1
Fotó: TASR
Az elkövetkező években eltűnhetnek a gyorséttermekből a pici kiszerelésű ketchupok és tartármártások, illetve a kávézókból a műanyag csomagolású cukrok és tejszínek. Az Európai Tanács az elmúlt év végén hagyta jóvá a tervezetet, amely alapján csökkenteni akarják az emberek által produkált hulladék mennyiségét. Az unió az egyszer használatos csomagolóanyagok betiltása mellett nagyobb hangsúlyt akar fektetni az újrahasznosításra. Forradalminak számít továbbá, hogy engedélyezni akarják az éttermekben, hogy az emberek saját ételhordót hozzanak magukkal.
2022-ben az unióban minden ember, beleértve a gyerekeket is, átlagosan 186,5 kilogrammnyi hulladékot termelt csomagolóanyagból. Az elmúlt tíz évben ez a mennyiség közel 32 kilogrammal nőtt fejenként. A feltételezések szerint, ha az unió nem kezdene semmit ezzel a helyzettel, akkor 2030-ra a harmadával nőne a csomagolóanyagokból származó hulladék. Addigra szeretnék elérni az egyszer használatos csomagolóanyagok gyártásának leállítását, de nagy valószínűséggel már korábban érkezhetnek a változások – írja a SME.
A módosítás nemcsak a gyorséttermeket és a kávézókat érintené, eltűnne például a porciózott méz és lekvár is az éttermekből és hotelekből, akárcsak a drogériákból az egyszer használatos csomagolásba rakott kozmetikai eszközök – például a kis kiszerelésű samponok, vagy a csomagolt szappanok, amiket általában a hotelek fürdőiben találhatunk.
Martin Novotný, a Szlovákiai Szállodák és Éttermek Szövetségének munkatársa szerint tehát visszatérhetünk azokba az időkbe, amikor az édesítőszerekhez, a szószokhoz, a tejszínhez vagy a cukorhoz nem individuálisan kiszerelt műanyag csomagolásokban juthatunk majd hozzájuk. Ráadásul szerinte az ilyen kiszerelések nem is olcsóbbak, csupán a vásárló igényeit elégítik ki az elvitelre szánt étellel kapcsolatban.
Tilos lesz továbbá az egyszer használatos műanyag csomagolások használata olyan termékek esetében, mint a csomagolt gyümölcsök és zöldségek, ha azok súlya nem haladja meg az 1,5 kilogrammot. Ez azt jelenti, hogy például az uborkák már nem lesznek csomagolva, de a nagyobb kiszerelésű burgonya csomagolásban maradhat.
A rendeletet a tanács hivatalos jóváhagyása után az Európai Unió hivatalos közlönyében teszik közzé, és másfél évvel a publikációt követően lép hatályba. Az új szabályokat ezután a tagállamoknak be kell építeniük saját jogrendjükbe. Hogy ez mikor történik meg, még kérdéses.