre megállják a helyüket, a szlovák környezetvédelmi minisztérium is engedélyezte számukra ezt a tevékenységet. „A technológiai folyamatokból a környezetbe kerülő anyagok rendszeres monitorozás és kiértékelés tárgyát képezik. Az így kapott értékeket pedig az illetékes hatóságokon túl az érintett nyilvánossággal is rendszeresen közöljük. Ami pedig a kikerülő anyagok sugárzási jellemzőit illeti, ezek a mutatók hosszú távon a felügyelőszervek által meghatározott százalékos érték alatt vannak” – zárta a közleményét a JAVYS.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program